MAKUELÄMYKSET ASTEIKOLLA 0 - 5
Kirjoittanut: Mannerkorpi, 25.11.2004 klo 17.13
Makuelämykset voidaan arvostella asteikolla 0 - 5 siten, että 5 on erinomainen, 4 on hyvä, 3 on syötävä, 2 on syötävä mutta ei mielellään, 1 on että pystyy juuri syömään ja 0 on että ei pysty syömään. Itse arvostelen seuraavat viisi makuelämystä seuraavasti:
1.) KARPALO: 5. Kaikista paras. Marraskuussa ensipakkasten käyttämät karpalot ovat suurinta herkkua, mitä Keski-Suomen soilta voi löytää. Mainittakoon, että karpaloiden kerääminen on erittäin hidasta ja yhteen litraan saa varata aikaa useita tunteja. Joidenkin mielestä karpalon maku on liian karvas, mutta tunnen vastaavasti henkilöitä, joiden mielestä pakkasen pureman karpalon maku on kaikkein paras.
2.) TURKINPIPPURI: 5. Erinomainen. Suomen ilmasto antaa omassa kasvihuoneessa kasvatetuille turkinpippureille voimakkaamman aromin kuin mitä on kaupan hyllyltä löytyvissä ulkomailta tuoduissa turkinpippureissa. Tunnen henkilöitä, jotka antaisivat turkinpippurille arvosanan nolla, koska eivät pysty syömään sitä.
3.) HILLA, LAKKA ELI SUOMUURAIN: 4. Hyvänmakuinen, mutta turhan imelä karpaloon verrattuna ja myöskin puuroutuu helposti. On kuitenkin toinen Keski-Suomen saloilta elokuussa kerättävissa oleva herkkumarja. Suomuuraimen keruu on yhtä hidasta kuin karpalonkin ja siksi näitä ei saa ostettuna mistään muualta kuin syksyllä torilta kovalla hinnalla (litra hilloja maksoi kuluvana syksynä Jyväskylän torilla 12 euroa).
4.) OLIIVI: 2. Pystyn syömään, mutta maku on outo. Jotkut taas pitävät oliivin omintakeista makua hyvänä.
5.) VALKOSIPULI MAUSTELIEMESSÄ: 0. En pysty syömään. Joku toinen taas pitäisi valkosipulin makua erinomaisena ja antaisi sille arvosanan viisi.
Miten itse arvostelisit edelliset viisi makuelämystä? Kaikkien vastanneiden kesken arvotaan purkillinen itsekasvatettuja turkinpippureita mausteliemessä.
M.S.
Nuoren maan kreationisti, Jyväskylä
[email protected]
Makuelämykset asteikolla 0 - 5
Mannerkorpi
2
363
Vastaukset
- Kivitasku
sinulla tuo makuaisti ole ihan kohdallaan.Vitsi,vitsi.
5 pistettä:Lakka.
3 pistettä:Valkosipuli mausteliemessä.
2 pistettä:Oliivit.
4 pistettä:Karpalo.
? Turkinpippuri(ei tunnu tutulta) - kenai
Noista viidestä..
5 pistettä saa niin hilla kuin karpalokin, ja kyllä oikeassa olet että pakkasen purema karpalo on hyvää, todella hyvää =)
Turkinpippurista en osaa sanoa, tuskin tarkoitat karkkia ;) Enkä valkosipulista mausteliemessä, muutoin kyllä pidän valkosipulista.
Oliiville annan yhden pisteen. Ei suurinta herkkua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849