Biologian ja maantieteen aineenopettajaksi

Opettajaksi

Suunnitelmissani olisi hakea yliopistoon opiskelemaan joko biologiaa tai maantiedettä pääaineena. Aion kirjoittaa molemmat aineet. En lue kuitenkaan kemiaa pitkänä. Onko se este biologian opiskelulle yliopistossa?

6

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HYAH

      Ei ole. Maantieteen ainoana pääsyvaatimuksena on esim. Helsingissä "lukion maantiedon oppimäärään sisältyvän tiedon hallinta". Tämän jälkeen vain taivas on rajana sivuaineiden valinnan suhteen (eikä sekään välttämättä, vrt. tähtitiede). Biologia on yleinen sivuaine, ja olen varma, etteivät läheskään kaikki geotieteiden laitoksella olevat ole suorittaneet kemiaa kurssia enempää.

    • työtön-bilsari

      Kannattaa muistaa, että pian ainoat yliopistot, joissa voit huoletta lukea bilsan ja mantsan opeksi on Helsinki ja Turku. Jyväskylästä tuo loppuu pian, Oulusta myös (ellei loppunutkin jo?) ja Joensuusta saattavat sulkea koko laitoksen. Miksi? Koska ketään ei kiinosta ympäristöasiat nyt ja ei ole töitä edes opettajille. Harmi, mutta näin on. Silti biologia edelleen yksi suosituimmista aloista lähteä opiskelemaan vaikka lähes varma työttömyys edessä :/

    • Kivinen_tie

      Olen itse valmistunut biologialta ja tunnen useita tapauksia jotka ovat selvinneet opinnoistaan todella minimaalisella kemialla. Ekan pakollisen kurssin pääsee läpi paahtamalla läpi lukion kirjat ja pyytämällä apua kavereilta.

      Se on sitten toinen juttu onko siinä mitään järkeä. Jos biologiaa haluaa oikeasti ymmärtää, on myös kemiaa osattava jonkin verran, monissa suuntauksissa (fysiologia, mikrobiologia, molekyyligenetiikka ym. solut & pölyt) erittäin paljonkin.
      Opettajankin on hyvä osata tarvittaessa taustoittaa peruskoulun/lukion biologian ihmettelyä herättäviä kohtia - hyvin usein vastaus perustuu nimenomaan kemiaan.

      Kaikkea ei tietenkään tarvitse osata vielä lukiosta päästessä ja kaikilla tulee yliopistossa eteen asioita jotka saavat ajattelemaan että oisinpa lukenut näitä enemmän jo aikaisemmin. Mutta kemia kannattaa ehdottomasti pitää messissä kun bilsan kanssa ollaan tekemisissä.

      Sitten eri asiaan eli työmarkkinoihin. Biologien yleinen työllisyystilanne on valitettavasti sieltä ja syvältä. Opettajan pätevyys ei sekään takaa enää sitä mitä joskus ennen. Täytyy hankkia opetuskokemusta jo opiskeluaikana, kestää vuoden pedagogiset opinnot jotka ainakin Helsingissä on ihan hirveetä paskaa, jaksaa mielellään lukea ainakin 1 opetettava aine lisää sen bi/ge-yhdistelmän mukaan (ma/fy/ke/terveystieto) ja sitten valmistuttuaan olla valmis muuttamaan montakin vuotta sijaisuuksien perässä. Kuulostaako rankalta? Sitä se on, eikä kuitenkaan takaa kunnon työpaikkaa. Kiitos ainakin tämän tuoreimman hallituksen.

    • Tuubantöräytys

      Tuubaa et oltais lopettamassa muualta paitsi Hki ja Tre.

      "Biologian yhteisvalinta
      Yliopistojen biologian alan opiskelijavalinta järjestetään Helsingin yliopiston, Itä-Suomen yliopiston, Jyväskylän ylopiston, Oulun yliopiston ja Turun yliopiston yhteistyönä...."
      Googlaa Biologian yhteisvalinta ja sieltä lisää tietoa.

    • yksiluopuutoinensaa

      Jkl luopuu biologian aineenopettajakoulutuksesta ja Joensuu puolestaan panostaa siihen, mutta luopuu vastavuoroisesti biologin (mikä se onkaan) koulutuksesta. Eli tekevät vaihtarit.

    • Eikanata

      Kenelle aiotte opettaa? Lasten määrä on laskenut, mutta valintakiintiöt ovat tuplasti yli tarpeen. Miettikää muita vaihtoehtoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6374
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3813
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3190
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe