Luottokortilla siis saa käsittääkseni ikään kuin pieniä lainoja. Sillä voi ostaa, vaikkei rahaa olisikaan. Sillä voi ostaa velaksi. Onko tällaisessa järkeä? Kyllä pitäisi jokaisen osata hoitaa raha-asiansa niin, että ei tarvitsisi luottokorttiin turvautua.
Onko luottokortissa järkeä?
8
224
Vastaukset
Näin on näppylähanskat.
Ehkei siinä ihan pieniä lainoja oteta vaan siinä on ns. luotolla esim. 100 € . En muista kunnolla.
Kai siinä joku järki on, koska monilla ihmisillä on luottokortti ja kaikki eivät osaa summata raha-asioitaan niin hyvin. Kaikilla ei edes rahat riitä mihinkään.- pofkasdofkasd
Pihalla ollaan taas tästäkin asiasta
Oletko kokeillut varata hotellia ulkomailta?
- biologi_ei_kirj.
En ole. Äitini sanoi, että ilman luottokorttia ei välttämättä saa hotellihuonetta varatuksi, joten siihen sellaista tarvitsee.
Täytyy vielä korostaa, etten tiedä näistä asioista. Olen alaikäinen, joten en voi saada luottokorttia. biologi_ei_kirj. kirjoitti:
En ole. Äitini sanoi, että ilman luottokorttia ei välttämättä saa hotellihuonetta varatuksi, joten siihen sellaista tarvitsee.
Täytyy vielä korostaa, etten tiedä näistä asioista. Olen alaikäinen, joten en voi saada luottokorttia.Luottokortti ei ole yhtä kuin velaksi eläminen. Välttämättä. Luottokortilla voi vahvistaa tilauksen, saada lisää maksuaikaa, todistaa olevansa siinä määrin luotettava että haltijalle voi vuokrata auton. Mikään näistä asioista ei välttämättä maksa yhtään mitään, etkä ole myöskään "ottanut velkaa".
- biologi_ei_kirj.
nasse_seta kirjoitti:
Luottokortti ei ole yhtä kuin velaksi eläminen. Välttämättä. Luottokortilla voi vahvistaa tilauksen, saada lisää maksuaikaa, todistaa olevansa siinä määrin luotettava että haltijalle voi vuokrata auton. Mikään näistä asioista ei välttämättä maksa yhtään mitään, etkä ole myöskään "ottanut velkaa".
Kiitos tiedosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3492997Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591235- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837