Tuomioja myöntää:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1421160287365.html
Häh hää, sanon minä. Kyllä nyt naarattaa vahingoniloisesti.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1421160287365.html
Häh hää, sanon minä. Kyllä nyt naarattaa vahingoniloisesti.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ja mikä valhe Tuomiojalta. Tämä juttu tiedettiin lieksassa jo joulukuun alussa, silloin puhuttiin kuinka lieksalainen tyttö oli otettu kiinni lontoossa lentokentältä. Pitipäs sattua hassusti että, tuomioja kertoi samasta asiasta reilu kuukausi myöhemmin, Näin saatiin varmuus asiaan. Ja nyt tämä äijä ilkeää perua puheensa.
Mitäs Tuomioja tarkoittaa seuraavilla lausunnoillaan.
"– Se ei ole sen perheen tai kenenkään etujen mukaista. Pointti oli vain se, että niin Suomessa kuin muissakin Euroopan maissa myös kantaväestöön kuuluvat käännynnäiset ovat osallistuneet tällaiseen toimintaan.
Tuomioja korostaa, ettei hän ole julkisuudessa yksilöinyt suoraan ketään henkilöä. Hän sanoo pahoittelevansa sitä, että tapausta on yksilöity näinkin paljon ja kertoo olleensa yksityisesti yhteydessä kyseisen henkilön lähipiiriin."
Kenenkä lähipiiriin hän on ollut yhteydessä, jos asia ei ole totta.
Paha takaisku serkun rakastajille.
Puolet suomalaisista ymmärtää että Erkki käy laihalla ja olisi aika siirtyä sivuun kun vielä itse saa päättää omista asioistaan. Suomen ulkoministeri on marionette, joten on aivan sama kuka siinä tehtävässä on. Mitä ovat Tuomiojan aikaansaannokset nykyisessä ministerin tehtävässä.
Tahtoo tuo totuuden käsittely noissa piireissä olla varsin joustavaa, jotta kumpikohan versio on vakavasti otettava vai onko kumpikaan?
Se oli paikallismarttojen korkenpaikan leiri mikä olisi ollut syyriassa paikallisetn mulkkumarttojen opastuksella! Aiheena silpominen ja lasten tappaminen!
Alkaa mennä mielenkiintoiseksi. Tuomioja nyt voikin, mutta puhuiko ulkoministeriö palturia?
"Syyriaan taistelijaksi yrittäneen suomalaistytön tapaus on ulkoministeriön mukaan hyvin poikkeuksellinen.
Ulkoministeri Erkki Tuomioja (sd) paljasti lauantaina Ylellä, että Lontoon lentokentällä on muutama kuukausi takaperin otettu kiinni alaikäinen Pohjois-Karjalasta kotoisin oleva suomalaistyttö. Tyttö oli yrittänyt päästä Syyriaan taistelijaksi.
Ulkoministeriön konsuliyksikön kriisi- ja avustustiimin vetäjä Jussi Tanner kertoo Iltalehdelle, että kun tytön suunnitelmat selvisivät Heathrow´n lentokentällä, hänet saatiin nopeasti palautettua takaisin Suomeen.
- En voi kertoa kovin yksityiskohtaisesti tapauksesta, kun kyseessä on yksittäinen kansalainen. Sen verran voin sanoa, että tässä tehtiin Iso-Britannian viranomaisten kanssa yhteistyötä ja käytiin keskusteluja heidän kanssaan, Tanner kommentoi."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015011118998513_uu.shtml
Nopeasti Tuomioja käänsi kelkkansa.
Demarit on hyysäreitä ja takinkääntäjiä. Demarit lahjoittivat Kreikkaan miljardeja. Vaalien alla Erkki irtisanourtuu edustamastaan hyysäysaatteesta.
"Suomi tarvii maahanmuuttajia" - Mutta mihin, Erkki mihin?