Mietin heikkouksiasi

Etsin syytä, miksi käyttäydyt noin. Etsin sitä heikkouksistasi. Ulkonäkö on ok, äly on ok, mutta itsetunto on huono. Pahasti rikki ehkä koulukiusaamisen vuoksi. Taistelet itsetuntosi kanssa. Ja koko elämäsi kanssa. Niin ja totesin että sydämesi on vielä haavoilla. Et ole päässyt yli.
11354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ihan noin se on.

En pysty tekemään aloitetta.

Äänestä

Kaikkea sitä ihmiset miettii, kun on aikaa.

Äänestä

Ei mua ole koskaan kiusattu... Kaikki mennyt aina ihan hyvin... En tiedä itsekään, miksi...

Äänestä
  • Onhan tuossa kaikennäköistä ollut mut nyt kiinnostaa elää sitä tarpeetonta kinaa olen tylsistynyt olen
    häviäjä aina. Ei muita toivita ku kämppä rauha hiisi ja elämästä nauttiminen.

    Äänestä

Itsetuntoasioita kannattaa työstää. Koulukiusaamisesta on mahdollista päästä yli, jos pystyy antamaan anteeksi.

Äänestä
  • Tai jos osaa leipoo lättyjä. :)

    Äänestä

Totta, siksipä juuri tarvitsen ihan oikean miehen. Kiltin ja turvallisen, enkä todellakaan tuollaista ilkeää paskaa!

Äänestä

käytöksensä, josta pikku päätelmäsi teet?

Äänestä

Aloittajan kannattaisi tutustua itsetunto käsitteeseen. Itsetunto on sitä, että tietää heikkoutensa ja vahvuutensa. Osaa pyrkiä realistisesti eteenpäin. Vaikeuksista selvitään, asiat käsittelemällä.

Äänestä
  • Ja vaikeista asioista pitää pystyä puhumaan ääneen

    Äänestä

EIhän näistä palstoista ikinä tiedä, kuitenkin, jos tuo olisi muka minulle, niin toivoisin, ettei kukaan miettisi tuollaisia minusta. Mitähän se parantaa? Tämä seuraava mietiskely ei ole kohdistettu kenellekään, vaan jotenkin tuo alkuperäinen teksti vain saa ajattelemaan nykyistä ja mennyttä ja saa ajatukset liikkeelle.

Jokaisella on omat epävarmuutensa, mistä ne sitten tulevatkin. Ehkä niitä on kertynyt useista asioista tai surullisista yllätyksistä tai kun huomaa, ettei jokin aisa ollutkaan, kuten luuli. Ehkä ei ole kyse mistään yhdestä suuresta asiasta. Eri asiat vaikuttavat eri ihmisiin eri lailla. Jotkut huomaavat helpommin muiden reaktioita, sekin voi olla, tai luulevat liikaa. Tai ehkä joku joskus sanoi jotain ikävää, mikä jäi mieleen, tai jotkut katsoivat jotenkin ikävästi. Joidenkin epävarmuus on varmaan myös helpommin nähtävissä kuin toisten.

Jos joku kysyisi (en toivo) sydämeni parantumisesta, vastaisin jotain ympäripyöreää. Esimerkiksi, että asioita tapahtui jo kauan sitten, sitten kertyi vielä jotain lisää, ja sitten oli jo ihan tarpeeksi negatiivisia ajatuksia. Kaikenlaista sitä voi huomata jokapäiväisessä elämässä, jotka vielä vahvistavat jotain käsitystä, joka jo oli, tai epäilys siitä.

Alkaa mennä aika surkeaksi... Ehkä olisi voinut pysyä asialinjalla eikä tunteilla...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


~~~~~~~ kirjoitti:

Etsin syytä, miksi käyttäydyt noin. Etsin sitä heikkouksistasi. Ulkonäkö on ok, äly on ok, mutta itsetunto on huono. Pahasti rikki ehkä koulukiusaamisen vuoksi. Taistelet itsetuntosi kanssa. Ja koko elämäsi kanssa. Niin ja totesin että sydämesi on vielä haavoilla. Et ole päässyt yli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu