Koska en ole koskaan edes koskenut dvd-soittimeen, kysyisin, voiko dvd-soittimet noin yleisesti ottaen yhdistää kotistereoihin ja sitä kautta kaiuttimiin. Esim. tietokoneeni voin yhdistää kotistereoihin, kun käytän tietokoneen kuulokepistoketta hyödyksi. Voiko vastaavanlaisia viritelmiä tehdä dvd-soittimeen?
Tyhmä kun olen
niin kysyn
1303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos saat tietokoneesi kiinni stereoihin, niin saat varmasti myös DVD-soittimen kiinni stereoihisi ainakin jollain tavalla. Todennäköisesti stereoissasi on jossain valkoinen ja punainen RCA-liitin, joihin olet liittänyt sen tietokoneesikin. Jos liitinpareja on useampia, voit pitää sekä tietokonetta että DVD-soitinta yhtä aikaa kiinni stereoissasi.
Äänen laadusta tai siitä, miten hyvin stereosi suoriutuu DVD-soittimen ulos antamasta äänestä en mene sanomaan mitään.
Parhaimman tuloksen saisit, jos sinulla olisi käytössä kotiteatterivahvistin, johon voisit liittää sekä tietokoneen, stereot, että DVD-soittimen. Tuollainen vaatii tosin hieman rahallista satsausta.