Isä ja poika hukkuivat?

Traktori upposi?

Sydämen särkevä tragedia on koskettanut iltapäivällä Juankoskea isä ja poika läksivät traktorilla Ala-Siikajärven jäälle kohtalokkain seurauksin traktorin viimeiset jäljet päättyivät avantoon. Ottakaamme osaa omaisten suruun ja miettikäämme miten tällaiset murhenäytelmät voisi arvaamattomillla jäillä vättää?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015011018998596_uu.shtml

9

1648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaaksa vaaraan

      On kyllä kauhia ja murheellinen onnettomuus voimia ja jaksamista Nilsiään. Kuitenkin ottain huomioon kaikki varoitukset jäällä liikkujille niin miksi mennä raskaalla traktorilla ajelemaan jäälle puolen kilometrin päähän rannasta pikkupojan kanssa sitä en ymmärrä yhtään, koska moottorikelkkojakin on uponnut ympäri maata viimeaikoina.

      • Etsinnät jäällä...

        Se oli sellainen pienempi kevyttraktori jotain henkilöauton painoinen. Tätä isäähän ei ole löytyny vieläkään siellä paikalla etsinnät jatkuu koko ajan :(


    • Etsinnät ohi R.I.P.

      Niin noh nämä olivat olleet siellä jäätiellä auraushommissa ja poikenneet reitiltä auraamaan uutta sivuväylää ja liekö joku virtauspaikka, koska jää petti alta. Sukeltajat löysivät juuri isänkin hukkuneena, jotta surullista tämä on.
      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015011119001767_uu.shtml

    • hapras

      Maailman sivun on tolkutettu: ÄLKÄÄ MENKÖ HEIKOILLE JÄILLE! Ja joka vuosi näitä päätyy tilastoihin.
      Mitä tästä opimme? Ei yhtikäs mitään. Joka talvi henkiä pakenee päätymällä jäihin. Miksi sitä pitää aina oppia sen kovimman kohtalon kautta?

    • vVro heikkoa jäätä

      Onko ajettu liian lujaa, jäällä täytyy ajaa hitaasti, liikkuva vesi jään alla aiheuttaa painetta ja se rikkoo jään.

    • vettä kaasarissa

      Tuas o ratkori myynnissä, ostaja vettää kuiville.
      Nilsijässä uus työpaikka aakes uuvelle typerykselle, eeku hakemmaa.

    • Jäälläliikkuja

      Todella valitettava onnettomuus jäällä tähän eivät sanat riitä osanottomme kaikille osapuolille joita tämä menetys koskettaa. Välttyäksemme vastaavilta onnettomuuksilta toivoisin jonkun Ala-Siikajärvestä ja sen vesistöstä tietävän kirjoittavan järviwikiin ajankohtaista tietoa varsinkin talvisin jäätilanteesta ja jääteiden reiteistä, koska ikävä kyllä sieltä ei löydy juuri mitään tietoja koko järvestä. Teräsjään paksuutta en löytänyt mistään sellainen on tärkeää tietoa jäällä liikkujille, kuten myös virtauspaikkojen sijainti. Kalastuksesta löytyi tietoa, joten talvikalastajien turvaksikin olisi tärkeää saada järviwikiin ajankohtaista tietoa eikö totta?

      http://www.jarviwiki.fi/wiki/Ala-Siikajärvi_(04.622.1.001)

    • toisen kaipuu

      Voimia leskelle ja orvoille. Surumme on yhteinen.

    • omanäkemys

      Ala-Siikajärvi ei ole mitenkään erityisen vaarallinen järvi virtauksiltaan. Omalta osaltaan heikoista jäistä voi syytää vedenpinnan epäonnistunutta säätelyä, sillä vedenpinta voi vuoden sisällä vaihdella 180 cm. Jokainen voi kuvitella tilanteen, jossa järvi jäätyy ja vedenpinta jään alla nousee. Syövyttää nimittäin melko nopeasti jään pinnan alta. Jonkinnäköinen virtaus tosin menee järven läpi Puntinjoelta Pisankoskelle, mutta ei kyseisen onnettomuuspaikan kohdalta. Monta kertaa järven rannalla veneen kanssa pelatessani (kiskonut venettä milloin ylös tai alas vesirajaa myötäillen), olen kironnut Juankosken vedensäännöstelyä. Edellä mainittujen tekijöiden lisäksi ohuelle jääpeitteelle satanut lumi ehkäisi jään paksunemista. Ikävä onnettomuus ja monen epäonnisen sattuman summa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2827
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      207
      1108
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      75
      1023
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      165
      930
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      66
      848
    6. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      812
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      20
      666
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      64
      655
    9. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      91
      637
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      568
    Aihe