Onko Hankasalmella luolia?

luolaan

Luolia tai vanhoja kaivoksia, bunkkereita tms? ..maanalaisia paikkoja?

7

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • retkeiliä

      Tuolla Säkinmäellä päin on ainakin Kivimäen luola. Retkipaikka.fi tietää enemmän.

    • Luolaan

      Joo, sen tiedänkin, liekö muita?

    • Luolaan

      Kivimäki on muten tuon alueen korkein mäki, merenpinnasta 222.1 metriä.

      Häähninmäki korkeuskäyrien mukaan suurin piirtein saman korkuinen mutta karttoihin ei ole Häähninmäen korkutta numeroilla merkitty. Kuka tietää miten korkea tuo Häähninmäki todellisuudessa on sieltä huipulta?

      • retkeiliä

        Ison-Häähinjärven Länsipuolella sijaitseva Iso-Rajamäki on 223.4 metriä, Karttaikkunan mukaan.


    • Luolaan

      Aivan, mutta juuri Säkinmäen korkein paikka taitaa olla tuo Kivimäki. Korkeampiakin löytyy kun mennään hieman kauemmas, Konneveden suuntaan.

    • retkeiliä

      Konneveden korkein kohta on Ruotovuori 220 metriä, elikkäs madaltuu sinne päin mentäessä. Säkinmäki on sen verran ylänköä ettei huippukorkeudet aina niin kovin suurilta tunnu. Savoon päin mentäessä mäet ja kalliot ovat yleensä suhteessa korkeampia jos juuresta mittaa. Ja siellä on parempi retkeillä (siis jos tykkää retkeillä)koska sieltä on hakattu metsää vähemmän.
      Säkinmäen korkeimmasta kohdasta, en osaa sanoa kun en löytänyt mistään kartasta Säkinmäen rajoja jos niitä on ensinkään, mutta luultavasti olet oikeassa.

    • Luolaan

      Taitaa nuo kylien rajat olla enemmän ihmisten mielissä kuin kartalla.

      Pakko tuon Häähnimäenkin on olla yli 200 metriä merenpinnasta, kartasta en kuitenkaan löydä metrilukemaa, korkeuskäyrät löytyy.

      Hyvät näköalat Pohjoismäen päältä, linkin takaa pohjoiseen. Pohjoismäki Säkinmäki-Sirkkamäki-tien varrella Konneveden puolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      3188
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      3015
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      49
      2896
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      51
      2440
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2187
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2071
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1035
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      115
      976
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      950
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      934
    Aihe