Alussa toivotetaan tervetulleeksi, ja jos rehellisesti kertoo olevansa homoseksuaali alkaa rukouskamjanja ”eheytymisen” puolesta. Jos eheytymistä ei tapahdukaan, aletaan syyttämään uskon puutteesta ja tunnustamattomista synneistä. Panokset kovenevat helvettituomioineen ja monenlaisena syrjintänä. Jos yrittää puolustaa itseään ja kritisoi tuomitsijoitaan, saa kuulla olevansa riivattu ja hylätään Saatanan haltuun. Tämä on valitettavasti todellisuutta tämän päivän kirkossa, onneksi ei kuitenkaan aivan kaikissa seurakunnissa.
Uskonto tekee sairaaksi
Vivamossa
1
204
Vastaukset
Kuulostaa lestadiolaiselta tyyliltä. Ei varmaan edes ev-lut. kirkossa ole tuollaista. Seurakuntia ja kirkkoja, sekä uskontoja on maailmassa monenlaisia, ja on myös monta tapaa suhtautua homouteen.
Mutta ei kukaan valitse uskontoaan sen mukaan miten ne homouteen suhtatautuvat. Onneksi on siis myös valinnanvaraa jo kristinuskon sisällä. Aika vaikea on olla yhteisössä, jossa saa kuulla vain olevansa riivattu tai muuta mukavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422492Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423022108- 231882
- 241625
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241475Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta411381- 441366
- 1001349
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391305- 361076