En edes tiedä kuuluko tämä ao. kohtaan.
Siis kysyn: olettekö jääneet eläkkeelle siten että olette olleet ensin yksityisellä ja myöhemmin julkisella sektorilla.
Kun jäin eläkkeelle nin KEVA yhdisti molemmat työt omalle eläkepäätökselle, siis en saa yksityiseltä eläkelaitokselta eläketta vaan se tulee KEVALTA.
Monesti olen ajatellut kun tein yksityisellä työtä, että menikö tämä nyt oikein vai väärin.???
Mennessäni kuntaan, sain pienemmän palkan mitä sain yksityispuolelta?
Olen jo 66v, kannattaisiko tuota alkaa perkaamaan vai ei?? Kun ovat niin nokkavia jos jotain kyselee.
Yksityinen ja kunnallinen eläke
2
370
Vastaukset 2
- kaikki yhdessä
Kaikki työeläkkeet tulevat yhdessä paketissa. Itselläni on eläkettä kunnalta, valtiolta ja yksityiseltä sektorilta. Kaikki alkoivat yhdellä hakemuksella ja tulevat yhdessä.
Minulla maksaja on Elo. Elo lähettää kerran vuodessa erittelyn, kuinka paljon eläkettä tulee valtiolta, kunnalta ja yksityiseltä. Varmaan myös Kevalta tulee tällainen paperi tai sen voi saada pyytämällä. - ap.
Kiitos!
Ei Keva laita muuta kuin sen mitä sieltä on maksettu, ei erittele mitään.
Sitäpä juuri tässä pähkäilen että missä näkyy se osuus minkä tein yksityiselle.
Mutta harkitaan asiaa, no indeksikorotus oli taas pellen luokkaa.
Siis itseasiassa vero vie sen osuuden. Näin sitä suomessa tehdään.
En koskaan ole ollut vapaamatkustajana ja siitä huolimatta eläkkeellä ei juhlita.
Täytynee tyytyä kun muuta ei voi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l3011055Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni61877- 76845
- 70725
- 67701
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et40675- 44597
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona34587- 42521
- 49509