Iäkkään kissan nukutus hammaskiven poistoa varten - kannattaako?

kissale

Minulla on 15 vuotias kissa jolla on aika paljon hammaskiveä. Lääkäri sanoi että puhdistus kannattaisi tehdä mutta nukutus on aina riski varsinkin vanhemmalle kissalle. Taitaa olla että päädyn tähän puhdistukseen, voihan se tuoda kissalle vaikka pari lisävuotta. Huolettaa kuitenkin että jos ei kissa enää herääkään. Kissa on hyvin hentokin (3,1kg) ja pelkään että antavat nukutusainetta liikaa... Onko teidän senioreille tehty toimenpiteitä jotka vaatii nukutuksen ja kuinka on mennyt? Pelkoa tässä taitaa vielä lisätä se, että ollessani lapsi, meillä oli kissa joka vietiinlääkäriin virtsakivien poistoa varten, leikkauksen jälkeen tuotiin kotiin eikä se siitä enää herännyt. Eikä tämä ollut edes vanha kissa vaan hyväkuntoinen ja nuori.

Niin ja vielä kysymys: antaako eläinlääkärit koskaan kissoille sitä herätys piikkiä vai antaako aina heräillä itsekseen? Haluaisin ihan oman mielenrauhan takia että kissa heräisi jo eläinlääkäriasemalla.

5

4074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnea matkaan.

      Hei!

      Kuulostaa hyvin tutulle, meidän vanhalta bengaaliherralta juuri putsattiin hammaskivet pois pari kk sitten ja tehtiin jälkeenpäin erillinen iso hammasoperaatiokin joulun aikaan. Pelkäsin kamalasti sen puolesta molemmilla kerroilla, lääkäri kumminkin otti verikokeet siltä verikokeet kk ennen hammaskiven poistoa, että näki että olisiko isoa riskiä nukuttaa se. Arvot olivat ennen plakin poistoa vähän koholla, mutta saatiin ruokavaliomuutoksen avulla ne laskemaan täysin normaaleiksi, että pääsi toimenpiteisiin.

      Kannattaa kysyä eläinlääkäriltä tuosta muusta.. Mutta kissaa ei kyllä päästetä pois eläinlääkäristä nykyään pois ellei se ole herännyt leikkauksesta. Joissakin paikoissa lemmikki saa jopa jäädä eläinlääkäriin pitemmäksi hetkeksi että toipuu lähes kokonaan leikkauksesta, ettei tarvitse mennä liian aikaisin kylmään autoon tai kotiin missä saattaisi puoliunessa satuttaa itseään. Asiasta pitää kumminkin keskustella eläinlääkärin kanssa.

    • 5+15

      Petholicilla on myynnissä petzlife, joka tepsii hammaskiveen. Eikä tarvitse nukuttaa. Ja maksaa vaan muutaman kympin.

    • Eil

      Aina voi nukutuksessa käydä vahinko, niin nuorelle kuin vanhemmallekkin kissalle. En halua pelotella missään nimessä, mutta esimerkkinä asiasta on oma 8 vuotias kissani. Vein sen hammaskivenpuhdistukseen eläinlääkäriin, punnittiin kissa, tarkastettiin sydän äänet ja annettiin juuri oikea määrä nukutusainetta. Jostakin syystä kissan sydän pysähtyi ja eläinlääkäri aloitti muutaman minuutin pituisen elvytyksen. Adrenaliinin ja elvytyksen avulla kissa saatiin eloon.
      Eli siis, kissat ovat sitkeitä kavereita ja eläinlääkärit osaavat elvyttää.
      Mieluummin kannattaa käydä hampaat putsauttamassa, siitä voi aiheutua paha tulehdus joka on kissalle tosi kivulias. Ientulehdus voi olla myös kissalle hengenvaarallinen.

      Rohkeutta eläinlääkäri käynnille ja peukut pystyyn kisulle :)

      • 7+15

        Tai sitten hoitaa niitä hampaita kotona. Nykyään on aineet, millä kissojen hampaita voi hoitaa ja pitää olla tosi laiska jos ei viitsi. Kannattaako silloin pitää kissaa lainkaan.

        Tuosta saisikin hyvän mainoslauseen ihmisten hammaslääkärille. "tule meille hampaiden pesuun, me osataan elvyttää"


      • 5+1
        7+15 kirjoitti:

        Tai sitten hoitaa niitä hampaita kotona. Nykyään on aineet, millä kissojen hampaita voi hoitaa ja pitää olla tosi laiska jos ei viitsi. Kannattaako silloin pitää kissaa lainkaan.

        Tuosta saisikin hyvän mainoslauseen ihmisten hammaslääkärille. "tule meille hampaiden pesuun, me osataan elvyttää"

        Jos kissa on vain parikin vuotta vanha niin sillä voi olla jo iso reikä tai halkeama hampaassa minkä saa vasta siinä hammaskivenpoistossa selville eläinlääkärissä, kun kissa on saanut rauhoittavaa. Vaikka kuinka yrittäisi putsata niin voi jäädä muhikaan jotakin ja leikeissä voi jo haljeta. Ihminen ei koskaan pysty täysin kontrolloimaan sitä miten kissan suu voi, mutta olen täysin samaa mieltä siinä, että meidän tulee kumminkin yrittää.

        Ei ole kumminkaan mitään järkeä ostaa kissaa, jos vain olettaa että se on kunnossa vaikka kuinka putsaisi sen hampaita, vaan pitää tutkia myös se suun kunto ja hoitaa kaikki mahdolliset viat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3145
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      2862
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2260
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1896
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1731
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      108
      1585
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1186
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1140
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1099
    Aihe