Tiiättekö urvelot, että narsisteja

on yksi prosentti väestöstä? Ei joka neljäs, ei joka viides, vaan joka sadas. Narsisteja on siis yhtä paljon kuin miljonäärejä. Erilaisuus ei ole narsismia, eri mieltä oleminen ei ole narsismia, hankaluus ei ole narsismia. Tuliko selväksi?
23183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Narsisti uskoo itsekin sepittämiinsä tarinoihin ja muokkaa persoonansa just sellaiseksi mistä hyötyy parhaiten. Tasan varmasti narsisteja on enemmänkin, ne vaan eivät tule diagnosoitavaksi.

Äänestä

Valhe_emävalhe_tilasto :)?

But seriously, näin varmaan onkin ja vaarana tällaisten käsitteiden kanssa aina on kun niitä käytetään liikaa, että sana menettää täydellisesti merkityksensä...

Kääntäisin kuitenkin asian filosoohvina toisin päin. Ei kannata takertua sanoihin. Sanat kuvaavat jotain ilmiötä maailmassa. Kiinnostavaa ei siis ole sana itsessään, vaan ilmiö jota yritetään kuvata.

Väittäisin että ilmiö on olemassa oleva, vaikka tietyt patologiat eivät aina täyttyisi.

Kyse on jatkumosta, ihmisiä joilla on näitä piirteitä, on varmasti enemmän kuin niitä jotka täyttävät jotkut "ideaalityypin" kriteerit.

Ontologinen kysymys: onko yksisarvisia olemassa? Onhan niitä, jos sinulla on päässäsi kuva yksisarvisesta ;)

Äänestä
  • Minä olen tullut siihen tulokseen, että kivet ovat narsisteja. Siinä ne vaan ovat paikoillaan sammalta ahmien, eivät suostu liikkumaan vaikka muu maailma liikkuu. Harvoin vastaavat kun kysytään ja tosi kylmiäkin ovat. Tässä minun panokseni tähän palstalla pyörivään ikuisuuskysymykseen.

    Äänestä

  • vierivä kivi kirjoitti:

    Minä olen tullut siihen tulokseen, että kivet ovat narsisteja. Siinä ne vaan ovat paikoillaan sammalta ahmien, eivät suostu liikkumaan vaikka muu maailma liikkuu. Harvoin vastaavat kun kysytään ja tosi kylmiäkin ovat. Tässä minun panokseni tähän palstalla pyörivään ikuisuuskysymykseen.

    tai sitten se on narsisti, joka teeskentelee kiveä, kun on tullut siihen tulokseen, että hyötyy kiven esittämisestä....;)

    Äänestä

  • filosoohvi_miäs kirjoitti:

    tai sitten se on narsisti, joka teeskentelee kiveä, kun on tullut siihen tulokseen, että hyötyy kiven esittämisestä....;)

    No sitten ne on kyllä sitkeää lajia. Varmaan joku vasteen saaminen passiivis-agressiivisuuteen siinä esittämisessä motivoi. Jos kiveä esim potkaisee niin varpaisiin jää muistijälki.

    Äänestä

- Keksii valheita ja uskoo niihin itse
- Kun jää kiinni niin ei myönnä mitään vaan puhuu itsensä ulos
- Syyttää AINA toisia, myös silloin kun ottaa syyt muka niskoilleen(syytökset huomaa siinäkin)
- Alistaa ja vähättelee kumppania mutta ulkopuolelle on todella miellyttävä
- Pettää ja flirttailee törkeästi
- Harmistuu jos ei ole huomion keskipisteenä

= NARSISTI

Äänestä

Kaikkien exät tuntuu olevan narsisteja. Lähes jokainen joka on eronnut, haukkuu exäänsä narsistipaskiaiseksi.

Äänestä
  • Totta, joillekin sitten napsahtaa se real deal. Narsistista voi muuten päästä helpostikin eroon jos se ei koe enää hyötyvänsä ns rakastetustaan.

    Äänestä

  • Se on sitä viha vaihetta... Sen yli kun pääsee, loppuu haukkuminen...
    Kuuluu prosessiin. Kaikissa on kuulemma nasse piirteitä hetkellisesti...

    Äänestä

mies on narsisti. nainen on aina oikeassa kuningatar kaikkivoipa!

Äänestä
  • Eiköhän niitä itsensänostattajia ole ihan 50/50 kumpaakin sukupuolta :)

    Äänestä

Uusimpien tutkimusten mukaan narsismi on eräänlainen spektri, skaala, jossa alkupäässä on vähiten narsismia omaavat henkilöt ja loppupäässä paljon pahanlaatuista narsismia omaavat. Diagnostiset kriteerit omaavat sijoittuvat puolivälin jälkeiseen osaan. Narsismi liittyy myös moniin muihin mielenhäiriöihin: mm. rajatilatapaukset, maanisdebikset, skitsofreenikot, jopa autistit. Narsismia on siis paljon, sen sijaan pahanlaatuisia narsistiolioita on varmasti oikeastikin 1-3% kansasta. Suoraan sanoen itseäni vituttaa kaikki ne (yleensä naiset), jotka jakavat tuota tuomiota lähes kaikille miehille sen enempää miettimättä.

Äänestä
  • Narsismi on oikeammin narsistinen persoonallisuuden häiriö, eli skaala on suuri. Luulisin, että jokaisella -ainakin suurimmalla osalla- voi jossain äärimmäisen vaikeassa vaiheessa elämäänsä olla narsistisia piirteitä. Tietyllä tavalla on äärimmäistä ja ylikorostunutta itsesuojelua.

    Äänestä

Mä en ainakaan yleensä käytä tota nimitystä kenestäkään. Olen muutaman kanssa joutunut tekemisiin, yksi enemmän ja muut vähemmän, mutta pahaa jälkeä saavat aikaiseksi.

En turhaan päädy määrittämään mielessäni ketään narsistiksi. Jos mulle joku tulisi sanomaan että olen väärässä ja se on vain luettua juttua ja ns. keittiöpsykologiaa ynnä muuta niin silloin tuon sanoja on todella väärässä. Hän ei ole nähnyt ja kokenut sitä mitä minä olen. En muuten parjaa näitä henkilöitä kuitenkaan narsismista enkä muutenkaan yleensä.

En päädy ajattelemaan kenestäkään silleen kevyin perustein, enkä miettimättä asioita todella paljon.

Jos joku urpo kehtaa tulla väittämään että minä olen idiootti kun olen ollut tekemisissä narsistien kanssa eli väittää että olen väärässä, niin en minä ole silloin se idiootti.

Mikä tarkoitus on joillain ihmisillä kääntää joidenkin kokemukset olemattomiksi? Narsistin kiusaamaksi joutumisen jälkeen kiusaaminen jatkuu vielä siinä muodossa että jotkut asiaa tuntemattomat alkaa väittämään mustaa valkoiseksi ja luulevat tietävänsä asiat paremmin kuin henkilö joka on elänyt ne?

Varmaan on ihmisiä jotka käyttää kyseistä narsisti-nimitystä väärin perustein, mutta se ei tarkoita sitä että kaikki jotka on sanan kanssa tekemisissä, käyttäisivät sitä väärin.

Itse en edes kyllä tykkää käyttää tuota sanaa, vaikka narsistienkin kanssa olen joutunut tekemisiinkin. Tapoihini ei kuulu meuhkata ja väittää ihmisiä narsisteiksi.

Äänestä
  • On muuten outoa, mistä aina löytävätkin suojelijoita "ei meidän kultamussukka sellaista ikinä..!". Vika on muissa, ei mussukassa.
    Pahentaa voimattomuuden kokemusta, jos kukaan ei oikein edes ota tosissaan, eikä halua ymmärtää sitä kauhua, mitä "mussukka" on aiheuttanut. Jopa persoonallisuuden, minuuden murenemista. Ei silloin jaksa todistella.

    Äänestä

Olishan se hyvä että olisi etes ripaus narsistia, niin ei tarvis kyykätä. Mielummin olisin Martti Mahtisonni, kun katunlakaisija. Näin on näppylät.

Äänestä
  • Väitän että olet 100 kertaa onnellisempi kyykkääjänä kuin ns. mahtisonnina joka ei ole oikeasti mikään mahtisonni.

    Äänestä

  • Teirän narsissi jutut on todella upeeta mahtavaa. Ikään kuin asiapitoisia tositarinoita, joilla on varmasti tieteellistä arvostusta taustalla. Se vaan, että koko juttu on niin että unohtakaa koko narsismi. Suomalaiset on kaikki parasta A luokkaa. Sanoohan sen järkikin. En tunne yhtään epänormaalia kaveria. Mitä hullumpi sen parempi.

    Äänestä

  • turhaa tommonen kirjoitti:

    Väitän että olet 100 kertaa onnellisempi kyykkääjänä kuin ns. mahtisonnina joka ei ole oikeasti mikään mahtisonni.

    Kiitos tästä. Hyvää yötä. Toivotaan, että saamme hyvät unet jälleen aikaiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Setä kertoo kirjoitti:

on yksi prosentti väestöstä? Ei joka neljäs, ei joka viides, vaan joka sadas. Narsisteja on siis yhtä paljon kuin miljonäärejä. Erilaisuus ei ole narsismia, eri mieltä oleminen ei ole narsismia, hankaluus ei ole narsismia. Tuliko selväksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu