Kysyisin ihan tavallisen kännykän tekstiviestien määrään ja siis muistitilaan vaikuttavista tekijöistä. Ratkaiseeko palvelin vai kännykkä sen kuinka pian tekstimuisti on täynnä, vai molemmat? Miten asiaan voi siis vaikuttaa. Minulla on ihan tavallinen Samsung puhelin "arkipuhelimena" ja saan jatkuvasti ilmoituksen, että tekstimuisti on täynnä. Haluaisin myös säilyttää joitakin viestejä, joten täyttyminen harmittaa.
Tekstiviestin muisti?
Arkikännykkä
9274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kännykän muisti ratkaisee sen.
Asiaan voi vaikuttaa poistamalla turhat ohjelmat ja tiedostot.
Kyse on siis ihan tavallisesta vanhanaikaisesta matkapuhelimesta, ei älypuhelimesta, omistan kyllä sellaisenkin, mutta käytän sitä sähköpostin ja uutisten lukemiseen. KO. arkikännykässäni on jatkuvasti muisti täynnä muutaman tekstiviestin jälkeen, kun säilytän siellä muutamaa tärkeää vanhaa viestiä joita en poista. Omistan toisenkin tavallisen kännykän jossa on toinen palvelin, mutta en nyt tiedä kumpaako kannattaisi käyttää vakituisena puhelimena ja kumpaa varapuhelimena tai kumpaa palvelinta .Toinen palvelin on DNA ja toinen Saunalahti. Toisen numeron olen antanut kaikille virallisille tahoille myös tietokoneen ym. asioita hoidellessani. Voin siis vaihtaa kännykkää tai/ja palvelinta ristiin halutessani.
Mistä palvelimesta höpiset?
Osta Nokian peruspuhelin. Samsungit peruspuhelimet menee heti tukkoon kun muisti loppuu
Ei operaattori päätä sitä että kuinka paljon viestejä kännykkään voi tallentaa.
Sinäkö se päätät ja mitä hittoa sinä taas siellä olet?
Puhelin siitä päättää.
Niin minäkin vähän arvelin, mutta kysyin kuitenkin, palvelinhan tarjoaa mm. vastaajapalvelut, joko maksullisena tai liittymään liittyen. Toisesta puhelimesta maksan DNA:lle , toinen on saunalahden. Harmittaa sitten se pääpuhelimeni pieni tekstimuisti. Olen antanut ko. numeron kaikille tahoille minne ko. numeroa tarvitaan ja nykyisin postipakettien saapuminen ja jopa terveyskeskuksen kokeiden tulokset annetaan kännykkään, terveyskeskukset eivät saa tietokoneen sähköpostia käyttää, mutta kännykkään voi lähettää kaikkea hyvin tärkeää, jopa laskumuistutukset jne. Muisti kun loppuu tai akku ym. tai vahingossa painat väärää nappia kaikki tärkeä on tiessään. Vaihdan ehkä sitten sim kortit puhelimissani keskenään, jos Nokian puhelimessa on enemmän muistia tekstiviesteille.
Kai tuo maksimi tekstiviestien määrä selviää sieltä asetuksista. Sama homma kuin yhteystietojenkin määrä. Kopioi tärkeät viestit muualle puhelimeen ja poista sitten tekstiviesteistä että tulee sinne tilaa.