Tämän todentamiseksi ei tarvitse kuin avata päivän sanomalehti
Patologista narsismia on olemassa
JeSuisCharlie
12135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Totta. Sellaisia ihmisiä on jotka saa pakkomielteen alentaa, syytellä, nimetellä, vainota ja kiusata jotain ihmistä. Nimittely on tarvetta alentaa toisen itsetuntoa koska narsistilla on oikeasti itsellään erittäin huono itsetunto ja syvällä sisällään hän pelkää niitä joilla on terveellä tavalla hyvä itsetunto. Nimittelyllä ja alistamisella he yrittävät suojella haavoittuvaa sisintää. Alistamalla muita ensin ihan varuiksi jotta muut ei ehdi sitä tekeen hänelle itselleen.
Ei kukaan terve ala henkiseenväkivaltaan ja säännölliseen toisen nimittelyyn. Syyllisyydentunnon pitäisi herätä jos toisen mieltä pahoittaa nimittelyllä. Jos omatunto ei kolkuta nimittelyistä ja alistamisesta on jotenkin sairas. Kuka terve nauttii ja saa mielihyvää saadessaan toisen itkemään ja kärsimään? Kuka terve tekee sitä huvikseen ja pilkallaan?
Jotkut saa mielihyvää kun saa toisen ajettua psykiatrille asti henkiselläväkivallallaan. Sen jälkeen nauttii kun saa nimitellä hulluksi. Itseään nostattaa lisää vaan kun voi kokea ylemmyyttä siitä että toinen on saatu ajettua heikoksi. Toisen itsetunto on murrettu ja siitä ei enää vaaraa narsistille.
Sen jälkeen kun itsetunto on murrettu alkaa manipulointi. Narsisti alkaa erinäisillä tavoilla ohjailemaan uhria tekemään niinkuin haluaa. Hän haluaa uhrin täyteen ohjaukseensa. Uhri on helppo silloin kun on heikko.Ei laita vastaan. Narsistin mieleinen ihminen on saatu muovattua uhrista. Sätkynukke.
Lopettakaa jo. Keksitte koko ajan lisää piirteitä ja oireita,kohta kukaan ei voi olla mitään olematta narsisti.
yksinkertaistakaa,ajatelkaa,että on mukavia ja ei niin mukavia ihmisiä.
Terveelle tulee pahamieli tahallaan, tahattomasti tai tilanteen pakottamana toiselle aiheutetusta mielipahasta.
Narsismista kertovassa kirjalisuudessa usein narsistia kutsutaan "kiusaajaksi"
Narsisti tekee silkasta huvista toiselle pahanmielen. Kirjallisuudessa keinoiksi on lueteltu mm. nimittely, alistaminen, eristäminen, kontrollointi
On mukavia ja ei niin mukavia ihmisiä. Ei siitä tarvitse tehdä turhaan tähtitiedettä.
Onhan se niinkin että kaikkien kanssa ei vaan kemiat pelaa mutta ei se narsisti silti ole se toinen. Ei vaan natsaa yhteen.
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/kiusaaja_keskellamme_25155.html#media=25169
Tuota kuunnelmaa on hirveää kuunnella. itkin koko ajan..
Pelkäätkö tulta?