Olisiko tässä ratkaisu Kouvolan työttömyyteen

Ritva.

http://www.demari.fi/content/view/12102/317/

Filatovin mukaan yhteiskuntatakuun toimivuutta tänä päivänä varjostaa työ- ja elinkeinotoimistojen pula henkilöstöstä. Filatov kertoo, ettei toimistoissa ole riittävästi väkeä ohjaamassa nuoria, eikä toisaalta työvoimapoliittisten toimien tarjonta ole riittävää.

6

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Latva.

      Ohjaamaan nuoria minne ja tekemään mitä?

      Vaikka jokaisella nuorella olisi henkilökohtainen opastaja, miten se luo työpaikkoja jotka tuottavat yhtään mitään? Opastajat ovat yhteiskunnalle kustannus, jota ei pystytä kattamaan sillä että nuoria tyrkytetään: 1.) Alipalkattuihin harjoitteluihin. Työnantajien ei tarvitse maksaa kunnon palkkaa, kun ei tarvitse palkata työtöntä ammattilaista. Ei kerry myöskään yhtä paljon verotuloja. 2.) Opiskelemaan jotain vain siksi että tilastollisesti yhteiskuntatakuu täyttyy, eli kustannuksia tulee, riippumatta siitä työllistyykö alalle opiskelun jälkeen.

      Mitä jos kaikki työttömät lähtisi kouluttautumaan opastajiksi ja sen jälkeen opastaisivat toisiaan? Ei tarvita kuin muutama miljardi rahaa. Otettaisko vaikka valtiolle lisää velkaa?

    • kuntouttava työtoimi
      • Uskooko se itsekin noihin höpinöihinsä? Mitään ei saanu viimeksikään aikaseksi kuin Kataisen kannattaman talouspolitiikan ja hammasten kiristyksen idiottimaisilla lausunnoillaan.. Uskotte niin kärsitte.


    • Kouvolan työvoimatoimisto on tyhjää täynnä. Asiakkaita ei ole ristinsieluakaan enään. Mihin tarvitaan muka maahanmuuttokoordinaattoreita ja työn kyselijöitä?

    • huolestunut.

      Surullista että työttömät joutuvat kärsimään ay-liikkeen/VAS toimista

      • surettunut.

        Vai niin. Olipa kiva kun kerroit. Meikä taas suree kun työttömät joutuvat kärsimään Natsi-Saksan ja KGB:n toimista. En kuitenkaan aio tarkentaa mikä on heidän toimien, työttömien ja suruni yhteys, mutta kerron kuitenkin että kovasti surettaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      40
      3206
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      64
      2624
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      65
      2450
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1338
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      303
      1263
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      2
      1108
    7. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1016
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      101
      1002
    9. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      997
    10. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      80
      981
    Aihe