V-käyrä on ollut tällä viikolla korkealla...
Tilasin maanantaina Gigantin puhelinmyynnistä uuden pesukoneen asennuksineen. Se piti toimittaa ja asentaa tiistaina. Minun piti olla varautunut olemaan kotona klo 12:sta 18:aan. Sanoin tarvitsevani myös tärinänvaimennuskumit koneen alle. Tilausvahvistuksessa, jonka sain sähköpostiini, mainittiin ne sekä asennus ja vanhan koneen poisvienti.
Tiistai koitti. Sain aamupäivällä tekstarilla vahvistuksen toimituksesta. Mutta kukaan ei tullut eikä edes soittanut.
Eilen keskiviikkona sovittiin, että toimitus ja asennus tapahtuisi tänään. Minun piti jälleen olla varautunut olemaan kotona klo 12:sta 18:aan, klo 14–18 ei kuulemma ollut "riittävä ikkuna". Korostin puhelimessa, että tärinänvaimennuskumit ovat tärkeät, koska lattiassa on kaivon takia huomattava kaato. Hyvitykseksi tiistaisesta oharista asennus luvattiin maksutta.
Kun miehet tänään tulivat, kumeja ei ollut mukana eikä heillä ollut tilatusta asennustyöstä mitään tietoa. He yrittivät saada minulta allekirjoituksen rahtikirjaan ja sanoivat, että toisivat kumit myöhemmin. Sanoin, etten allekirjoita yhtään mitään, ennen kuin kone on paikoillaan ja kumitassut sen alla.
Koska toimitus ei tänään tapahtunut tilaamallani tavalla, ilmoitin Gigantille katsovani tilaussopimuksen rauenneeksi sopimusrikkomuksen johdosta. Kaksi työpäivää tuhraantui ko. paskalafkan vuoksi.
On se kummallista, että myyntiä pitäisi saada aikaan, mutta asiakkaasta ei osata huolehtia!
Olen ostanut runsaan neljän vuoden aikana Gigantista tietokoneen, television, kännykän ja mikroaaltouunin ynnä muuta pientä. En osta sieltä enää ikinä yhtään mitään!
Gigantti teki oharit!
4
243
Vastaukset
- ei giganttiin
Tyhmyydestä sakotetaan.
- Pöllöjä
on sinullakin murheet, iso mies itkee.. Osta kone.. Vie ite ja asenna !! Toivotonta, täällä uliset.. Ymmärtäähän sen jos ei pysy meisseli omassa kourassa !
Asiaa : giganttinen asennuksista vastaa alihankkija, koneasenneksia yhdellä työparilla on useita jopa 13 - 20 konetta/ päivä. Nämä tekevät fyysistä pitkää työpäivää, juoksevat ilman taukoja. Suurin ongelma muodostuu varmasti yksinkertaisesta ongelmasta.. Kaikki haluavat koneensa klo 12 - 18 välisenä aikana. Minulla ei ole ollut ongelmia ostamisenkin tuotteiden / lisäpalvelujen kanssa kyseessä liikkeessä asioidessani.- Sopimusrikkomus!
Jos kaikki haluavat koneensa klo 12-18 välisenä aikan ja koneen asentajien täytyy tehdä jopa 20 konetta/päivä on Gigantin vika, jos ei aikataulut pidä.
Se on selvää asiakkaan halveksuntaa ja välinpitämättömyyttä.
- ei koskaan
Et ole ainoa pettynyt.
Odotin kuukauden ennekun sain asiat kuntoon.
Mutta totuus on.
Vain tyhmä ostaa Gigantista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst20914122Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i555417Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58654782Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2573839PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1133594Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1333576Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852120Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171457Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581231Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3001165