Niinpä, eli neuvoja satelee mutta onko kokemuksia pulpettikaton rakentamisesta. Haluaisin sellaisen valaistustarkoituksessa porrastetun pulpettikaton, mutta moni varoittelee kustannuksista yms. yms. Onkos teillä kokemuksia.. entäs onko kattokaltevuus 11- 15 astetta liian loiva-kaava määrää tämän. Asiallisia vastauksia kiitos!!!!!
Porrastettu pulpettikatto vs. harjakatto
raksa hetero
11285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
jonka tein v.2000 oli pulpettikatolla. Ihan kiva tehdä. Ikkunat siinäkin tuli tietysti siihen välitilaan. Älä vain laita liikaa koska se ylempi katto on myöskin kannatettava jostain. Ainoa asia mistä en itse tykännyt oli se kantava seinä alas asti, jonka joutuu noissa pulpeteissa tekemään. Ihme tunne sisään tullessa kun vastassa on seitsemän metriä korkea seinä. Riippuu tietysti pohjista miten sen toteuttaa, mutta tässä tapauksessa näin. Tee kertopuusta kattotuolit. Saat sinne "vinttiin" tekniikan aika kivasti piiloon. Ei se paljoa kalliimmaksi tule kuin oikeilla kattotuoleilla. Kaltevuus tietysti jää loivaksi, mutta aluskate huovasta jos tiilikatto. Itse laitoin tähän omaani osan katosta 14 asteiseksi, ja tilan tuntua kyllä tulee ihan kivasti. Ne valoikkunat on olohuoneen ikkunoiden päällä, mutta vähän sisempänä. Tuossa pulpetissa ne ikkunat jää vain puolen talon iloksi, mutta makuja on monia.
Pulpettikattoinen talo jakaa ehkä enemmän mielipiteitä makukysymyksissä kuin tavallinen harjakattoinen. Toiset tykkää ja toiset ei.