Talon osto

Omaan taloonko

Hei! Auttakaa tyhmää... Ollaan ostamassa taloa avomieheni kanssa. Molemmat ottaa omat lainat. Miehelläni on mökki vakuus omaan lainaan. Minulla ei ole lainaan muuta vakuutta kun ostettava kohde niin kysynkin, voinko minä käyttää koko kohteen vakuus arvon (75%) omaan lainaan? Ja, tarvinko omaan pankkiin mieheltäni jotakin valtakirjaa/todistusta vakuuden käytöstä?

2

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +50

      Kauppakirjaan kannattaa laittaa ostajan nimen kohdalle myös sinun nimesi ja omistusosuus 50 %. Erotilanteessa et jää nuolemaan näppejäsi.
      Voit käyttää kohteen vakuusarvosta koko 75 % sinun lainasi vakuudeksi, mikäli avopuolisosi siihen suostuu. Avopuolisosi antaa pankissa kirjallisen suostumuksen kiinteistön panttaamiseksi omasta osuudestaan.

      • omaan taloonko

        Kysynpä vielä sellaista et kun oon ensi asunnonostaja "kaikkine etuineen" niin olisikohan tuon lainan voinut hoitaa niin et minä otan koko lainan yksin ja vakuus 75% ostettavana olevasta kohteesta. Mutta, miten mieheni osuus tulisi käyttää minun lainan hyväksi niin ettei tule vero epäilyjä? ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      34
      9228
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      27
      3716
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      71
      2325
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      107
      2140
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      18
      1886
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      13
      1520
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      26
      1337
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1217
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      926
    10. Millaisia odotuksia ensi vuodelle?

      Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.
      Sinkut
      159
      863
    Aihe