Meillä on kaksi koiraa, toinen syö kokoajan toisten koirien ulosteita, sen kynnet on tosi hatarat ja huonot ja anturat halkeilee plus huonokuntoiset, muutoin voi hyvin.
Toinen koira taas vastakohta eli kaikki kunnossa ja kynnet vahvat ja anturat täysin moitteettomat.
Syövät samaa ruokaa merkki raksuja, öljyä aina ruuassa ja joskus ´raakaa lihaa eri aterialla.
Mitä voisin kokeilla toiselle koiralle ravintolisänä että saisi ulosteen syönnin ja tassut kuntoon?
Joku puutos sillä on,
VITAMIINI LISÄT
6
181
Vastaukset
- Reilu meininki
Minun nuorempi koira söi myös ulostetta ja piti olla ulkona tarkkana, ettei ehtinyt napata suuhunsa. Kokelin sille useita eri nappulamerkkejä, kun ei mikään niistä tuntunut sopivalta, ulostetta tuli aina paljon ja koira oli sen oloinen, että ruoka ei imeydy hyvin. Sitten otin rohkean askeleen ja vaihdoin koiran kertaheitolla raakaruokinnalle. Kaupasta saan ostettua mm. kanamixiä pakasteena. Meillä kävi sinänsä hyvin, että tämä raaka liharuoka maittaa koiralle erittäin hyvin, ulosteiden syönti loppui ja jätökset on nyt mitättömän pieniä kikkareita, ei enää mitään verrattuna entisiin jätösvuoriin, mitä syntyi nappuloilla ruokittaessa. Nyt olen varma, että ruoka imeytyy, koira on pirteä ja turkki alkanut myös kiiltää eri tavalla. Toivottavasti löydät apua tai saat hyviä vinkkejä, mitä kokeilla.
- aloittaja_
Kun meillä on kaksi isoa koiraa, molemmat 50-60kg niin olen syöttänyt puolet raksua ja puolet raakaalihaa mutta pakastin olisi oltava valtava moisille eväille raakaa lihaa.
mutta edes tuo puolet ja puolet systeemi ei toimi. - isotkoirat
Eläinperäiset rasvat ja öljyt. Kalaöljy, kanan- ja sianrasva.
Muista, että puutoksen syntyminen ja korjaantuminen vaatii aikaa. Ei se ensi viikolla tapahdu.
Viestisi ovat hieman ristiriitaisia. Aloituksessa kerrot, ettäkoirat saavat joskus raakaa lihaa. Jatkovastauksessa sanot, että puolet ruuasta on raakaa lihaa. Vähän eri asia.
Rasvat ovat koiran turkin, ihon ja kynsien kannalta olennaisen tärkeitä. Laita sen huonokyntisen kuppiin enempi rasvaa, jos et pidä tarpeellisena muuttaa sen toisen ruokavaliota.
Ja light-nappuloista pysy kaukana, ne tuottavat juurikin tuollaista ongelmaa. - Kokeiluna
Meillä huono turkkiset ja massaiset saa lihaa nappulaa vaan vaihtelen kausien mukaan jos turkki tai massa alkaa kuihtua liikaa vaihdan Brit Careen tai Golden Eagleen. Aktiivi kausina saavat sitten rasvaista lihaa ja Hau Hau tai Royal Canin Energy ruokaa. En katso merkkejä sinänsä vaan nuo olen huomannut joka koiralla toimineen meillä siksi laitoin nuo esille tähän.
- ccccdss
biotiini tapletit toimivat
- zink
Sinkkilisää kannattaa kokeilla. Annostelu 2 mg/kg/vrk,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3734332Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1473756KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti992687Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521920Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181848- 1201826
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241409Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551105