Oletko ujo ? Hämmennytkö, vetäännytkö helposti, jos sinua lähestyy toisen sukupuolen edustaja ?
Miten on
laitanne
11143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
olen, varsinkin eräällä naisella on sellainen vaikutus..
Miten se käytännössä ilmenee ?
koen oksennus reaktion kaltaisia liikkeitä suolistossani aina, kun joudun tekemisiin toisen sukupuolen kanssa, tosin tämä tapahtuu myös ensimmäisen sukupuolen kanssa.
Tulee mieleen Aatami ja Eeva.
hämmennyn ja menen ihan kipsiin.Katsekontakti onnistuu harvoin,jos ollenkaan!Arvaa vaan,harmittaako!Varmaan mies,joka on jostain syystä lähestynyt ja mahdollisesti kysynytkin jotain,ihmettelee typerää käytöstäni,jolle en valitettavasti voi mitään!
Ujous on arkuutta uusien ihmisten edessä tai yllättävissä sosiaalisissa tilanteissa. Ujous ei liity haluttomuuteen olla muiden ihmisten kanssa. Se viittaa emotionaaliseen reaktioon ja siitä seuraavaan varautuneisuuteen vieraiden ihmisten seurassa.
Ujouden on osoitettu usein olevan yhteydessä kykyyn havaita toisen tunteita ja emotionaaliseen herkkyyteen, mikä on puolestaan tärkeä taito sosiaalisessa vuorovaikutuksessa.
Ujoudessa on kyse nimenomaan ensireaktiosta uusien ihmisten seurassa. Ujona pidetty ihminen saattaa olla tuttujen seurassa hyvinkin toisenlainen, vilkas ja puhelias.
Ujoilta ihmisiltä puuttuu usein kyky uskoa itseensä. Tämä ei ole niinkään seurausta synnynnäisestä ujoudesta, vaan kokemuksista, joita ujoilla ihmisillä on ympäristöstään. Ujouden sijasta tätä tunnetta voidaan kutsua sosiaalisen itseluottamuksen puutteeksi ja se on kasvatuksen tulosta. Tällöin ongelmana on usein jatkuva itsetarkkailu ja luulo siitä, että on ainoa ujo porukassa. Tällöin mielessä pyörii koko ajan kysymys: ”Mitä muut minusta ajattelevat?”
https://www.nyyti.fi/tietoa/ujous/
Oon ujo, mut hämmennyn vaan jos tilanne on yllättävä. Jos osaa varautuu niin en sitten hämmenny.
ja jalat sheikkaa niin perkeleesti. Hiki valuu kainaloista ja selästä. Lopulta häivyn.
Kanna jotain lappua mukana, jossa selität ongelmasi ja ojenna se hänelle! :D Jollet saa suuta auki >:D
Jos toisen sukupuolen edustaja viehättää minua, muutun ujoksi, hämmennyn ja vetäännyn.
En itsekään aina tajua miksi punastun joidenkin miesten kohdalla, en ole ihastunut.Joidenkin kanssa voi jutella ihan luontevasti. Hänen kohdalla menen kipsiin ja näytän typerältä ja lapselliselta, vaikka olen aikuinen nainen. Sydän hakkaa ja hengitys tiivistyy. Häntä vielä joskus mietin, ei voi mitään.
En ole käynyt täällä viikonloppuna, ei ole aikaa, enkä jaksa. On niin paljon muuta mietittävää ja tehtävää ja pysyyhän tuo järjentynkä jotenkuten tämmösenkin naisen päässä, vaikka ei uskoisi.
Saunassa kävin ja olen iha reporankana.