noloo

mut milläs hoidat kotikonstein mahdollisen hiivan?
lääkkeitä kun ei oikein suositella kun paikat jo auki ja vauveli lähtöasemis...mitään keinoja?
7996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos paikat ovat auki ja vauveli lähtöasemissa kuten kirjoitit, älä jää mitään hiivoja miettimään vaan menet synnärille ja synnytät sen vauvan!

Ei se hiivakaan hetkessä parane, jos käytännössä nyt jo synnytät, pistätkö hiivan hoidon vai lapsesi syntymän tosiaan tuollaiseen tärkeysjärjestykseen???

Äänestä
  • Ehkä mä sitten olen tyhmä kun ajattelen molempia.Itseäni siinä suhteessa että tää ei ole kivaa ja vauva ei vielä syntymässä mutta lähellä kuitenkin ja ajattelin että jos on joku keino hoitaa mahdollinen hiiva pois ennen kun syntyy ettei saisi vauva mitää tulehdusta.eli siis peli pelattu??

    Äänestä

  • Vai etkö olekaan niin pal viisastunut?

    Äänestä

  • eix tule mitää kommenttii? kirjoitti:

    Vai etkö olekaan niin pal viisastunut?

    Gefilus tuotteet kaikissa muodoissaan on hyvä keino hoitaa hiivaa. En tosin mene takuuseen että ne koko taudin pois vie mutta kandee kokeilla!

    Äänestä

  • vinkki sulle kirjoitti:

    Gefilus tuotteet kaikissa muodoissaan on hyvä keino hoitaa hiivaa. En tosin mene takuuseen että ne koko taudin pois vie mutta kandee kokeilla!

    että nuo gefilus-tuotteet eivät taida tuohon paikalliseen hiivaan (emättimessä) juurikaan auttaa. Parasta olisi soittaa joko neuvolaan tai lääkäriin ja kysyä kuinka toimia, hiivatulehdus on tuskin kovinkaan hyvä juttu varsinkaan kun synnytys on käsillä.

    Äänestä

Kotikostina olen käyttänyt tätä ihan menestyksekkäästi -niiden maitohappotuotteiden kanssa:

Laita vatiin tms. kunnon loraus etikkaa ja lisää vettä reilusti. Istu siinä viitisen minuuttia ja huuhtele vedellä. Toista seuraavana päivänä tarvittaessa.

Äänestä

Pois sokeri ja leipomotuotteet jotka on valmistettu valkoisesta jauhosta! (Ei helppoo)

Bulgaria-jugurtti, greippi tai puolukoita joka päivä. Hapan kai torjuu hiivaa.

Antibiootit aiheuttaa usein hiivaa, mut jos on määrätty kuuri, niin silloin ne kyl pitää syödä loppuun asti.

Itselläni on vaikeuksia olla ilman sokerii ja vehnätuotteita mut aion heti kyl kokeilla tota etikka-kylpyä kunhan pääsen ostamaan sitä etikkaa. Toivottavasti löydetään keino tähän vaivaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tämmöne kirjoitti:

mut milläs hoidat kotikonstein mahdollisen hiivan?
lääkkeitä kun ei oikein suositella kun paikat jo auki ja vauveli lähtöasemis...mitään keinoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu