Suunnitelmissani olisi hakea yliopistoon opiskelemaan joko biologiaa tai maantiedettä pääaineena. Aion kirjoittaa molemmat aineet. En lue kuitenkaan kemiaa pitkänä. Onko se este biologian opiskelulle yliopistossa?
Biologian ja maantieteen aineenopettajaksi
6
207
Vastaukset
- HYAH
Ei ole. Maantieteen ainoana pääsyvaatimuksena on esim. Helsingissä "lukion maantiedon oppimäärään sisältyvän tiedon hallinta". Tämän jälkeen vain taivas on rajana sivuaineiden valinnan suhteen (eikä sekään välttämättä, vrt. tähtitiede). Biologia on yleinen sivuaine, ja olen varma, etteivät läheskään kaikki geotieteiden laitoksella olevat ole suorittaneet kemiaa kurssia enempää.
- työtön-bilsari
Kannattaa muistaa, että pian ainoat yliopistot, joissa voit huoletta lukea bilsan ja mantsan opeksi on Helsinki ja Turku. Jyväskylästä tuo loppuu pian, Oulusta myös (ellei loppunutkin jo?) ja Joensuusta saattavat sulkea koko laitoksen. Miksi? Koska ketään ei kiinosta ympäristöasiat nyt ja ei ole töitä edes opettajille. Harmi, mutta näin on. Silti biologia edelleen yksi suosituimmista aloista lähteä opiskelemaan vaikka lähes varma työttömyys edessä :/
- Kivinen_tie
Olen itse valmistunut biologialta ja tunnen useita tapauksia jotka ovat selvinneet opinnoistaan todella minimaalisella kemialla. Ekan pakollisen kurssin pääsee läpi paahtamalla läpi lukion kirjat ja pyytämällä apua kavereilta.
Se on sitten toinen juttu onko siinä mitään järkeä. Jos biologiaa haluaa oikeasti ymmärtää, on myös kemiaa osattava jonkin verran, monissa suuntauksissa (fysiologia, mikrobiologia, molekyyligenetiikka ym. solut & pölyt) erittäin paljonkin.
Opettajankin on hyvä osata tarvittaessa taustoittaa peruskoulun/lukion biologian ihmettelyä herättäviä kohtia - hyvin usein vastaus perustuu nimenomaan kemiaan.
Kaikkea ei tietenkään tarvitse osata vielä lukiosta päästessä ja kaikilla tulee yliopistossa eteen asioita jotka saavat ajattelemaan että oisinpa lukenut näitä enemmän jo aikaisemmin. Mutta kemia kannattaa ehdottomasti pitää messissä kun bilsan kanssa ollaan tekemisissä.
Sitten eri asiaan eli työmarkkinoihin. Biologien yleinen työllisyystilanne on valitettavasti sieltä ja syvältä. Opettajan pätevyys ei sekään takaa enää sitä mitä joskus ennen. Täytyy hankkia opetuskokemusta jo opiskeluaikana, kestää vuoden pedagogiset opinnot jotka ainakin Helsingissä on ihan hirveetä paskaa, jaksaa mielellään lukea ainakin 1 opetettava aine lisää sen bi/ge-yhdistelmän mukaan (ma/fy/ke/terveystieto) ja sitten valmistuttuaan olla valmis muuttamaan montakin vuotta sijaisuuksien perässä. Kuulostaako rankalta? Sitä se on, eikä kuitenkaan takaa kunnon työpaikkaa. Kiitos ainakin tämän tuoreimman hallituksen. - Tuubantöräytys
Tuubaa et oltais lopettamassa muualta paitsi Hki ja Tre.
"Biologian yhteisvalinta
Yliopistojen biologian alan opiskelijavalinta järjestetään Helsingin yliopiston, Itä-Suomen yliopiston, Jyväskylän ylopiston, Oulun yliopiston ja Turun yliopiston yhteistyönä...."
Googlaa Biologian yhteisvalinta ja sieltä lisää tietoa. - yksiluopuutoinensaa
Jkl luopuu biologian aineenopettajakoulutuksesta ja Joensuu puolestaan panostaa siihen, mutta luopuu vastavuoroisesti biologin (mikä se onkaan) koulutuksesta. Eli tekevät vaihtarit.
- Eikanata
Kenelle aiotte opettaa? Lasten määrä on laskenut, mutta valintakiintiöt ovat tuplasti yli tarpeen. Miettikää muita vaihtoehtoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1059533
- 494681
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421951- 241650
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131401Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,401319Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54927Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30913Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31912