MAKUELÄMYKSET ASTEIKOLLA 0 - 5
Kirjoittanut: Mannerkorpi, 25.11.2004 klo 17.13
Makuelämykset voidaan arvostella asteikolla 0 - 5 siten, että 5 on erinomainen, 4 on hyvä, 3 on syötävä, 2 on syötävä mutta ei mielellään, 1 on että pystyy juuri syömään ja 0 on että ei pysty syömään. Itse arvostelen seuraavat viisi makuelämystä seuraavasti:
1.) KARPALO: 5. Kaikista paras. Marraskuussa ensipakkasten käyttämät karpalot ovat suurinta herkkua, mitä Keski-Suomen soilta voi löytää. Mainittakoon, että karpaloiden kerääminen on erittäin hidasta ja yhteen litraan saa varata aikaa useita tunteja. Joidenkin mielestä karpalon maku on liian karvas, mutta tunnen vastaavasti henkilöitä, joiden mielestä pakkasen pureman karpalon maku on kaikkein paras.
2.) TURKINPIPPURI: 5. Erinomainen. Suomen ilmasto antaa omassa kasvihuoneessa kasvatetuille turkinpippureille voimakkaamman aromin kuin mitä on kaupan hyllyltä löytyvissä ulkomailta tuoduissa turkinpippureissa. Tunnen henkilöitä, jotka antaisivat turkinpippurille arvosanan nolla, koska eivät pysty syömään sitä.
3.) HILLA, LAKKA ELI SUOMUURAIN: 4. Hyvänmakuinen, mutta turhan imelä karpaloon verrattuna ja myöskin puuroutuu helposti. On kuitenkin toinen Keski-Suomen saloilta elokuussa kerättävissa oleva herkkumarja. Suomuuraimen keruu on yhtä hidasta kuin karpalonkin ja siksi näitä ei saa ostettuna mistään muualta kuin syksyllä torilta kovalla hinnalla (litra hilloja maksoi kuluvana syksynä Jyväskylän torilla 12 euroa).
4.) OLIIVI: 2. Pystyn syömään, mutta maku on outo. Jotkut taas pitävät oliivin omintakeista makua hyvänä.
5.) VALKOSIPULI MAUSTELIEMESSÄ: 0. En pysty syömään. Joku toinen taas pitäisi valkosipulin makua erinomaisena ja antaisi sille arvosanan viisi.
Miten itse arvostelisit edelliset viisi makuelämystä? Kaikkien vastanneiden kesken arvotaan purkillinen itsekasvatettuja turkinpippureita mausteliemessä.
M.S.
Nuoren maan kreationisti, Jyväskylä
[email protected]
Makuelämykset asteikolla 0 - 5
Mannerkorpi
2
368
Vastaukset
- Kivitasku
sinulla tuo makuaisti ole ihan kohdallaan.Vitsi,vitsi.
5 pistettä:Lakka.
3 pistettä:Valkosipuli mausteliemessä.
2 pistettä:Oliivit.
4 pistettä:Karpalo.
? Turkinpippuri(ei tunnu tutulta) - kenai
Noista viidestä..
5 pistettä saa niin hilla kuin karpalokin, ja kyllä oikeassa olet että pakkasen purema karpalo on hyvää, todella hyvää =)
Turkinpippurista en osaa sanoa, tuskin tarkoitat karkkia ;) Enkä valkosipulista mausteliemessä, muutoin kyllä pidän valkosipulista.
Oliiville annan yhden pisteen. Ei suurinta herkkua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992045Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891854Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3221667Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2031546- 301153
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941093Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht891057- 511037
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤631032- 581018