Ei riparille

Pipa --

Mun vanhemmat sano ettei ripariin ole menemistä. Kirkon opetus on kuulma huuhaata ja kirkko on vain kiinnostunut mun rahoista mitä tuun tulevaisuudessa tienaamaan. Kirkkoa on kuulma turha elättää.

7

205

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pineeh

      Ja sä jaoit tän meille, koska..?

    • ggk

      näin on. ei ole mitään järkeä maksaa sit ku alkaa tienaamaan niin kirkollisveroa. mun vanhemmat pakotti mut sinne. no saimpa hyvät massit rippi juhlassa

    • OonNiinNinja

      Siis sun vanhemmat sanoi..? Kirkon opetus on huuhaata ja että et saa mennä ripariin..?

      • Muki --

        Kirkon opetus on huuhaata ihan oikeasti. Kirkko on oikeasti kiinnostunut meidän rahoista, mitä tienaamme sit ku olemme töissä.


    • eikannata

      Ei kannata mennä, olin riparilla (koska pakotettiin silloin) ja oli koko kesän huonoin viikko. Yritin kyllä lähteä avoimin mieli, mutta vitutustaso nousi tasasesti koko viikon ajan...

    • Massien takii varmaa haluisit mennä? Jumalauta... en mä usko et sielt jää käteen muuta ku vitutus. Kusetustahan kirkon toiminta on, turha sitä on tukee. Ja rahaa saa kyl muutenki

    • Hei

      Vanhempasi ovat sitä mieltä johtuen omista syistään. Kirkkoon kuuluvana maksetaan saaduista tuloista kirkollisveroa, joilla rahoilla annetaan mm. ilmaista perheneuvontaa. Yksityisellä sektorilla saa pulittaa siitä 150 e/ kerta. Kirkko järjestää myös ilmaisia/puoli-ilmaisia ruokailuja vähävaraisille, tarjoaa ilmaisia kuoroja ja erittäin halpoja päiväkerhoja pikkulapsille. Monet leirit ja retket, mukaan lukien rippileiri, ovat hinnaltaan ihan nimellisiä. Nuorille on tarjolla vaikka mitä mukavaa toimintaa.
      Kirkossa tehdään paljon näkymätöntä hyvää, josta suuri yleisö ei taida olla tietoinen.
      Mitä opetukseen tulee, voi se hyvin olla jonkun mielestä huuhaata. Itse näen uskon Jumalaan elämän syvimpänä asiana, peruspilarina. Riparilla en tahdo olla käännyttämässä ketään, en edes pystyisi siihen. Rippikoulu tarjoaa nuorille mahdollisuuden miettiä yhdessä elämän tärkeitä peruskysymyksiä, kuten kysymystä Jumalasta, rakkaudesta, elämän tarkoituksesta, itsetunnista, kuolemasta. Minusta tämä on kaukana huuhaasta. Mutta jokaisella on oltava mielipiteen vapautensa ja meidän tulisi kunnioittaa niitäkin, jotka ajattelevat eri tavalla.
      Toivon Sinulle hienoja mahdollisuuksia, rohkeutta ja iloa löytää omaa tietäsi elämässä, missä ikinä kuljetkin.

      Pappi Elisabet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      132
      1645
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1466
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      142
      1294
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      67
      1220
    5. 44
      920
    6. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      77
      892
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      862
    8. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      823
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      14
      773
    10. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      103
      745
    Aihe