P10 ja takapyöranlaakeri

Onkohan jollakin kokemusta takapyöranlaakerin vaihdosta Primeraan. Auto on 1.6i Fantasy -94 ja ABS-jarruilla.

Kattelin tuossa yhtenä päivänä, miltä se takapää näyttää ja näyttäisi, että jarrulevyt, satulat ym. pitää purkaa pois, ennenkuin napaan pääsee käsiksi. Onkohan itse napa tiukassa ja vaatiiko erikoistyökaluja?

Ylipäätään kaikki takapään jarruosat näyttää melkoisen ruosteisilta, mutta toivottavasti pultit ja mutterit lähtee auki.
1341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Laakeria ei voi vaihtaa erikseen vaan täytyy vaihtaa koko napa. (Napa itsesään toimii käytännössä laakerin ulkopintana).

1,6 on kai rummut takana?, omassa 2,0 oli levyt. Mielestäni kuitenkin napa/laakeri systeemi on täysin sama.

Levyllisessä versiossa irrottelin jarruosia siinä määrin mitkä olivat tiellä eli jarrusatulaa, jne. Itse keskipultti oli ISOA kokoa, joten hylsy kannattaa etsiä ennakkoon pitkä vääntövarsi. Ulosvetäjääkään en tainnut tarvita, mutta voi olla tarpeen. Pyörittelemällä ja vasaralla kopistelemalla napa irtosi laakereineen päivineen.

Keskipulttia voi kannattaa kuumentaa, mutta kyllä se 1m jatkoputkella irtosi kohtuulisella voimalla.

Puhdistuksen jälkeen uusi laakeri/napa ja muut osat paikoilleen. Keskimutterin momenttia en enää muista, mutta käytännössä sai kunnolla kiristää.

Alkuperäisosa on 200e luokkaa, mutta nissanin kautta saa kysymällä myös tarviketta alle 100e vaikka kalliimpaa ensin aina tyrkyttäävät.(tarvikeosa vaikutti kyllä kummasti alkuperäisosalta paketin perusteella :)

Alle 100e irtoaa myös muista tarvikeliikeistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jokke kirjoitti:

Onkohan jollakin kokemusta takapyöranlaakerin vaihdosta Primeraan. Auto on 1.6i Fantasy -94 ja ABS-jarruilla.

Kattelin tuossa yhtenä päivänä, miltä se takapää näyttää ja näyttäisi, että jarrulevyt, satulat ym. pitää purkaa pois, ennenkuin napaan pääsee käsiksi. Onkohan itse napa tiukassa ja vaatiiko erikoistyökaluja?

Ylipäätään kaikki takapään jarruosat näyttää melkoisen ruosteisilta, mutta toivottavasti pultit ja mutterit lähtee auki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu