http://www.demari.fi/content/view/12102/317/
Filatovin mukaan yhteiskuntatakuun toimivuutta tänä päivänä varjostaa työ- ja elinkeinotoimistojen pula henkilöstöstä. Filatov kertoo, ettei toimistoissa ole riittävästi väkeä ohjaamassa nuoria, eikä toisaalta työvoimapoliittisten toimien tarjonta ole riittävää.
Olisiko tässä ratkaisu Kouvolan työttömyyteen
6
116
Vastaukset
- Latva.
Ohjaamaan nuoria minne ja tekemään mitä?
Vaikka jokaisella nuorella olisi henkilökohtainen opastaja, miten se luo työpaikkoja jotka tuottavat yhtään mitään? Opastajat ovat yhteiskunnalle kustannus, jota ei pystytä kattamaan sillä että nuoria tyrkytetään: 1.) Alipalkattuihin harjoitteluihin. Työnantajien ei tarvitse maksaa kunnon palkkaa, kun ei tarvitse palkata työtöntä ammattilaista. Ei kerry myöskään yhtä paljon verotuloja. 2.) Opiskelemaan jotain vain siksi että tilastollisesti yhteiskuntatakuu täyttyy, eli kustannuksia tulee, riippumatta siitä työllistyykö alalle opiskelun jälkeen.
Mitä jos kaikki työttömät lähtisi kouluttautumaan opastajiksi ja sen jälkeen opastaisivat toisiaan? Ei tarvita kuin muutama miljardi rahaa. Otettaisko vaikka valtiolle lisää velkaa? - kuntouttava työtoimi
Pistäisittekö työttömät nimenne alle tähän työsopimukseen?
http://www.riemurasia.net/kuva/Jutan-työsopimus/135675Uskooko se itsekin noihin höpinöihinsä? Mitään ei saanu viimeksikään aikaseksi kuin Kataisen kannattaman talouspolitiikan ja hammasten kiristyksen idiottimaisilla lausunnoillaan.. Uskotte niin kärsitte.
Kouvolan työvoimatoimisto on tyhjää täynnä. Asiakkaita ei ole ristinsieluakaan enään. Mihin tarvitaan muka maahanmuuttokoordinaattoreita ja työn kyselijöitä?
- huolestunut.
Surullista että työttömät joutuvat kärsimään ay-liikkeen/VAS toimista
- surettunut.
Vai niin. Olipa kiva kun kerroit. Meikä taas suree kun työttömät joutuvat kärsimään Natsi-Saksan ja KGB:n toimista. En kuitenkaan aio tarkentaa mikä on heidän toimien, työttömien ja suruni yhteys, mutta kerron kuitenkin että kovasti surettaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as983742Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna343226- 603199
- 622983
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)672861Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.672799On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632514Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802321- 452162
- 692158