MAKUELÄMYKSET ASTEIKOLLA 0 - 5
Kirjoittanut: Mannerkorpi, 25.11.2004 klo 17.13
Makuelämykset voidaan arvostella asteikolla 0 - 5 siten, että 5 on erinomainen, 4 on hyvä, 3 on syötävä, 2 on syötävä mutta ei mielellään, 1 on että pystyy juuri syömään ja 0 on että ei pysty syömään. Itse arvostelen seuraavat viisi makuelämystä seuraavasti:
1.) KARPALO: 5. Kaikista paras. Marraskuussa ensipakkasten käyttämät karpalot ovat suurinta herkkua, mitä Keski-Suomen soilta voi löytää. Mainittakoon, että karpaloiden kerääminen on erittäin hidasta ja yhteen litraan saa varata aikaa useita tunteja. Joidenkin mielestä karpalon maku on liian karvas, mutta tunnen vastaavasti henkilöitä, joiden mielestä pakkasen pureman karpalon maku on kaikkein paras.
2.) TURKINPIPPURI: 5. Erinomainen. Suomen ilmasto antaa omassa kasvihuoneessa kasvatetuille turkinpippureille voimakkaamman aromin kuin mitä on kaupan hyllyltä löytyvissä ulkomailta tuoduissa turkinpippureissa. Tunnen henkilöitä, jotka antaisivat turkinpippurille arvosanan nolla, koska eivät pysty syömään sitä.
3.) HILLA, LAKKA ELI SUOMUURAIN: 4. Hyvänmakuinen, mutta turhan imelä karpaloon verrattuna ja myöskin puuroutuu helposti. On kuitenkin toinen Keski-Suomen saloilta elokuussa kerättävissa oleva herkkumarja. Suomuuraimen keruu on yhtä hidasta kuin karpalonkin ja siksi näitä ei saa ostettuna mistään muualta kuin syksyllä torilta kovalla hinnalla (litra hilloja maksoi kuluvana syksynä Jyväskylän torilla 12 euroa).
4.) OLIIVI: 2. Pystyn syömään, mutta maku on outo. Jotkut taas pitävät oliivin omintakeista makua hyvänä.
5.) VALKOSIPULI MAUSTELIEMESSÄ: 0. En pysty syömään. Joku toinen taas pitäisi valkosipulin makua erinomaisena ja antaisi sille arvosanan viisi.
Miten itse arvostelisit edelliset viisi makuelämystä? Kaikkien vastanneiden kesken arvotaan purkillinen itsekasvatettuja turkinpippureita mausteliemessä.
M.S.
Nuoren maan kreationisti, Jyväskylä
[email protected]
Makuelämykset asteikolla 0 - 5
Mannerkorpi
2
382
Vastaukset
- Kivitasku
sinulla tuo makuaisti ole ihan kohdallaan.Vitsi,vitsi.
5 pistettä:Lakka.
3 pistettä:Valkosipuli mausteliemessä.
2 pistettä:Oliivit.
4 pistettä:Karpalo.
? Turkinpippuri(ei tunnu tutulta) - kenai
Noista viidestä..
5 pistettä saa niin hilla kuin karpalokin, ja kyllä oikeassa olet että pakkasen purema karpalo on hyvää, todella hyvää =)
Turkinpippurista en osaa sanoa, tuskin tarkoitat karkkia ;) Enkä valkosipulista mausteliemessä, muutoin kyllä pidän valkosipulista.
Oliiville annan yhden pisteen. Ei suurinta herkkua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1116748Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25884646Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243063Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1331281- 461227
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.116978Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49882Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e31845Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50844Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26821