Rotista kysymyksiä!

Tiedonjanoinen

Mulla olisi pari kysymystä kesyrotista..

Allergisoivatko _itse_ rotat?
Minkälaisia eläimiä ne ovat?
Kuinka kauan ne keskimäärin elävät?
Pystyykö joiltakin kasvattajilta ottaa ns. "lainaan" rottia, ennen kuin ostaa niitä?

8

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • surhym

      Rotat niinkuin muutkin karvat omaavat eläimet ovat allergiaa aiheuttavia, riippuu paljon ihmisestä onko hänelle allergiaa aiheuttavia.
      Rotat ovat yleensä hyvin uteliaita, rohkeita ja pääsee oikeastaan mihin vain jos tarpeeksi yrittää. Tavallaan hyvinkin itsepäisiä rakastettavia karvapalloja. Hermot menee aika usein niihin mutta sitten tullaan tapittaan nappi silmillä ja pungetaan syliin niin harvoin niille voi olla hermostunut kymmentä sekuntia pidempään.
      Ne elävät yleensä noin 2-3vuotta jollei tule mitään sairautta, joskus vähän pidempäänkin.
      En tiedä antaisiko kukaan kasvattaja lainaan eläimiä mutta ihan varmasti saa mennä käymään kasvattajalla ja katsomaan rottia ja paijaamaan niitä sinne.

    • Todenmukaisin rotan keski-ikä on hiukan alle kaksi vuotta, kolme on jo melkoinen poikkeustapaus.

    • Tiedonjanoinen

      Kiitos avusta!
      Minulla olisi vielä pari kysymystä!
      Tiedättekö hyviä kasvattajia?
      Kannattaako ottaa kaksi poikaa vai tyttöä?
      Mitkä ovat hyviä ruokia?
      Mistä kannattaa ostaa tavarat niille?
      Ja jos voitte kertoa rotista vielä jotain lissä, niin siitä vaan!

    • surhym

      Täällä on pojat ollu yleensä kahden vanhoja kuollessaan, toki on ollut sitten vastaavasti puolen vuoden ikäisenä lopetettuja pari mutta olivatkin niin sairaita ja kipeitä että ei ollut muuta vaihtoehtoa. Nyt on yksi vanhus joka on rikkomassa entistä ennätystä, on nyt jo 2vuotta ja huomenna tasan 7kuukautta

      • surhym

        Prk...kirjoitin pitkän vastaus viestin tiedonjanoiselle ja nyt Tää ei päättänyt laittaa kun kolmasosan siitä:-S Palo käpy,kirjoitan myöhemmin uudestaan. #@###**%€#


    • Viralliset kasvattajat löytyy Suomen kesyrottayhdistyksen kotisivuilta, lisäksi on epävirallisia kasvattajia, joiden yhteystietoja viralliset kasvattajat osaa neuvoa, ja poikasia kulkee harrastajien mukana joka puolelle Suomea. Rottiin tutustumaan pääsee varmasti myös monen harrastajan luo, esimerkiksi täältäkin voi löytyä joku lähelläsi asuva. Lemmikkiharrastajilla on yleensä pienemmät eläinmäärät mikä helpottaa allergisuuden arviointia, ja näkee vähän eri tavalla mitä ns normaali rottaelämä on.

      Naaraiden ja urosten pääasiallinen ero on, että urokset on isompia. Urokset on usein myös vähän laiskempia, ja naaraat taas vilkkaampia, mutta yhtä lailla kaikki rotat on kyllä nuorina vilkkaita ja sitten vähän laiskistuu. Sinänsä on lähinnä mielipidekysymys kummasta tykkää.

      Tavarat kannattaa ehdottomasti etsiä käytettynä nettipalstoilta (tyyliin huuto.net), etenkin häkki, joka on uutena tosi kallis ostos.

      Ruuaksi käy nimenomaan rotille tarkoitettu siemenseos tai pelletti, jossa ei ole lisättyjä väriaineita. Vaihteleva tuoreruoka on tietenkin myös tärkeää.

    • surhym

      Tuossa noi munkin vastukset tulikin:D ainakin melkein. Kuivaruokaa kannattaa myös kysyä kasvattajalta mistä hommaat rottasi, osa kasvattajista sekoittaa omat seokset ja saattavat myydä sitä eteenpäin.
      Niin ja tuosta sukupuolesta kannattaa valita se joka tuntuu omalta ja itselleen sopivalta, kyllä sen huomaa sitten kun on tutustunut molempiin. Jos kysyy multa niin pojat on parempia mutta jos kysyt "tulikirahvilta" niin tytöt on parempia :D.kuitenkin molemmat on yhtä ihania.
      Niin ja tuore ruoka voi olla mitä vain kunhan ei ole suolaa tai sokeria sisältävää. Täällä syödään oikeastaan kaikkea mitä itsekkin syödään. Ottaa vain ensin rottien annokset pois ennenkuin laittaa mausteet.

      • Tiedonjanoinen

        Kiitos avusta molemmille! Kyselen kysymyksiä vielä varmaan lisää myöhemmin..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe