Laitoin mokkamasterin päälle tänään ja vettä oli säiliö täynnä. Vesisäiliön kansi putosi sinne veteen ja ronkin sen sieltä.
Miten on, kun sähkölaite on kyseessä, voiko siitä vedestä saada sähköiskun? Vesi ja sähkö, nääs...
Miten on, kun sähkölaite on kyseessä, voiko siitä vedestä saada sähköiskun? Vesi ja sähkö, nääs...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuskinpa siitä vedestä, joka on kahvinkeittimen säiliössä, koska se ei ole yhteydessä kahvinkeittimesi jännitteellisiin osiin. Ellet ole tehnyt siihenkin omia virityksiäsi. Muista pestä kädet ennen kuin sorkit kahvivettä, ettei tule outo sivumaku.
Hei blondi ,ei sinne vettä kaadeta .
Mokka manterissa on heikkous jos kaataa vettä säiliöön ja sitä roiskuu paljon katkaisijan päälle. Saattaa tulla oiko sulku ja sulake mennä.siis verkko kytkin ei ole vesi tiivis . En tiedä mokkam. ip luokitusta tänään kun olen toisessa talossani tätä kirjoittaessani.
Pitääkö sitä vettä roiskia? Eiköhän se kytkin etupuolelta kuitenkin ole roiskeveden pitävä kun keittiön kodinkoneesta kuitenkin on kysymys.
Mutta tämähän ei ollekaan liittynyt alkuperäisen kysyjän aiheeseen, johon vastaus on, että säiliössä oleva vesi ei todellakaan ole missään yhteydessä sähköön. Vesi kulkee putken sisällä ja kuumennusvastus on sen putken ympärillä, siis putken ulkopuolella.
Tuli eilen testattua moccamasterin kytkimen kahvitiiveys ja ei muuten ole tiivis..
Eli unohtu panuu alta pois kun laitoin keittimen päälle, hetken päästä huomasin tulvan ja kun napsautin kytkimellä keittimen pois päältä niin hieman kutitteli sormenpäitä.
vähä niinku märkä pillu, ja hieromasauva.. paha yhdistelmä??
Toimiiko se verkkovirralla? Tai toimiiko Moccamaster paristoilla?
Ota topseli irti? Ronki sitten.
Tätä neuvoa kannattaa noudattaa noin yleisemminkin. Aina töpseli irti, kun ronkit sähkölaitetta normaalista käytöstä poikkeavalla tavalla.