Hotellien avaimista

,,,,,,,,,,,

Jotkut hotellit vaativat, että ovien avain luovutetaan aina respaan kun menee ulos hotellista.
Onko tämä yleinen tapa ja pitääkö tätä noudattaa silloinkin kun sitä ei hennota erikseen sanoa, eikä missään lue?

8

451

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sekä että

      Jossain niin lukee, jossain ei lue mitään.
      Meitin virman matkustusohjeeseen on joku präntännyt, että avain respaan, mutta syytä en tiää.
      Jossain hotelleissa perinteisen avaimen perä on niin iso että vien suosiolla respaan, jos magneetti/reikäkortti niin en yleensä vie.

      Respassa ei ole kuitenkaan kitisty ikinä avaimen säilytyksestä, joskus 80-luvulla se oli tapana viedä aina respaan.

    • ap.....

      " jos magneetti/reikäkortti niin en yleensä vie."

      Ei kait tuota ole mitään syytä viedäkään respan säilytykseen, kun kulkee niin helposti matkassa, eikä paljoa kekkellään maksa vaikka hukkaakin.

    • Ex portier

      Respa haluaa tietää ketkä ovat ulkona, ketkä huoneissaan.
      Mm. siivousta varten.

      Magneettikortteja ei tarvitse respoittaa koska respa näkee muutenkin tilanteen.

    • Tilanteesta riippuen

      Magneetti ja reikäkorttiavaimet olemme pitäneet lompakossa mukana, mutta joillain hotelleilla on yhä vieläkin perinteinen avain avaimenperällä jossa on sekä hotellin nimi että huoneen numero. Sellaiset versiot jo turvallisuussyistä olemme jättäneet hotelllin huostaan kun itse olemme liikenteessä. Sen avaimen kun hävittää niin hyvin äkkiä on huone tyhjennetty.

    • pa.........

      Ja lukkojen vaihto hotellille kallista.

      • Vanhat lukot

        Monessa hotellissa avaimet on n. 70-luvulta, joten eiköhän niitä ole hukattu moneen kertaan, tuskinpa on paljon edes sarjoitettu ja avaimia on taatusti hävinnyt.
        Em. kotimaisista avaimista on saanut kopion teetettyä vaikka pikasuutarilla jo 80-luvulla ja reikäkortin osaa kopioida lapsikin.


    • Vastaus AP:lle

      On yleinen ja hyvä tapa.

    • keys

      Kyllähän joskus se avain perineen on niin iso ja kolho kokonaisuus että mielellään sen jättää respaan,toisaalta hieman kiusallista jatkuvasti sitä kinuta jos käy ulkona monta kertaa päivässä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      280
      4733
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      42
      2918
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1232
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      976
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      961
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      959
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      931
    Aihe