Millä tavalla siirrätte android-puhelimesta sisältöä ubuntu-koneelle? Pitääkö käyttää airdroidia tms.? Saako homman jotenkin toimimaan niin, että onnistuu yksinkertaisesti usb-piuhalla yhdistämällä?
Android-puhelimen yhdistäminen tietokoneeseen
15
2142
Vastaukset
- qweqweqw
oletko kokeillut yhdistää ja miten?
- Ada Maria
Olen kokeillut usb-piuhalla. Tulee erilaisia virheilmoituksia kuten "MTP-laitteen avaaminen epäonnistui" ja "vastaavaa udev-laitetta ei löytynyt".
USB:n kautta itse yhdistän tablettini Linux-koneeseen. Onnistuisihan se langattoman tukiaseman tai vaikka Bluetoothin kautta mutta eipä ole ollut tarvetta.
- -243-
Ei ainakaan trend plus ole u12.04 yhteensopiva.Olen käyttänyt ulkoista
lukijaa ja kortti siihen.- ---------
Oletko kokeillut ottaa päivitystenhallinnan tarjoamaa uudempaa lisälaitetukea käyttöön?
- .. .. .. .. ..
Linux Tip: How to Transfer Files from Ubuntu to Android http://tech.anoj.net/2013/10/linux-tip-how-to-transfer-files-from.html
- Mikä puhelin ?
Mikä puhelin ja mikä versio Androidista ? Omat Android-laitteeni kysyvät molemmat USB-kaapelin kytkemisen jälkeen halutun toimenpiteen.
Kännykkä: Aukeaa ruutu jossa on 3 vaihtoehtoa. Samsung Kies, Mediasoitin ja Massamuisti. Kun valitsen "Massamuisti" niin puhelimen muisti näkyy koneelle USB-muistina (kuten USB-tikku tai ulkoinen kovalevy).
Tabletti: Aukeaa ruutu jossa kysytään että "Otetaanko USB-muistitila käyttöön", napauttamalla "kyllä" tabletti näkyy tietokoneelle USB-muistina.
Osa Android-laitteista (varsinkin vanhemmat) näkyy suoraan USB-muistina.
Eli homma riippuu täysin siitä puhelimesta (tai tabletista). - Miksi liian vaikeest
Turhaa tuskaikua!
Käytä AirDroid sovellusta luurissasi
http://www.airdroid.com/- Turhaa mainostusta
Miten tuo liittyy tiedostojen siirtämiseen laitteiden kesken ? EI MITENKÄÄN !
- Todella kätevää!
Turhaa mainostusta kirjoitti:
Miten tuo liittyy tiedostojen siirtämiseen laitteiden kesken ? EI MITENKÄÄN !
Kyllä liittyy! lue sen esittely ja kokeile!
Samssa wlan verkossa mm se antaa ip:n
jonka hakkaa selaimeen, sen jäkeen hyväksyt yhdistä.
Ja alusto riippumattomasti saat tiedot ym puhelimestasi tietokoneen hallintaan erilaisn herkuin.. mm pystyy siirtään tiedostoja kumpakkin päin. ym ym..
näkymä on tällainen
http://digitalinspiration.com/images/airdroid.jpg
Toimii myös netin läpi, mutta hitaammin. - Kokeile, enne haukku
Todella kätevää! kirjoitti:
Kyllä liittyy! lue sen esittely ja kokeile!
Samssa wlan verkossa mm se antaa ip:n
jonka hakkaa selaimeen, sen jäkeen hyväksyt yhdistä.
Ja alusto riippumattomasti saat tiedot ym puhelimestasi tietokoneen hallintaan erilaisn herkuin.. mm pystyy siirtään tiedostoja kumpakkin päin. ym ym..
näkymä on tällainen
http://digitalinspiration.com/images/airdroid.jpg
Toimii myös netin läpi, mutta hitaammin.tässä liittymä näkymä
http://androidflip.com/wp-content/uploads/2012/01/airdroid_phone-sm.jpg
eli tuo ip hässäkkä kokonaisuudessan tietysti omasta puhelimestasi vaa selaimeen joka on samassa wlanvekossa, vaih läppäriin tai tablettiin tai ipadiin yms.. - Turhaa mainostusta
Kokeile, enne haukku kirjoitti:
tässä liittymä näkymä
http://androidflip.com/wp-content/uploads/2012/01/airdroid_phone-sm.jpg
eli tuo ip hässäkkä kokonaisuudessan tietysti omasta puhelimestasi vaa selaimeen joka on samassa wlanvekossa, vaih läppäriin tai tablettiin tai ipadiin yms..Okei, kokeiltu on muutama päivä ja poistettu turhana. Täysin tarpeeton räpellys.
- ljgkshjgf
Olen saanut useimmat Androidit toimimaan: Kaapeli kiinni ja kun tulee ilmoitus niin näpäytetään sitä ja tiedostonhallinnassa selataan halutut tiedostot. Sitten vain yksinkertaisesti kopiodaan kansiosta toiseen.
On toiminut puhelimissa, joissa näyttö on ollut rikki, eikä pin-koodiakaan ole voinut antaa.
Nykyään homma on vain vaihtunut siten, että kännykästä pitää valita, onko se kamera, vai soitin. Molempiin osiin ei pääse samanaikaisesti.
Omat tiedostot kannattaa tallettaa muistikortille, eikä itse puhelimeen.
Jos puhelin hajoaa niin saaainakin omat talletuksensa talteen.- Ihan oikeesti..
En ole huomannut mitään ongelmaa usb piuhalla, puh vaan kysyy luvan jakaa...
Mutta airdroid toimii lankattomasti ja on paljon mukavampi. Usko pois!
ainoa haittapuoli on, että useamman filen yhtäaikainen kopiointi vattii selaimmeksi google chromen, kai? ja puhelimen kuvan kappaus livenä vaatii puhelimeen superuser oikeudet, mutta niitä nyt normisti ei tarvitse.
Puhelimestä päin mm kuvia, se pakkaa ne zip paketiksi jos valitsee monta.
- Kaljama
AirDroid on tosi hyvä, Kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1074897Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744251546- 1911128
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101108Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk161026Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861010Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64921
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826