Tuli mieleen asia, sillä useasti suljemme itsemme "kuplaan" ja sitten ihmettelemme, miksi ei ole enää ystäviä?
Onko oma syy, oomme yksinäisiä?
"linna",kotimme?
11111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Oma syy se on. Kukaan ei ole niin kiinnostava että tuntemattomat tulisivat kotoa etsimään.
Katsotaanpa illalla 15.01-15 Mummomafiaa, ehkä ohjelmasta olisi oppia aloittajallekin.
Syy kuplaan, ystävät häviävät vanhainkotiin tai hautaan, jos hakeudut iltapäivä tansseihin yksin joutuu istumaan kun alkaa tanssiin haku. Silloin sitä menee ravintolaan kahvikupposen ääreen jossa muutkin yksinäiset istuvat.
Eipä muuta kun voi alkaa valittamaan surkeaa kohtaloaan, valituksella voi häätää satunnaiset keskustelua etsivät toiseen pöytään.
siis paras kaveri hohoijaaa,,,
alotukseen:
kyllävain itse olemme syyllisiä yksinäisyyteen, se on monelle vapaaehtoinen valinta,
syystä että
moni on pahoin pettyny elämässä muihin ihmisiin, joten ihminen lopulta käpertyy itseensä ja alkaa elämään itsensä kanssa,
olenhan minä itte maailman paras kaveri itselleni, siihen suhteeseen ei muilla ihmisillä ole mitään asiaa,
no
sitten ihmietellään miksi ollaan niin yksinäisiä , heh, syytä ku ei huomata omassa itsessään, syy on aina muissa ihmisissä, vai oletko toista mielipuolta.
Omissa oloissaan on niin mukavaa. Ei sitä jaksa enää teennäisiä ihmisiä. On niin vähän aitoja enää. En ymmärrä miksi siitä yksinäisyydestä kohkataan nyt niin paljon.
n,
"Tule tule lähemmäksi
että silmäsi nähdä voin"
mitä pelkäät
miksi pelkäät
häpeätkö itseä
pelkäätkö näyttää olevasi heikko
siksikö käperryt itseesi
etkö huomaa
ei toiset ole yhtään sua parempia
he ovat yhtä arkoja
yhtä loukattuja
haavoitettuja
siispä
nouse
otata lähellä olevaa kädestä kiinni
kysy
mitä sinulle kuuluu
oletko yhtä yksin kuin minä
Yksinäisyys voittaa huonon seuran.
Hyvin sanottu stiilih!
hyvää seuraa,
stiilih :
ei kenekää ole pakko valita huonoa seuraa,
miksi sinulla on ollu vain huonoa seuraa ?? hymm,
hyvä kysymys, onko yhtä hyvää vastausta ?
Varmaan hyvin harvoin todellinen yksinäisyys on "oma syy".
Jos ihmisellä on riittävästi mahdollisuuksia ja voimia edes joskus poistua omasta "kuplastaan", eikä silti sitä tee, niin tuskinpa hän itse tuntee itsensä yksinäiseksi.
Todellinen yksinäisyys, ihmisen itse kokema syvä yksinäisyyden tunne, voi johtua monenlaisista syistä, myös sellaisista joihin hän ei itse pysty eikä ole koskaan pystynyt vaikuttamaan.
Joskus on myös tehtävä valinta jonka tietää tuovan mukanaan yksinäisyyttä. Uusien ystävien tai ystävän löytäminen ei ole aina helppoa nuoremmillekaan, saati sitten meidän ikäisille.
Ihmisen pitää oppia tuntemaan ensin itsesä ja oppia viihtymään omassa seurassaan, silloin ei ihminen koskaan tunne yksinäisyyttä vaikka viettää aikaa yksinään,
joskus nuoruudessa tunsin yksinäisyyttä,
mutta kun oppi elämään itsensä kanssa sopusoinnussa ei yksinäisyyttä ole ollutkaa,
yksin oleminen on vapaa ehtoista oma valinta ja nautinnollista,
ja kun seuraa kaipaan löydän kyllä ystäviä,