Olen miettinyt että Skodan suuret myyntiluvut Suomessa johtuisivat YYA-sopimuksesta. Neuvostoliitto haluaisi saada Prahan uudelleen etupiiriinsä, jota tukisi Skodan vahva myynti erityisesti YYA-maa Suomessa. Tällainen idea vaan tuli mieleen, eihän muuten voi näennäisesti halvasta hinnasta huolimatta olla että satakakskymppisen ja Favoritin myynti muuten olisi näin suurta.
Skodan myyntiluvut YYA-sopimuksen seurausta?
Perddi
1460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olet todella älykäs.
Se elää vielä viime vuosisadalla.
Perddin olet nero Kukapa olisi kuvitellut noin saatanallisen ovelaa juonta, ansaitsisit mitallin .
Uutiset
Trolli on tyhmä. Jos Skoda El menisi kaupaksi ja Tsekin talous kurjistuisi, saattaisi paluu Idän ihmeelliseen kansojen perheeseen tulla jollain heikkolahjaisella trollilla mieleen.
Uusi Favorit on esimerkki siitä kuinka Praha on jonkin verran päässyt irti Moskovan puristusotteesta, oikein etuvedon siihen tekivät mutta laatu edelleen kuraa. Neuvostoliitto haluaisi varmaan takamoottorimallille parempaa myyntiä Suomessa, saa nähdä kuinka he sen saavat aikaan. On siinä vielä sellainen mahti että oksat pois, ja männynkävyt.
Hoboro Superbista on tulossa Reliant Robinin 3x3 malli
Kyseessä on YYA:n salainen lisäpöytäkirja. Se tehtiin silloin kun Suomi halusi päästä eroon YYA:sta. Lisäpöytäkirjassa Suomi sitoutui edesauttamaan NL:n vaikutusvallan säilymistä maassamme muin keinoin mikäli varsinainen YYA-sopimus virallisesti lakkautetaan. Näitä keinoja ovat mm. sekä julkisen että yksityisen sektorin NL- ja itäblokin kalustohankinnat.
AvtoSkoda - Stalinin-Breznevin ja Otto-Wille Kuusisen viitoittamalla tiellä!
Putin. On vai yksi Putin. Ja pieni Kyykman.
Häh elääkö kekkonenkin vielä on tainnut nousta haudasta elvyttämään YYA sopimusta.
Kuulin sisäpiiristä tietoa että vuodeksi 2018 ollaan suunnittelemassa vuoden 1918 punakapinan 100v juhlan kunniaksi Finlandija-juhlamallistoa. Avaimiin kuulemma kaiverretaan kaikkien Kansanvaltuuskunnan ja punakaartin kärkinimien kasvokuvat Kullervo Mannerista Rahjan veljeksiin.
NL:n kanssa käydyn bilateraalikaupan loputtua clearing-tili, jonka kautta kaikki idänkauppa tapahtui, oli Suomen kannalta pahasti alijäämäinen, eli Venäjä oli Suomelle velkaa. Tätä velkaa tasattiin tuomalla ammattioppilaitoksille venäläisiä sorveja, poraamalla Outokummussa maahan Suomen syvin reikä jolle kukaan ei keksinyt mitään käyttöä sekä sitoumuksella ostaa ja dumpata kansalle mahdollisimman paljon huokeita Skoda-autoja.
Sulla on jonkinlainen kuva historiasta, mutta mitä tavoittelet vaihtamalla sanan "Lada" tilalle "Skodan"?
Raakaöljyn tuonnin halusit myös unohtaa.