Siemensin pesukone haisee

kärsii hajusta

Sivustatäytettävää on kuritettu useita kertoja 90 asteen pesulla, liotettu seisovan veden tilaa eri aineksilla ja seulasysteemi on puhdas. Minne tuollaisissa koneissa kertyy likaa? Onko poistoletkun alapäässä takaiskuventtiili? Poistoletun sisäpinnan täytyy olla melkoisessa lillingissä. Jos vuotaa letkullisen takaisinpäin, niin siinähän on sitten bakteereita valmiiksi. Ainahan siellä pohjaosissa vähän on vettä. Kertyykö kuumennusvastuksiin hiuksia? Miten niihin pääsee käsiksi? Nyt on voimakas lipeäliotus siellä menossa. Ajattelin, jotta hiuksetkin pehmenevät, jos niitä on vastuksissa.

Mutta olenko tajunnut jotain aivan perushommaa väärin?

8

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haisunäätä

      Olet ilmeisesti käyttänyt zeoliittia sisältävää pesuainetta ja alhaista lämpötilaa. Lueppa seuraava.

      http://www.mattikaki.fi/kuluttaja/zeoliittipesuaineet.htm

      Jos sitruunahappoa/leivinjauhe/Coca-Cola yms konstit ei auta. Ainut keino on mekaaninen puhdistus. Koneen purkaminen taas tulee niin hintoihinsa että kannattaa ostaa uusi.

    • Yksi kysymys

      Siis sivultatäytettävä.
      Tämä saattaa osua aivan harhaan, mutta oletko muistanut pitää sekä pesuaineen syöttöluukkua että myös isoa luukkua vähän auki aina kun kone ei ole käytössä. Muuten koneen sisäosat eivät pääse kuivumaan, homehtuvat helposti ja haju on sen mukainen. Koneitten käyttöohjeissa ei tästä aina mainita ja varsinkin pesuaineen täyttöluukkua pidetään yleensä kiinni tämän vuoksi tunnetuin seurauksin.

      • ap.

        Tuo pesuainelokeron avaaminen näyttäisi vähentäneen hajun lähes huomaamattomaksi. Sitruunahappokäsittelyn 90 asteessa jälkeen tosin pestiin koneellinen muutenkin. Mutta varmaankin parempi kuivattaminen tuo helpotusta. Pesuaineissa ei ole zeoliittia eikä zeoliittia hienommilla nimilläkään. Näkyy olevan jotain fosfaattiin viittaavaa tuoteselostuksessa.

        Hommaan jostain vaikka irtoravarana kunnon fosfaattia, kunhan selvitän millaisena sitä pitää hankkia. Fosforihappoa kyllä löytyy. Ehkä siihen pitää liuottaa jotain ensin.


      • ap.
        ap. kirjoitti:

        Tuo pesuainelokeron avaaminen näyttäisi vähentäneen hajun lähes huomaamattomaksi. Sitruunahappokäsittelyn 90 asteessa jälkeen tosin pestiin koneellinen muutenkin. Mutta varmaankin parempi kuivattaminen tuo helpotusta. Pesuaineissa ei ole zeoliittia eikä zeoliittia hienommilla nimilläkään. Näkyy olevan jotain fosfaattiin viittaavaa tuoteselostuksessa.

        Hommaan jostain vaikka irtoravarana kunnon fosfaattia, kunhan selvitän millaisena sitä pitää hankkia. Fosforihappoa kyllä löytyy. Ehkä siihen pitää liuottaa jotain ensin.

        Taidan liuottaa tavallista soodaa siihen. On sitten natriumfosfaattia omiksi tarpeiksi.

        Konepesuaineista fosfaatti on käytännössä kielletty 2013. Eli on otettava käyttöön omat konstit.


    • ainoa keino

      Kone ei sais päästä tällaisessa tapauksessa vuotamaan takaisinpäin joten ainoaksi mahdollisuudeksi on laittaa poistoletku alemmaksi sekä ajaa konetta tyhjänä 90 asteen pesulla. (Joukkoon voi laittaa etikkaa ja kiehuvaa vettä)

      Alemmaksi tarkoittaa siis alemmaksi kuin mistä se lähtee ..

      • Ei..takaisinpäin

        Kone ei missään tapauksessa saa päästä vuotamaan takaisinpäin vesijohtoverkkoon. Sen vuoksi on vedenottohanassa aina oltava ns. takaiskuventtiili.
        Sen sijaan poistopumppu ei koskaan täysin tyhjennä pesukonetta, vaan pumpun pyörimisen loputtua valuu poistoputken nousuosassa oleva vesi takaisin koneeseen. Tästä ei kuitenkaan ole haittaa. Poistoputken korkeimmassa kohdassa tai sen lähellä on oltava ilmaventtiili, jottei kone tyhjene itsestään lappoilmiön vuoksi silloin kun ei ole tarkoitus.


    • ap.

      Seulan jälkeen on vielä putkea ennen pumppua. Katsoin sinne letkukameralla (eBay 15 €). Putki on töhnässä, joka varmasti haisee. Aion suihkutella puhtaaksi, mutta pitää keksiä jokin painevettä tekevä pieneen letkuun. Ehkä pumppupulloon liitän letkun. Olisiko ideoita? Pitkän päälle voisi tuulilasin pesupumppu toimia. Hmm.

    • oolo

      Pesujen välissä aina kansi auki.
      Mitää oikein vaahtoavaa ei voi laittaa. Itse olen pessyt, aika säännöllisesti, kidesooda tai etikka tai astianpesukone pesuaine ja korkein lämpötila.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      129
      6020
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4346
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      58
      2771
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2628
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1865
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1534
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1392
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1351
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      27
      1187
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1131
    Aihe