Tälläistäkö on keskustelu vanhoillislestadiolaisuudesta?
Surullista luettavaa.
Surullista luettavaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Puhutaanko täällä suomi24: sessa vain vanhollislestadiolaisista pahaa vai onko muutkin uskonnot pilkkana??!
yhteisöt Suomessa eivät opeta pimeyden oppeja kuten vl-herätysliike tekee. Pahin pimeyden oppi, jota rauhanyhdistyksillä opetetaan, on ns. "vain me" oppi, jonka mukaan vanhoillislestadiolaiset ovat ainoita oikeita Jumalalle kelpaavia uskovaisia. Onko siis ihme, jos tälläisen Jumalan pilkaksi luettavan opetuksen seurauksena myöskin tällä palstalla tulee kritiikkiä?
Kysy ystävä, miksi oma saarnaajasi ja muut vl-saarnaajat opettavat noita harhaoppeja.
omasta uskostatoisille kertoa jos se jotain kiinnostaa
jos se jostakusta on täysin mätää onko pakko noteerata
En minä ainakaan jaksa toisten uskolla ja vioilla ratsastella
omasta uskosta ja Jeesuksen pelastavasta voimasta pitääkin jokaisen uskovaisen kertoa. Se on lähetyskäskyssä meille annettu tehtävä.
Sen sijaan yksittäinen herätysliike EI SAA alkaa opettaa olevansa maailman ainoa "oikeiden uskovaisten joukko". Tämä valheoppi saa tietenkin kaikki muut uskovaiset takajaloilleen. En myöskään usko, että Jumala on iloinen, kun Hänen sanaansa tietoisesti vääristellään rauhanyhdistyksillä.
Näiden vl-saarnaajien opettamien harhaoppien vuoksi te yksittäiset vanhoillislestadiolaiset joudutte kärsimään.
Otan osaa.
Kritiikki ja tarkoituksellinen loukkaus on eri asia.
Jonkinlainen tyylitaju pitäisi säilyttää ,oli sitten asioista mitä mieltä tahansa.
Mm. eräs vl-oppien voimakas arvostelija tällä palstalla nostaa vl-oppien aiheellisen arvostelun itseään vastaan päättömällä riehumisellaan.
Kaikille
Ota esille opillisia asioita keskustelun aiheiksi
etsitään yhdessä Raamatusta perusteita ja jos ei päästä yhteisymmärrykseen
Voit heittää turhana pois kaikki oppimme jotka sydämmessäsi tunnet vääriksi
näinhän raamattukin opettaa vääristä opeista
Ps. Keskustellaan asiallisesti yhteisistä asioista
tietenkään Raamatusta mitään pohjaa sille, että vanhoillislestadiolaiset opettavat olevansa ainoita oikeita uskovaisia.
Älä vaan vastaa, että Togossa on muutama ja Venäjällä on muutama. Nyt on kyse maailman sadoista miljoonista elävässä uskossa olevista, joiden elävän uskon vl-herätysliike omalla opetuksellaan tuomitsee kadotukseen johtavaksi.
Keskustella
Mutta kun en voi tietää ootko melber jossakin ilmenemisen muodossa
Mutta raamatusta löytyy varmasti jotain jolla voit todeta opin tarvittaessa vääräksi
Ei sitä voi turvata inhimillisiin mahdottomuuksiin Jumalalle kaikki on mahdollista
Luulenpa, että tuota kitkerän hajuista kritiikkiä antavat enemmän pohjoisessa asuvat ihmiset, kun etelässä asuvat. Porukat siellä pohjosessa tietää kyllä ehkä enemmän veeällistä, kun siä tätä uskontoo esiintyy enemmän, mutta kyllä esim. Helsigissä erilaisuutta ei katota näin pahasti ja osataan kunnioittaa toisten uskoo. Siellä kun noita ulkomaalaisiakin pyörii enemmän.