4-vuotias koira ei ole sisäsiisti. Omistajan ongelmien takia koiraa ei viedä tarpeeksi ulos vaan se tekee kakkansa ja pissansa sisälle. Koira on pienikokoinen. Ystäväni mukaan asiaan ei pidä puuttua koska koira on omistajalleen tärkeä eikä koira tästä muka kärsi.
Vastaukset 4
- kunnan sivuilta
Koiran muukin liikunta lienee sitten retuperällä. Kyllä asiaan pitää puuttua. Voit jättää nimettömän eläinsuojeluilmoituksen asiasta. Kohteelle ei kerrota, kuka ilmoituksen jätti. Turvallinen tapa toimia. Ota yhteyttä kuntasi eläinsuojeluvalvojaan tai suoraan kunnan eläinlääkäriin. Poliisille ja häkelle nämä tapaukset eivät kuulu.
- yfiktfujryhtrdgesfse
Koira ei ole omistajansa lelu, se tarvitsee liikuntaa, aktivointia. Ohjaa omistaja mielenterveyststoon, ilmo koiran kasvattajalle, tuo on jo eläinrääkkäystä. jos et itse uskalla kuin katsoa sivusta.
- Pikkusesse
Mitäs, jos ehdottaisit koiran omistajalle, että etsisitte sille mukavan ulkoiluttajan, joka hoitaisi koiraa pientä palkkiota vastaan?
Itse lenkitän ja hoidan opiskelun ohessa useampaa eläkeläisten koiraa. Käytän koiria lenkillä n. 5 krt/vko ja lisäksi harjaan ja leikkaan kynsiä. Omistajat ovat itse vastuussa koiriensa pissatuksista, ruokinnasta jne. Minä vain auttelen asioissa, jotka eivät huonojalkaisilta ja ehkä vähän kömpelöiltä ja huonosti näkeviltä, mutta muutoin virkeiltä koiranomistajilta onnistu :)
Jos ette tiedä omasta tuttavapiiristänne sopivia ihmisiä, niin paikallinen 4H-yhdistys osaa varmaankin auttaa?
Pienikokoisen koiran voisi opettaa käyttämään kissanhiekkalaatikkoa. Sekään ei tietysti auta, jos omistaja ei jaksa kouluttaa koiraa tai puhdistaa laatikkoa. Koira tarvitsisi silti edelleen lenkkejä ja huolenpitoa, mutta laatikolla käyminen olisi varmasti helpotus niin koiralle kuin omistajallekin :) - 12+14
Omostajan ongelmat on varmaan väärä aihe koirien terveyspalstalla, mutta jos kyse on eläinsuojeluasiasta, ota yhteys paikalliseen viranomaiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135875En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56503
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää121465Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427