Hei,
kokeillaanpas täälläkin. Olemme tavallinen pikkulapsiperhe, joilla ei ole yhtään mummoa elossa ja isoisätilannekin on melko surkea. Parivuotias lapsemme on jo ymmärtänyt, ettei hänellä ole mummoa kuten muilla ja suree sitä. Vauvakin on tulossa. Kaipaisimme kipeästi perheeseemme mummoa, eikä siitä isoisästäkään haittaa olisi.
Jos kaipaat elämääsi lastenlasta eikä omaa ole, olet mukava ja lapsirakas ihminen, jonka kanssa on helppo tulla toimeen, voisit ehkä olla etsimämme mummo. Kaipaisimme sellaista mummoa, joka olisi aidosti läsnä lasten elämässä ja jaksaisi touhuta lasten kanssa, että äiti saisi joskus vaikka rauhassa siivota tai laittaa ruokaa. Emme tupakoi, käytämme alkoholia erittäin maltillisesti ja meillä on pari pikkukoiraa.
Varamummo/isovanhemmat haussa JYVÄSKYLÄ
5
623
Vastaukset
- Vilpitön kysymys
...ja mitä tuo varamummo ja -pappa saavat vastapainoksi muuta kuin touhuta lasten kanssa? Autatteko heitä, kuten oikeita isovanhempiakin vastaavasti autellaan?
- ...
Avaaja vaikuttaa siltä, että hän haluaa tässä varamummo-asetelmassa olla vain saamapuolella. Voin kertoa, ettei se oikeassa isovanhemmuudessakaan ihan näin mene, vaan se on molemminpuolista auttamista. Mummopulalla lienee myös älypula? Edellisestä kommentista naiskulis on tehty ilmoitus ylläpitoon.
- Varokaa!!!!!!
Nämä varamummojen etsijät ovat yleensä samettihameita, jotka metsästävät yksinäisiä vanhuksia huijattavaksi.
- ongelmallista
Jos kaipaat ikäihmistä lapsenvahdiksi, varaudu myös maksamaan siitä palkkaa tai vastavuoroisesti auttelemaan häntä vaikkapa kotitöissä. Varamummo ei todennäköisesti jaksa olla vain seurana lapsille, vaan ryhtynee hommaan myös siksi että kaipaa seuraa itselleen. Oletko valmis seurustelemaan tämän uuden tuttavuuden kanssa kuin aikuinen aikuiselle? Oletteko miettineet sitä, mitä tehdään jos ette sovikaan yhteen tämän uuden tuttavuuden kanssa?
Oikeaan mummoon on tutustuttu koko eliniän ajan ja on yhteinen suku ja yhteiset kokemukset yhdistämässä. Vieras ihminen perheessä voi tuottaa yllättäviä tilanteita alkaen kasvatusasioista luottamuskysymyksiin. Hei nimimerkki Mummopula
Kirjoituksestasi on aikaa jo yli viikko, toivottavasti kuitenkin näet tämän kommenttini. Kaltaisianne perhetiä on melko paljon. Kuten on myös sellaisia isovanhempi-ikäisiä, joilla ei ole lapsenlapsia, pieniä lapsia ympärillään, jotka kaipaavat sellaista. Ei se ole niin, että mummoon täytyy tutustua alusta asti, että on oltava yhteistä sukua. Yhdessäolo voi sujua aivan toisenlaisesta lähtökohdasta. Joissakin seurakunnissa, lasten tai perheiden järjestöissä on vara/ystävämummitoimintaa. Siinä voi syntyä uusia ystävyyssuhteita, joista on iloa molemmille, tai kaikille kolmelle sukupolvelle; lapsille, vanhemmille ja ystävämummoille. Olen saanut tällaista nähdä ja todistaa. Kysy Jyväskylän seurakunnasta, googleta ja yritä vielä etsiä. Tietenkin tällaisessa on kyse vastavuoroisuudesta kuten ihmissuhteissa on normaalistikin. Toivottavasti onnistuu.
Ystävällisesti,
Pirkko-pappi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1923526Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123190Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92135Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411940Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391692- 901581
- 721133
- 741120