VITAMIINI LISÄT

apuatarviiva

Meillä on kaksi koiraa, toinen syö kokoajan toisten koirien ulosteita, sen kynnet on tosi hatarat ja huonot ja anturat halkeilee plus huonokuntoiset, muutoin voi hyvin.
Toinen koira taas vastakohta eli kaikki kunnossa ja kynnet vahvat ja anturat täysin moitteettomat.
Syövät samaa ruokaa merkki raksuja, öljyä aina ruuassa ja joskus ´raakaa lihaa eri aterialla.
Mitä voisin kokeilla toiselle koiralle ravintolisänä että saisi ulosteen syönnin ja tassut kuntoon?
Joku puutos sillä on,

6

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reilu meininki

      Minun nuorempi koira söi myös ulostetta ja piti olla ulkona tarkkana, ettei ehtinyt napata suuhunsa. Kokelin sille useita eri nappulamerkkejä, kun ei mikään niistä tuntunut sopivalta, ulostetta tuli aina paljon ja koira oli sen oloinen, että ruoka ei imeydy hyvin. Sitten otin rohkean askeleen ja vaihdoin koiran kertaheitolla raakaruokinnalle. Kaupasta saan ostettua mm. kanamixiä pakasteena. Meillä kävi sinänsä hyvin, että tämä raaka liharuoka maittaa koiralle erittäin hyvin, ulosteiden syönti loppui ja jätökset on nyt mitättömän pieniä kikkareita, ei enää mitään verrattuna entisiin jätösvuoriin, mitä syntyi nappuloilla ruokittaessa. Nyt olen varma, että ruoka imeytyy, koira on pirteä ja turkki alkanut myös kiiltää eri tavalla. Toivottavasti löydät apua tai saat hyviä vinkkejä, mitä kokeilla.

    • aloittaja_

      Kun meillä on kaksi isoa koiraa, molemmat 50-60kg niin olen syöttänyt puolet raksua ja puolet raakaalihaa mutta pakastin olisi oltava valtava moisille eväille raakaa lihaa.
      mutta edes tuo puolet ja puolet systeemi ei toimi.

    • isotkoirat

      Eläinperäiset rasvat ja öljyt. Kalaöljy, kanan- ja sianrasva.
      Muista, että puutoksen syntyminen ja korjaantuminen vaatii aikaa. Ei se ensi viikolla tapahdu.
      Viestisi ovat hieman ristiriitaisia. Aloituksessa kerrot, ettäkoirat saavat joskus raakaa lihaa. Jatkovastauksessa sanot, että puolet ruuasta on raakaa lihaa. Vähän eri asia.
      Rasvat ovat koiran turkin, ihon ja kynsien kannalta olennaisen tärkeitä. Laita sen huonokyntisen kuppiin enempi rasvaa, jos et pidä tarpeellisena muuttaa sen toisen ruokavaliota.
      Ja light-nappuloista pysy kaukana, ne tuottavat juurikin tuollaista ongelmaa.

    • Kokeiluna

      Meillä huono turkkiset ja massaiset saa lihaa nappulaa vaan vaihtelen kausien mukaan jos turkki tai massa alkaa kuihtua liikaa vaihdan Brit Careen tai Golden Eagleen. Aktiivi kausina saavat sitten rasvaista lihaa ja Hau Hau tai Royal Canin Energy ruokaa. En katso merkkejä sinänsä vaan nuo olen huomannut joka koiralla toimineen meillä siksi laitoin nuo esille tähän.

    • ccccdss

      biotiini tapletit toimivat

    • zink

      Sinkkilisää kannattaa kokeilla. Annostelu 2 mg/kg/vrk,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      53
      1996
    2. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      48
      1698
    3. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      77
      1438
    4. Marko Lämsä kuollut

      Oman käden kautta läx. Varma tieto.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1268
    5. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      91
      1263
    6. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      180
      1223
    7. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      236
      1186
    8. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1056
    9. 76
      1035
    10. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      21
      996
    Aihe