Muistaako kukaan täällä semmosta paikka kun Burger Park, sijaitsi Torikeskuksessa Väinönkadun puolella. Oliko ko. paikka ensimmäinen hampurilaisravintola Jyväskylässä? Oliko kyseessä joku isompikin ketju. Logossa oli sininen kolmio ja keltainen pallo sen keskellä.
Tais ollu 80-luvun loppupuolella kun paikka avattiin, olikohan peräti samaan aikaan Torikeskuksen kanssa. Vai onko eka hampurilaispaikka sittenkin Asemakadun Carrols jonka paikalla nykyään on siis Hessu.
Tais ollu 80-luvun loppupuolella kun paikka avattiin, olikohan peräti samaan aikaan Torikeskuksen kanssa. Vai onko eka hampurilaispaikka sittenkin Asemakadun Carrols jonka paikalla nykyään on siis Hessu.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Paikan nimi oli Keskikeidas ennen kuin sen tilalle
rakennettiin pelihalli nimeltään VIPS.
muistan paikan, aivan sikarasvaista ja suolaa oli ranskalaisissa oikein isolla kädellä. Kyllä maistui hyvälle. Nykyään reidet kestäis muttei polvet enää.
kun koulussa oli paskaa ruokaa (eli 2 päivää kolmesta, nykyään varmaan säästöjen myötä kukaan ei syö koulussa)
Eikös Best burger ollut ensimmäinen hampurilaispaikka? Se oli edellisen askon yläpihan vieressä... minusta se aukaistiin v.1983. Minun ystäväni vain voitti hampurilaispaikan nimikilpailun ja sai 100 hampurilaista palkinnoksi.... silloin pääs myös ystävät maistelee sitä ihanuuttaa ensimmäisen kerran.
oikeassa olet. ärsyttävä tunneli koko paikka, mutta pirtelö oli hyvää..
pirtelöt oli aivan mahtavia, taitaa niistä olla massun seudulla pakkasessa vielä osa.
Niin, oli ainakin Lappeenrannassakin samoihin aikoihin Burger Park. Ja Muistan ainakin sellaisen hampurilaisen kuin Park Special. Muistaakseni maistui hyvälle!
Ensimmäinen todellinen hampurilaispaikka oli Ilkan grilli Kauppakadulla. Avattiin joskus 60-70-luvun vaihteessa. Pieni kuin mikä, mutta aina täysi. Oli muuten tosi rasvaset jättijuusto-hampurilaiset! Sitä ennenkin oli 60-luvulla hampurilaispaikka Yliopistonkadun ja Gummeruksenkadun kulmassa, muistaakseni Columbia tms. Suljettiin aika pian nuorison häiriköinnin vuoksi.
Olet oikeassa. Ensimmäinen hampurilaispaikka oli Ilkan Grilli. Ensimmäinen grillikioski, Mini-Grilli, Yliopiston- ja Kansakoulukadun kulmassa, avattiin Jyväskylään helmikuussa 1969.
🍔🍟
Eskon eväs oli Taka-Keljossa 50-55 Esko Takkinen teki muna-anjovis voileipiä ja kilju kippo 2 markkaa
Eskon eväs oli hyvä. Eskohan jäi auton alle Roninmäen tiellä. Eskon veli, Valle oli maitokuskina
Torilla syötiin savusilakoita. Ei ollu mäkkiä
Helan Eki söi silakoita. Ja Peku