jatkuvia pahoin pitely yrityksiä

vielähengissä

Joo elikkä olen 17v poika ja paikkakunnallani on sellainen kylä juoppo joita nyt löytyy joka kylästä. Kyseinen herrasmies ei tyydy alkoholiin vaan käyttää lääkkeitä yms.. nyt siihen ongelmaan, mies on ottanut minut jotenkin silmätikuksi ja aina kun törmäämme kylillä saan juosta henkeni edestä :D olen iste 172cm ja 60kg ja hän on noin 190 ja 90kg eli ero on aika suuri... mies on noi 43v ja aina yrittää käydä päälleni. Saa aina olla tuli perseen alla ku tiiä minkä kulman takaa se hyökkää. Mies ei ole muille ihmisille yhtä agressiivinen kun minulle. Onneksi ei ole vielä saanut kiinnii.. setäsiniset on hakenut miehen usein talteen mutta sama toistuu aina.. miten tulisi toimi kun ei virkavallastakaan näytä hyötyä olevan. Pitääkö odottaa että mies hakkaa minut teholla ennekun suomen valtio puuttuu asiaan vai alanko kantamaan moraa mukana ja tuikkaan kylkee. (Vitsi) mutta tosiaan kertokaa miten toimin alkaa ärsyttämään tämä jatkuva pelko

12

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15+14

      Lähestymiskieltohan tuohon auttaisi, mutta kun olet vielä lapsen kirjoissa, niin asia mutkistuu. Käräjäoikeudesta se selviää, pitäisikö sitä hakea holhoojasi, vai voitko itse sitä hakea.

    • Aaro1112

      Jos todistajia löytyy niin on ehkä mahdollista saada mies suljetulle pakkohoitoon.
      SIellä saattaisi pysyä pidemmänkin ajan.

      En tiedä sitten, että onnistuuko ennenkuin on perusteellisesti hakannut sinut tai jonkun muun.

    • ery5rtyrgy

      Sano sille että oot lapsi vaan. voi mennä hiljaiseksi sen jälkeen.

      • guard2

        Jos et pääse karkuun, niin mene muiden ihmisten joukkoon. En tiedä auttaako tämä,
        mutta on ainakin todistajia.Jokaisella on myös oikeus puolustaa itseään tai toista ihmistä
        oikeudettomalta hyökkäykseltä( Laki hätävarjelusta) vähäisimmällä tarvittavalla voimakeinolla.


    • pasderafbueargaowurheoua

      Muistiinpanovälineet taskuun ja pidä aina mukana (ei tarvi olla kynä ja paperia nykyaikana vaan esim. älypuhelin tai tabletti käy)
      Kirjoita muistiin joka ikinen kohtaaminen (tarkka kellonaika ja tapahtumapaikan osoite) ja kirjoita ylös kaikki sellainen käytös jonka on mahdollista tulkita täyttävän jonkun rikoksen tunnusmerkit.
      - Pahoinpitely tai sen yritys
      - Laiton uhkaus (esim. "mä vedän sua turpaan" -huutelu)
      - Jos kiusanteko on riittävän usein yhä uudelleen toistuvaa, niin rikoslaista löytyy sellaisetkin kohdat kuten Häirintä ja Vainoaminen jolloin sellainenkin käytös mikä yksittäistapauksena ei täyttäisi rikoksen tunnusmerkkiä voidaan tulkita rikokseksi riittävän monesti toistuessaan

      Joka kerta kun näet miehen kirjoitat muistiin tarkan kuvauksen mitä kaikkea tapahtui ja missä ja mihin aikaan

      Mahdolliset silminnäkijät jos vaan on niiden nimi tiedossa on myös hyvä kirjoittaa muistiin.

      Ja kameraa kannattaa käyttää varsinkin sellaisissa laitteissa joissa talentuu kuvausaika.

      Kun on tarpeeksi aineistoa, niin eikun vain lakimiehen juttusille ja pistät lähestymiskiellon hakuun sekä katsot mistä kaikesta voisi tehdä rikosilmoituksen.

      Muista myös että tietyissä rikoksissa (lievä pahoinpitely tai laiton uhkaus) jotka ovat asianomistajarikoksia syyttäjä ei voi nostaa syytettä ellet käy erikseen itse tekemässä rikosilmoitusta jossa vaadit rangaistusta.

    • zeizeijiijii

      "Jos todistajia löytyy niin on ehkä mahdollista saada mies suljetulle pakkohoitoon."

      paina kuula kaaliisi

    • bdmEEÅOWM

      Olisi kiva muuten tietää MIKSI hän on juuri SINUT ottanut silmätikukseen? Olisikohan tähän jokin syy? Pahoinpitely on muuten yhdyssana, eli se ei ole pahoin pitely vaan pahoinpitely. Jotenkin kuulostaa oudolta/epäilyttävältä tarinalta muutenkin. Miksi joku kävisi/yrittäisi jatkuvasti käydä kimppuusi, varsinkaan jos et ole hänelle mitään tehnyt?

      • zoooozoooo

        Hmm. ....Kysyt uhrilta miksi sekopää valitsee JUURI HÄNET?! Jos oma elämä on pumpulissa mennyt itse sitä tajuamatta niin toki maailman ihmeet tuntuu todellakin käsittämättömiltä ja jopa mahdottomilta. Sinusta pitää tehdä joku päättäjä jollei jopa Pääministeri! yhtä kartalla kuin nykyiset :D Yhdyssanat hallussa :) Itse kävin kerran kusella festareilla rannassa ja kusemisen ääni -pikkukivien vyöryn ääni - sai yhden rokkarin raivostumaan. Vaikka uhon kaari ei kantanut niin oli kyllä ihmetys taas väliin. Mutta jos terve ihminen odottaa syytä niin on syytä katsoa peiliin.......


    • detpf

      " mies on noi 43v ja aina yrittää käydä päälleni "
      - Jaa aika tarkkaan tunnut tietävän hänen ikänsä silti, 43v.

      " Mies ei ole muille ihmisille yhtä agressiivinen kun minulle "
      - Miksiköhän näin, vain sinulle aggressiivinen, ei muille?

      "Pitääkö odottaa että mies hakkaa minut teholla"
      - Mitä tällä tarkoitat? Miksi hän sinut teholla hakkaisi? Jos hän olisi teho-osastolla samaan aikaan kanssasi niin tuskin hän ketään kykenisi hakkaamaan! :-)

      • Palikattaas

        No jos pienessä kylässä kyselee, niin melko helpollahan tuon saa selville. Ja toisekseen, vaikka olisikin joskus provosoinut kaveria, ei se kuitenkaan oikeuta toista juoksentelemaan perässä... Ja kolmanneksi. Mitä tulee viimeiseen virkkeeseesi, niin menehän jo muualle kasvamaan/pätemään kirjoitus virheistä. Vitun lapsi.


    • Hahahahahaaaaaa

      Onneksi sinä olet nopeajalkainen. Minä nauran itseni läkähdyksiin, kun luen lehdestä, että poliisi on juossut kiinni jonkun parikymppisen rosvon. Olisi syytä tehdä jotakin kunnolleen, jos vanha pappa nappaa kiinni ja pistää rautoihin.

    • röllippä

      Mora kannattaa unohtaa, sinun tulevaisuutesi on tärkeämpää. Tuossa tilanteessa nopeastikin saa tilanteen tasoittumaan mutta tässä on ehkä vähän huono antaa niitä neuvoja...

      Yleisesti ottaen silti, kusipäät ja kiusaajat kaikki "valitsee" uhrejaan ja he kokevat voivansa tehdä niin tai näin. Naisia hakkaavat miehet löytävät uskomattomalla tutkalla oikeat uhrit ja samalla tavalla tuntosarvia heiluttaa muut kusipäät.

      Puukot ja seet sekä tappaminen pois ajatuksista, sinun elämä on enemmän ja enenmmän arvoista kuin pilata yhden kusipäänn takia. Se ei tarkoita etteikö häntä saisi lopettamaan vaikka päivässä.....Harmi kun ei tässä voi oikein neuvoa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1343
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1285
    4. 157
      1188
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1011
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      868
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      809
    Aihe