Vähän aikaa sit päähän pälkähti aika yksinkertainen lautapeli-idea, jota aloin väsäämään puupajalla täs jonki aikaa sit.
Nyt peli on ulkonäön hiomista vaille valmis ja kokeiltu muutamien ihmisten, niin tuttujen ja vähemmän tuttujen kanssa(noin 8 tähän mennessä), kaikilta ensisijainen palaute pelin ideasta on ollut positiivista :). Parin kaverin kaa ollaan pelattu jo useampia kertoja.
Nyt pari tutuista on ehdottanu, että hankkisin lautapelille patentin ja esittelisin lautapeliyrityksille. Itsellänikki oli käynyt tämmönen mahdollisuus mielessä pelin tekemisen aikana, mutta en harkinnut asiaa tosissani ennenkuin kuulin tän ehdotuksen.
Nyt olisin patenttia vailla, mutta ei ole hajuakkaan, mistä moista lähtisin hakemaan.. Patenttiasioista olen valitettavasti aika pihalla, ja eikä tunnu tutut tietävän asiasta sen enempää, kuin minäkää
Nyt peli on ulkonäön hiomista vaille valmis ja kokeiltu muutamien ihmisten, niin tuttujen ja vähemmän tuttujen kanssa(noin 8 tähän mennessä), kaikilta ensisijainen palaute pelin ideasta on ollut positiivista :). Parin kaverin kaa ollaan pelattu jo useampia kertoja.
Nyt pari tutuista on ehdottanu, että hankkisin lautapelille patentin ja esittelisin lautapeliyrityksille. Itsellänikki oli käynyt tämmönen mahdollisuus mielessä pelin tekemisen aikana, mutta en harkinnut asiaa tosissani ennenkuin kuulin tän ehdotuksen.
Nyt olisin patenttia vailla, mutta ei ole hajuakkaan, mistä moista lähtisin hakemaan.. Patenttiasioista olen valitettavasti aika pihalla, ja eikä tunnu tutut tietävän asiasta sen enempää, kuin minäkää
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomessahan toimii patentti- ja rekisterihallitus. Kannattaa niiltä kysyä miten toimitaan.
www.prh.fi
Jos ny ihan oikein ymmärsin, patentin hakeminen liikkuu jossain 200-400 eurossa ja käsittely kestää n. 2-2½ vuotta.
Taitaapi jäädä patentointi pelkäks haaveeks jos tommosii lukui näyttääpi.
Minkälainen peli se on?
Kertoisin muute, mutta ku noissa patentti -ja rekisterihallinnon hakupykälissä sanotaa, ettei voi hakee patenttii, jos keksintö ei ole uusi, ei sais tuoda julkisuuteen, koska sillon se vanhenee. Enkä tiedä kuinka pieniki tieto vanhentaa sen...
Mutta toisaalta, koska kustannukset ja odotettava aika ovat noin suuret, ehkäpä mietin lautapelin antamista yrityksille pelkkää nimenoikeutta vastaan.. Jos huolivat
tarviiko sitä patenttia välttämättä? onhan sulla sille pelille joka tapauksessa tekijänoikeus. että kukaan ei voi tehdä edes lähes samanlaista peliä kuin se sun. ja jos tekee niin voi käydä nillittään alkuperäisideasta. tms. :)
Niih.. Toivoilin vaa, et patentinhaltijana oisin voinu myydä patentin jollekki lautapeliyhtiölle ja saada osan tuotosta (pienen osan)
Saat sinulle kuuluvat rahat ihan tekijänoikeudellakin. Voit myydä tekijänoikeuden lautapeliyhtiölle tai luovuttaa siitä osan (eli myydä heille oikeuden valmistaa peliäsi.)
Sinä itse et tarvitse sitä patennttia, patentti on valmistajaa varten.
Tuoha kuulostaa todella hyvältä :D
Elikkä siis, kun oon saanu lautapelini täysin valmiiksi, saan tekijänoikeuden, ilman mitään tarvittavaa rekisteröintiä tai muuta häslinkiä.
http://www.minedu.fi/opm/tekijanoikeus/tekijanoikeus_sisalto.html
mahtavaa!
Kaikilla ihmisillä on tekijänoikeus heidän itse tekemäänsä ja ideoimaansa tuotteeseen. Oli kyse sitten pelistä, lelusta, maalauksesta, valokuvasta, tietokoneohjelmasta, kirjasta, runosta tai mistä vaan. Tekijänoikeusneuvosto: www.minedu.fi
Toi 200-400 euroo patentista on hullun halpa hinta. Voit myös kysyä auttaisiko mallisuoja sinua. Patentin kevyempi versio, karkeasti sanottuna. Esim. suunnittelemasi kahvipannun voit mallisuojata itsellesi vaikka joku toinen on jo patentoinut kahvipannun idean. Tietenkään kenelläkään ei ole patenttia kahvipannuun, se on jo niin vanha ja yleinen esine että vaikka sillä olisikin patentti niin se on rauennut jo ajata sitten. (Tämä kannattaa ottaa huomioon, patentit ovat määräaikaisia, ne täytyy uusia määräajoin, jotain 15-20 v. kerrallaan, ellei halua että ideasta tulee julkisesti hyödynnettävissä oleva.)
Voit tietysti ottaa yhteyttä pelitaloihin ja neuvotella jonninmoisesta sopimuksesta. Ole tekemisissä vain tunnettujen kotimaisten valmistajien kanssa. Joku pikkuvirma vinkuintiassa nääs vie sun idean ja paskat välittää rutinoista, ja oikeudenkäynti ulkomailla ei ole helppoa eikä halpaa.
Ja tosiaan ensin voisit utella noiden tekijänoikeus ja patentti-ihmisten kanssa, osaavat varmaan neuvoa.
Yksi vaihtoehto idean hyödyntämiseen on alkaa tuottamaan peliä itse. Ilmeisesti et ole ihan tumpelo joten paja pystyyn tai palikoita alihankintana jostain jne... Tietysti pienyrittäjän tie on kivinen ja valmiit tuotteetkin kannattanee myydä jollekin isolle pelitalolle jolla on jo tarvittava markkinointikoneisto, verkosto ja brandi.
Pienyrittäjän ei myöskään kannata kaupata design tuotteitaan kovin näyttävästi netissä ilman patenttia. Kuten jo sanoin, vinkuintialainen firma kopioi hyvän idean, eikä sinulla ole mitään mahiksia tarkkailla jotain Aasian markkinoita niin hyvin että löytäisit plagioidun tuotteen.