Onko Hankasalmella luolia?

luolaan

Luolia tai vanhoja kaivoksia, bunkkereita tms? ..maanalaisia paikkoja?

7

269

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • retkeiliä

      Tuolla Säkinmäellä päin on ainakin Kivimäen luola. Retkipaikka.fi tietää enemmän.

    • Luolaan

      Joo, sen tiedänkin, liekö muita?

    • Luolaan

      Kivimäki on muten tuon alueen korkein mäki, merenpinnasta 222.1 metriä.

      Häähninmäki korkeuskäyrien mukaan suurin piirtein saman korkuinen mutta karttoihin ei ole Häähninmäen korkutta numeroilla merkitty. Kuka tietää miten korkea tuo Häähninmäki todellisuudessa on sieltä huipulta?

      • retkeiliä

        Ison-Häähinjärven Länsipuolella sijaitseva Iso-Rajamäki on 223.4 metriä, Karttaikkunan mukaan.


    • Luolaan

      Aivan, mutta juuri Säkinmäen korkein paikka taitaa olla tuo Kivimäki. Korkeampiakin löytyy kun mennään hieman kauemmas, Konneveden suuntaan.

    • retkeiliä

      Konneveden korkein kohta on Ruotovuori 220 metriä, elikkäs madaltuu sinne päin mentäessä. Säkinmäki on sen verran ylänköä ettei huippukorkeudet aina niin kovin suurilta tunnu. Savoon päin mentäessä mäet ja kalliot ovat yleensä suhteessa korkeampia jos juuresta mittaa. Ja siellä on parempi retkeillä (siis jos tykkää retkeillä)koska sieltä on hakattu metsää vähemmän.
      Säkinmäen korkeimmasta kohdasta, en osaa sanoa kun en löytänyt mistään kartasta Säkinmäen rajoja jos niitä on ensinkään, mutta luultavasti olet oikeassa.

    • Luolaan

      Taitaa nuo kylien rajat olla enemmän ihmisten mielissä kuin kartalla.

      Pakko tuon Häähnimäenkin on olla yli 200 metriä merenpinnasta, kartasta en kuitenkaan löydä metrilukemaa, korkeuskäyrät löytyy.

      Hyvät näköalat Pohjoismäen päältä, linkin takaa pohjoiseen. Pohjoismäki Säkinmäki-Sirkkamäki-tien varrella Konneveden puolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1288
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1135
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      103
      1047
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      913
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      62
      797
    6. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      705
    7. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      170
      667
    8. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      659
    9. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      656
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      613
    Aihe