sain loistavan joululahjaidean: tulostan netistä julkisia nettitarinoita ja annan niistä kootun paketin lahjaksi ystävälleni. toki mainitsen kirjoittajat ja lähteet. onko tämä sallittua???
nettikirjojen tekijänoikeudet
1
390
Vastaukset
Jokaisella on tekijänoikeuslain mukaan oikeus valmistaa julkistetusta teoksesta muutama kappale yksityiseen käyttöönsä. Tähän on eräitä rajoituksia; se mm. ei koske tietokoneohjelmia. Mutta nettikirjaa se koskee, joten voit tulostaa itsellesi nettikirjan vaikka parina kappaleena. Näin siitä riippumatta, onko itse sivulla asiasta mainintaa.
Oikeuskirjallisuudessa ja -käytännössä on "yksityisen käytön" käsitettä tulkittu siinä mielessä väljästi, että se kattaa paitsi puhtaasti henkilökohtaisen käytön myös käyttämisen lähimmässä perhe- ja ystäväpiirissä.
Siis saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997853- 1075617
- 2754881
- 494843
- 763607
- 512859
- 632605
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222468Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292412- 412294