Sähkökatkojen varalle

Mitä tulisi maksamaan agrikaatin liitättäminen sähköverkkoon ja minkälaisia toimenpideitä joutusi tekemään?
13284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kysy Savon Voiman asiakaspalvelusta asiantuntijaa vastaamaan. Voit soittaa ihan ilmaiseksi tai s-postilla.

Äänestä

Se sähköä tuottava laite on muuten agrekaatti, sana agri liittyy kepuun.

Äänestä
  • Ja kun oikein tarkasti kirjoitetaan, niin aggregaatti.

    Äänestä

pilikunnussijat taas loistaa viisaudellaan..muuten siitäkin sähköstä joutuu maksamaan sähköyhtiölle, vaikka sen itse tuottaakin..

Äänestä
  • "muuten siitäkin sähköstä joutuu maksamaan sähköyhtiölle, vaikka sen itse tuottaakin" No ei muuten joudu, ei teoriassa eikä käytännössä.

    Sama kuin kotona itsekeitetystä kahvista joutuisi maksamaan lähimmälle huoltoasemalle/kahvilalle.

    Äänestä

Keskustelupalstalta saa asiaan näköjään valaisevat vastaukset.

Äänestä
  • Elekeehän nyt, silloin joutuu vain maksamaan jos ite tuotetun sähkönsä siirtää yhtiön verkkoa pitkin verkkoyhtiölle. Jos on irrallaan silloin ei. Korjatkaa jos olen väärässä.

    Äänestä

Tai sitten yksinkertaisesti kuten itsellä kiertovesipumppuun pistoke väliin jonka voi tarvittaessa liittää agrekaattiin kiinni. Pysyypähän lämmöt päällä..... Jos siis on moinen järjestelmä.

Äänestä

Mutta siis.. alkuperäiseen kysymykseen vastaus.
kustannusarvio töineen ja tarvikkeineen pyörii siellä 500€ kulmilla.
Riippuen onko talosi varustettu erillisillä pääkeskuksella ja ryhmäkeskuksella vai pelkästään ryhmäkeskuksella ja siitä miten paljon keskuksessa on tilaa.

Mikäli talossasi on erillisit keskukset, varavoimakytkin varavoimapistoke voidaan asentaa ryhmäkeskukseen mistä et joudu maksamaan mittarin kautta kulkevaa sähköä koska mittari on siellä pääkeskuksessa.

Mikäli talossasi on pelkkä pääkeskus, varavoimakytkimen ja pistokkeen asennus luultavasti täytyy tehdä ennen mittaria ja joudut maksamaan siis mittarin kautta kulkevasta sähköstä vaikkakin se on agregaatilla tuotettu.

Äänestä

Laita tuulivoimalatai kaksi tontillesi. Sen sähkön myyt sitten verkkoon. Mahottoman hyvää pisnestä kuuluu olevan. Valtio maksaa takuuhinnan tuulivoimalle, joka nykyään on tuplaten normaaliin sähkön hintaan.
Niinhän toisetkin tekevät suuressa mittakaavassa.

Äänestä

Voimavirta-aggregaatti ja teet välijohdon, jossa urospistoke kummassakin päässä. Sähkökatkona aikan pääkytkin nolla-asentoon ja roikka voimavirtapistorasiaan. Saat tärkeimmät laitteet toimimaan, toki niin että määräävän kokoisina sulakkeina ovat ne voimavirtapistorasian sulakkeet. On varmasti luvaton kytkentä, mutta toimii, kunhan muistat pääkytkimen nollalle pistää jottei linjaa korjaava sähkömies saa kynsilleen, eikä aggregaatti putoo polvilleen liian kovan kuormituksen vuoksi.

Äänestä

Maksaa 70e viikko sitten

Äänestä

Mitens aurinko paneelit ok-katolle,lämmittäisin käyttövettä.Mitäs olis kustannus arvio ja saako niitä asentaa ilman kaupungin lupaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietoa kaipaava kirjoitti:

Mitä tulisi maksamaan agrikaatin liitättäminen sähköverkkoon ja minkälaisia toimenpideitä joutusi tekemään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu