Kuopion nuortenkoti Pysäkki-kokemuksia?

puhukaa.

16

3396

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miina15

      On keksitty nuorillekin jo päihdeyksikkö. kunhan jostakin saavat. Vähän jos nuori maistelee niin jo heti hoitoon kun on päihdeongelma. Käsittämätöntä.

      • Miina15

        tarkotus oli laittaa kunhan jostakin saavar rahaa


      • näinpäjp

        Se on ihan sen pennun ongelma, jos pitää alaikäisenä ryypätä. Pysyis ihan muumilimussa vaan ku ei ikäkään riitä!


      • pirunväsymys

        juodaan energiajuomia, istutaan muovikouluissa ja syödään purkkiruokaa ja ollaan puoliksi alastomia tyttöjen välissä. Siitä hormoonit jyrrää ja jäähdylle päästään. Opiskellaan vielä vain lisää koulua, aloja, jotka vanhenevat nopeata tahtia. Yksinkertaistakaa jo koulua ja tehkää valinnaiseksi.


      • pentu-vai
        näinpäjp kirjoitti:

        Se on ihan sen pennun ongelma, jos pitää alaikäisenä ryypätä. Pysyis ihan muumilimussa vaan ku ei ikäkään riitä!

        "pennun ongelma, jos pitää alaikäisenä ryypätä"

        Kuinka tuollainen suhtautuminen voisi herättää nuoressa edes halua kypsyä (mikä sekin - kypsyminen - liittyy nuoruuden vaiheisiin)?

        Missä on se uskomaton nuorista välittäminen, josta sijaisvanhemmat lehtihaastatteluissa miltei poikkeuksetta puhuvat...kun näitä ala-arvoisia tyyppejä löytyy aina vaan uudestaan täältä vi**uilemassa?


      • DEG
        Miina15 kirjoitti:

        tarkotus oli laittaa kunhan jostakin saavar rahaa

        Ja hyvin on siinä onnistuneet. Viimevuoden puolella oli lehdessä juttua , kun omistajat olivat myyneet osan yrityksestä ja miljoonan ja ylikin olivat saaneet.


      • taso-hoi
        pentu-vai kirjoitti:

        "pennun ongelma, jos pitää alaikäisenä ryypätä"

        Kuinka tuollainen suhtautuminen voisi herättää nuoressa edes halua kypsyä (mikä sekin - kypsyminen - liittyy nuoruuden vaiheisiin)?

        Missä on se uskomaton nuorista välittäminen, josta sijaisvanhemmat lehtihaastatteluissa miltei poikkeuksetta puhuvat...kun näitä ala-arvoisia tyyppejä löytyy aina vaan uudestaan täältä vi**uilemassa?

        Sitähän täällä joutuu lukemaan. Sijottaja on moraaliton hurskastelija.


    • kokelas199

      Eiköhä se oo jokaisen nuoren oma asia jos viina maistuu ja päihdeongelman saa. Pysäkillä on ammattitaitoista väkee. Eihän se varmaan kenestäkään vanhemmasta hyvältä tunnu jos ei osaa lastaan auttaa sillein et se ei saa kehitettyä alkoholi ongelmaa itselleen..

    • Justnäin

      Olen entinen nuori nuortenkoti polussa, ohjaajat lupailivat aina kaikkea mutta ei yleensä pitäneet lupauksia. Käytös oli todella ala-arvoista nuoria kohtaan ja minulle on ohjaaja suoraan sanonut että "minulla ei ole mitään syytä kunnioittaa sinua" ohjaajat turmelevat nuoren sisältäpäin hitaasti, itkin itseni uneen monta kertaa koska halusin pois polulta, pyysin sossultani siirtoa mutta sain sen vasta puolenvuoden jälkeen. Sairastuin masennukseen ja käyttäydyin itsetuhoisesti koska oli niin paha olla siellä, ohjaajat huutaa ja käyttytyvät uhkaavasti, epäammattimaisesti ja epäkunnioittavasti. Olen tyytyväinen että pääsin pois sieltä, vaikka minä lähdin hatkaan ja join jottai saisin siirron. Paikkakin on huono, keskustassa nimittäin ja nuortenkotipolku on keskellä baareja, keskustassakin on niin paljon houkutuksia. En edes jaksa kertoa mitään ihmeellistä polusta, mutta paska paikka se on terveisin 15v tyttö

      • tane00

        Mitenkä nuortenkoti Polku liittyy tähän aiheeseen ?


      • tietäjä111342

        Ihan on saman yrityksen ylläpitämä paikka!


      • sehän-lukee-tossa
        tane00 kirjoitti:

        Mitenkä nuortenkoti Polku liittyy tähän aiheeseen ?

        "Olen entinen nuori nuortenkoti polussa"

        Mikä ongelmasi?


    • TaikaJimi99

      Kertokaa lisää, kun en oo kuullukkaa . Mikä paikka ja missä ?

      • Polunexnuori

        TaikaJimi99
        Keskustelu koskee nuortenkoti pysäkkiä ja Nuortenkoti Polkua jotka sijaitsevat Kuopiossa. Lähellä keskustaa.


    • nallekarkkiiherkkuu

      Polkua ei keskustassa taida enää olla. Missäpäin Kuopiota se pysäkki on ?

      • lapsparat

        Särkiniemessä on pysäkki ja polku on haapaniemellä. Polkuhan muuttaa paikkaa useinkin. 3,5-vuoden aikana jo kolmas paikka. Karmean näköinen talo se uusin, näyttää ihan vankilalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1530
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      946
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      279
      784
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      567
    Aihe