Kun poliisi meni asuntoon kymmenen aikaan, vuonna 1979 syntynyt mies hyökkäsi poliisia päin kirveen kanssa kaksi kertaa, jolloin poliisi ampui häntä ylävartaloon. Kirves osui asuntoon mennyttä poliisimiestä kypärään.
Poliisi totesi tiedotustilaisuudessa, että tilanne oli erittäin nopea.
– Poliisin saamat vammat olivat lievät, sanoi komisario Mauno Repo tiedotustilaisuudessa.
Mies kuoli pian tapahtuman jälkeen. Poliisien mukaan surmista epäilty somalialaismies asui Suomessa. Hänellä oli pysyvä oleskelulupa.
http://www.elisa.net/poliisi-tilanne-asunnossa-nopea-lyotiin-kahdesti-kirveella/
Poliisi totesi tiedotustilaisuudessa, että tilanne oli erittäin nopea.
– Poliisin saamat vammat olivat lievät, sanoi komisario Mauno Repo tiedotustilaisuudessa.
Mies kuoli pian tapahtuman jälkeen. Poliisien mukaan surmista epäilty somalialaismies asui Suomessa. Hänellä oli pysyvä oleskelulupa.
http://www.elisa.net/poliisi-tilanne-asunnossa-nopea-lyotiin-kahdesti-kirveella/
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jospa ne poliisit nyt viitsisivät ruveta tutkimaan näitä mamujen rikoksia. Tähän asti on aina valkoihoinen ollut syyllinen tai juttua ei ole tutkittu ollenkaan. Pahimmissa tapauksissa on uhrille kirjoitettu sakko.
Täytyy sanoa että nyt poliisi toimi kerrankin oikein.
Sama somali tappoi ensin kirveellä kaksi bubissa.
Veriteko tapahtui hiukan ennen kello kuutta Valtatiellä sijaitsevassa pubissa. Poliisin mukaan ainakin kahta henkilöä lyötiin teräaseella, ja he molemmat menehtyivät. Poliisi kertoo STT:lle, että toinen uhreista surmattiin sisällä pubissa, toinen ulkopuolella. Aseena oli kirves.
Poliisin mukaan epäilty tekijä on mies, ihonväriltään tumma, tummiin pukeutunut ja noin 180 senttimetriä pitkä. Hän poistui teon jälkeen Valtatien pyörätietä pitkin Ruskon suuntaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015011419021697_uu.shtml
Kirvessurmat järkyttävät Oulussa: "Mihin tämä maailma on menossa"
Oulun kirvessurmat ovat järkyttäneet oululaisia.
IL seurasi tiedotustilaisuutta: Epäilty yritti lyödä poliisia kahdesti
Poliisi: Oulun kirvessurmista epäilty kuollut
Kysely kävelykatu Rotuaarilla osoitti torstaina, että ihmiset ovat kauhuissaan. Samalla he ovat kuitenkin huojentuneita, kun epäilty tekijä löydettiin.
- Mihin tämä maailma on menossa, kun kirveen kanssa mennään pubiin sisälle, Tuirassa, lähellä surmapaikkaa, asuva Sulo Häikiö sanoi.
Hänen mukaansa Tuira on ollut viime aikoina aika levoton alue. Häntä ei kuitenkaan pelota tämänkään tapauksen jälkeen.
Oululainen taas pariskunta kertoi olevansa helpottunut siitä, kun epäilty tekijä saatiin nopeasti kiinni. Pariskunta sanoi seuranneensa tiiviisti järkyttävää tapausta tiedotusvälineistä.
Oululainen äiti kertoi, että hänen teini-ikäinen tyttärensä oli tapahtuma-aikaan kaverinsa luona aivan surmapaikan lähellä. Tytär hätääntyi niin paljon, ettei hän uskaltanut tulla illalla yksin kotiin.
STT
Poliisin mennessä pidättämään miestä asunnosta,niin oven auettua jo kaksi ihmistä murhannut mies iski poliisia kirveellä päähän,mutta kypärä onneksi suojasi poliisia. Itsepuolustus tilanteessa poliisi joutui ampumaan kahdesti,joihin luoteihin murhaaja menehtyi myöhemmin.
Voi vittu ja tälläiset saatanan ihmisjätökset ajavat Lieksassa lasten koulukyytejä. Eikös se taksisomppu pahoinpidellyt jo yhden, onneksi ei kirveellä.
Olipa hyvin muotoiltu. Niinpä , nämä mutiaiset lapsiamme kyyditsevät. Ja nyt hyysärit , eikun äkkiä puolustelemaan.
Yhteiskunnan paise puhkesi.
https://www.youtube.com/watch?v=71Lo4TGR-A8
Sisäministeri Kristittyjen Päivi Räsänen sanoopi näin.
Sisäministeri Päivi Räsäsen (kd.) mukaan viranomaiset ovat toimineet kiitettävästi Oulun kirvessurmaajan kiinniotossa ja lisävahinkojen estämisessä.
Räsäsen mukaan on kuitenkin ikävää ja valitettavaa, että kiinni otettava kuoli operaatiossa.
Olisi nyt edes älynnyt osanottonsa laittaa näille sivullisille uhrien omaisille, vaan eikun piti valitella kahdesta murhasta henkesä menettäneen puolesta.
On meillä ministerit on joo. Suomalaiset ei ole enää kuin yhtä tilastopaskaa,
Eikö Suomi voisi maksaa surmatun suvulle esim 10 miljoonaa euroa ja sitten lisää?
Räsänen on rasisti ja ei pääse taivaaseen.