Sammuttimien tarkastelua

tragol

Huoltoyrittäjälle ehdollista painetestien unohtamisesta


Martti Ripaoja

16.1.2015 20:07



Etelä-Savon käräjäoikeus on tuominnut mikkeliläisen sammutinhuoltoliikkeen omistajalle 45 päivän ehdollisen vankeusrangaistuksen työturvallisuusrikoksesta.

Sammuttimien ja paineilmapullojen määräaikaistarkastuksiin erikoistunut yritys oli jättänyt vuosina 2009-2012 tekemättä tarkastuksiin lain mukaan kuuluvat painekokeet. Tekemättömät kokeet oli merkitty yhtiön tarkastuspöytäkirjaan ja niistä oli myös laskutettu asiakkaita.

Asia käsiteltiin työturvallisuusrikoksena, koska epäkuntoinen paineilmapullo voi aiheuttaa esimerkiksi savu- tai vesisukelluksessa työntekijän kuoleman.

Syytetty kiisti laiminlyönnit. Jos niitä oli, hän ei ollut asiasta tietoinen ja työntekijät olivat erehdyttäneet häntä.

Oikeus totesi kuitenkin teon tahalliseksi. Oikeuden mukaan yrittäjä tiesi asiasta ja edellytti itse työntekijöiltään, ettei painekokeita tehdä.

4

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 16+4

      Ilmeisesti tuossa ei kylläkään ollut kyse sammuttimien vaan paineilmapullojen testauksista. Ei taida moni, jos kukaan, teettää sammuttimille 10-vuotistestiä, koska sen hinta ylittää uuden sammuttimen hinna.

      • Anonyymi

        Minkälainen on tuon firman sammuttimen tarkistus, kun ei se parhaimmillaankaan ole paljon mitään ?


    • vitulous persee

      Artikkelista ei käy ilmi mistä yrityksestä on kysymys, täyttääkö ko firma sukelluksessa
      käytettäviä pulloja. Todellinen pommi kuitenkin kaikille paineistetun pullon kanssa
      tekemissä oleville ja ympäristölle. Ei pelkästään sukeltajille. Täyttöpaikoissa kun
      luotettiin ennen että pullo on täyttökelpoinen.

      Vähintä mitä on tehtävissä on kertoa mikä yritys on kyseessä.

      Ps Eipä taida olla kaikki kaupan olevat sammuttimet olla tarkastettuja venekäyttöön !

      • Anonyymi

        Vähintä mitä on tehtävissä on kertoa mikä yritys on kyseessä: Savon Sammutinhuolto Oy

        Tiedotteet 2015

        Mikkeliläisen sammutinhuoltoliikkeen omistajalle vankeusrangaistus työturvallisuusrikoksesta

        Itä-Suomi, työsuojelun vastuualue

        Etelä-Savon käräjäoikeus on tänään tuominnut mikkeliläisen sammutinhuoltoliikkeen omistajalle ehdollista vankeutta työturvallisuusrikoksesta.

        Sammutinhuoltoliike on erikoistunut palosammuttimien ja paineilmapullojen määrä-aikaistarkastusten tekemiseen. Yhtiö oli vuosina 2009-2012 tehnyt asiakkaidensa paineilmapulloihin määräaikaistarkastuksia, mutta oli jättänyt tarkastukseen lain mukaan kuuluvat painekokeet tekemättä. Tekemättömistä painekokeista oli tehty tarkastusmerkinnät yhtiön pitämään tarkastuspöytäkirjaan, joka oli esitetty määräajoin tarkastustoimintaa valvovalle Inspecta Oy:lle. Tekemättömistä painekokeista oli myös laskutettu liikkeen asiakkaita.

        Painekoe on olennainen osa paineilmapullon tarkastusta, koska sillä varmistetaan paineilmapullon kestävyys sitä käytettäessä. Asiaa käsiteltiin oikeudessa työturvallisuusrikoksena, koska paineilmapulloja, joiden painekokeen sammutinhuoltoliike oli jättänyt tekemättä, olivat käyttäneet työssään esimerkiksi palomiehet. Epäkuntoinen paineilmapullo voi esimerkiksi savu- tai vesisukelluksessa aiheuttaa työntekijälle kuoleman.

        Syytteessä ollut sammutinhuoltoliikkeen toiminnasta vastaava mies kiisti syyllisyytensä ja kertoi oikeudessa, että tarkastukset on tehty lain edellyttämällä tavalla tai jos niitä ei ollut tehty, hän ei ole ollut asiasta tietoinen ja työntekijät ovat erehdyttäneet häntä.

        Käräjäoikeus tuomitsi johtajan työturvallisuusrikoksesta. Oikeus totesi, että hän oli ollut tietoinen asiasta ja hän oli edellyttänyt työntekijöiltään, että tarkastuksiin kuuluvaa painekoetta ei tehdä. Oikeus totesi, että kysymys on tahallisesta teosta ja tuomitsi hänelle 45 päivää ehdollista vankeutta.

        Etelä-Savon käräjäoikeuden tuomio numero R 14/1294

        Lisätietoja:
        ylitarkastaja Sampo Pelkonen, p. 029 501 6995, sampo.pelkonen(at)avi.fi
        Itä-Suomen aluehallintovirasto, työsuojelun vastuualue, Mikkelin toimipaikka

        www.tyosuojelu.fi
        Reilut pelisäännöt työelämään
        Pidempiä työuria työsuojelulla

        16.1.2015


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2712
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      341
      2445
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2124
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1856
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1675
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1579
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1450
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1419
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1375
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1166
    Aihe