Kävi vaan niin ettei saanut millään tavalla yhteyttä i-nettiin enkä mihinkään muuallekaan, edes palvelun tarjoajaan. Entäs sitten? Ei auttanut muu kuin alottaa alusta. Ekaks muistiin kaikki osoitteet sun muut "tärkeät" tiedot kynällä paperille, sitten alotuslevyke asemaan, käynnistys, ohje ja "print". Ihan vaan siksi ettei kaikki kuitenkan pysy omassa päässä. Seuraavaksi kiintolevyn formatointi ohjeiden mukaan ja uudelleen Win98 SE:n asennus. Ja kaikki sujui kuin kesäillan valssi. Yhteyttä en kuitenkaan saanut joten oli käytävä kysymässä neuvoa henk. kohtaisesti palvelun tarjoalta. Apu löytyikin, kaapelivika!!! Joka myös korjattiin samana päivänä.
Mutta sen ainakin opin näin alottelijana että kaikki neuvot mitä löytyy kannattaa tulostaa, ja myös noudattaa niitä, ihan pilkulleen. Ei sitten tarvi ihmetellä mitä tuli tehtyä.
Mutta sen ainakin opin näin alottelijana että kaikki neuvot mitä löytyy kannattaa tulostaa, ja myös noudattaa niitä, ihan pilkulleen. Ei sitten tarvi ihmetellä mitä tuli tehtyä.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tuttua touhua. Varsinkin nuo sähköpostiasetukset, tilit, salasanat, palvelimet jne. kannattaa laittaa pilkulleen ylös ATK mappiin. Samoin netin yhteysasetukset. Ei niitä meinaan vuoden päästä enää muuten muista.