Mistä se jatkuva naljailu oikein johtuu? Luulevat olevansa parempia kuin iiläiset. Haukipudashan kuului aikoinaan Iihin mutta annettiin lahanaputtaalaisille itsenäisyys kun niille ei kelevannut lohi vaan halusivat syödä aina lahanoja ja norsia.
Lahanaputtaalaiset mollaa iiläisiä
5
181
Vastaukset
- Välikylänmies
Mähäh, heh heh! Onko meillä iiläisillä nuin huono itsetunto eli omakeleposuus? Jos puttaalaiset mäläkyttää, niin entä sitte. Mäläkytettään takasi. Ite ku oon melekeen kahen kunnan alueella: Iisä ja Oulusa( lue Haukiputtaalla), niin eipä palijo haittaa. Halosenniemestä käyn ostamasa kallaa ja Konintienvarresta Iisä. Kaupasa käyn milloin Martinniemen Siwasa tai Iisä Turvasa tahi ossuuskulumasa( nykynen Valtsu). Polttoainetta käyn hakemasa milloin Nenoselta Laksolta tai Kadeniukselta Keiskanmutkasta. Ennan hain viinat Puttaan kirkolta ja joskus vieläki, toisinaan Iin alkosta. Tuttuja ja sukulaisia on molemmisa kylisä ja kaikki morijestaa. Ukkolanperän miehet tuntee Päkkikankaalaiset ja Räinänperäläiset ossaa liikkua Onkamolla ja Puttaan Jokikyläsä. Mikä on tämä alotuksen tarkotus. Kyllähän sitä saahaan eripurraa aikaseksi ku aletaan vänkään. Ei oo ollu hankausta Haukiputtaalla, ei ees kesällä Heiton kesäpaineisa.
- Idiootti Iiläinen
Tuohan on mahdoton ihminen Iissä. Siis , että tulisi toimeen toistenkin kanssa. Vaikkapa naapurikuntalaisten ja ulkopaikkakuntalaisten kesken. Kyllä tuo Ei voi olla Iiläinen, tuo "Välikylänmies". Koitappa oppia olemaan kunnolla.
- Saakokellostapirtua
Puttaalaiset on mukavaa sakkia varsinkin marttilaiset mutta kellolaisten kansa ei pärijää kun niillä on aina vain raha mielesä
- Renkaalla
Martissa oli ennen hyvämeininki
- niinkö
Jospa ne on parempia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1902708Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482417Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 1011007
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait243834Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91786Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718