Jelp me

Jelp me

Hei! Olen kovasti lääkikseen haluava toisen vuoden lukio-opiskelija, jolle yksi asia haaveopiskelupaikasta on vielä epäselvää;
lääkiksen pääsykoehan muodostuu lukion biologian, kemian ja fysiikan kursseista; mutta tarvitseeko kemiaa ja fysiikkaa miten paljon itse lääkärin opinnoissa, sitten kun on jo päässyt kouluun sisään? Itselleni tuo fysiikka on vähän pakkopullaa, mutta kemiaa ja biologiaa tykkään opiskella!
Tuttavani, joka opiskeli eläinlääkiksessä sanoi joskus että kemiaa ja fysiikkaa ei paljon siellä tarvita (tietysti farmakologia ja säteilyjutut yms.?) mutta onko asia ihmislääketieteen opinnoissa sama?
Pyydän, jelpatkaa te jo lääketiedettä opiskelevat tietämätöntä :)

6

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puoskari1

      LääkisPääkis

    • jeppppp

      Joudut molemmat käytännössä joka tapauksessa opettelemaan hyvälle tasolle, jos haluat tosissasi sisään. Kyllä sekä fysiikkaa että kemiaa myös lääkiksessä opiskellaan, mutta ei se nyt kauheasti lukiotason yli mene, eikä niitä monessa kurssissa tartte. Varmasti jokainen sisäänpäässyt niistä selviää.

      • Alkup.

        Kiitos hyvästä vastauksesta!


    • sellisti

      Fysiikka on ihan olennainen lääkikseen pyrittäessä.

    • saanselvää

      Asiaasi helpottaisi jos kehittäisit rakkauden fysiikkaa kohtaa. Tärkeämpää ainetta sisäänpääsyn kannalta ei ole. Papereillasi ei ole sisäänpääsyn kannalta mitään merkitystä, elleivät ne ole todella hyvät. Tästä voi jokainen vetää omat johtopäätöksensä, mitä lukiossa kannattaa tehdä.

      • viienno

        Hkiin LLLLE vähintään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      249
      14164
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      61
      7210
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      200
      6927
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      40
      5016
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      105
      4793
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4677
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      78
      4383
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4361
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4132
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3921
    Aihe