Surkea p2p kamera

Surkeeta on

Olenkokohan nyt käsittänyt asennuksen ihan oikein, kun kuva liikkuu nykimällä tai välillä ei ollenkaan.
Kamera wanscam HW0028. Kuvan laatu erittäin hyvä, siis lähiverkossa eikä nyi ja toimii sujuvasti. Siis tietokoneessa.

Mutta netin kautta luurissa (android 4.4.4) kuvan liikuttaminen yhtä tuskaa, vaikka kuvanlaatu laitettu pienimmälle tarkkuudelle.
Netti nopea maks. 21megaa, eli siitä ei ole kiinni ja olen sen myös testannut.

Wlan verkossa toimii moitteetta, mutta ei juuri iloa, kun haluaisi nimenomaan katsoa mitä kotona tapahtuu, kun ei ole kotona.

Kamerasovellus wanscamin oma e-view7. Olen yrittänyt muitakin ohjelmia play-kaupasta, mutta tyssää siihen, kun kysyy jotain salasanaa, eikä mikään kuitenkaan kelpaa. Mitähän salasanaa kaipaisi???

6

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 47B4D1HW

      Nykiminen viittaa siihen että kotona nettiin lähtevä kaista on liian pieni. Toinen mahdollisuus on että luurisi nettiliittymä on hidas.

      • Surkeetaon

        "Netti nopea maks. 21megaa, eli siitä ei ole kiinni ja olen sen myös testannut." Eli, ei se tuosta ole kiinni. Käytännössä 15-20 megaa nopeus. Ja kotona elisaviihde-paketti, jossa myös nopeutta riittävästi.


      • 47B4D1HW

        Mutta ulosmenevä kaista 0,5-1 Mb/s. Lupausten mukaan. Yleensä todelliset nopeudet ovat paljon myyntipuheita pienemmät. Kannatta mitata.


      • Surkeetaon
        47B4D1HW kirjoitti:

        Mutta ulosmenevä kaista 0,5-1 Mb/s. Lupausten mukaan. Yleensä todelliset nopeudet ovat paljon myyntipuheita pienemmät. Kannatta mitata.

        Tuo on kyllä käynyt mielessä, mutta miksi sitten toimii fi-fin kautta normisti?


      • Surkeetaon

        No joo, tuli mitattua lähetysnopeus. Ja todellakin surkea, vajaan megan, ehkä tässä syy???


      • Surkeetaon kirjoitti:

        No joo, tuli mitattua lähetysnopeus. Ja todellakin surkea, vajaan megan, ehkä tässä syy???

        Tottakai syy on laajakaistan hitaassa uploadissa, eihän sitä nopeutta operaattorit mainosta, vaan sisääntulevaa downloadia.

        Asunnossasi WLAN käyttää perustana hyväkseen sisäverkon nopeutta, yleensä 100/100 Mbit/s. WLAN:in todellinen nopeus jää tätä paljon pienemmäksi, mutta silti enemmän kuin riittävä videosiirtoon.

        ADSL vai 3G mobiilidata? Joka tapauksessa ainoa parannusmahdollisuus on hankkia etenkin uploadin suhteen nopeampi liittymä. ADSL:n maksimi nimellisnopeus on tuo 21 Mb/s sisään, mutta voit aina kysyä saako samaan linjaan esim. 10 Mbit/s uploadin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4582
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      12
      2707
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      177
      1799
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      261
      1620
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1500
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1367
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1307
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      73
      1291
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1262
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1006
    Aihe