silmälasipäinen?

sininenhirvi

Jos alottaisin jonkun taistelulajin niin saisiko pitää silmälaseja päässä vaiko pakollisesti pitäis laittaa piilolinssit? Tietenkin eri lajeissa eri tavat mutta kertokaa yleisesti

8

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18-8

      Silloin kun seurataan opetusta tai harjoitellaan yksin voi pitää laseja, kun sparrataan tai treenataan kaverin kanssa et voi pitää laseja.

    • Rikkoutuvat

      Taitavat jotkut joissakin hippastelulajeissa pitää (jokusen kerran nähnyt), mutten haluaisi kyllä rillipäisen kanssa treenata (jos hippastelisin). Ehkä on parempi, että harrastat jotain ihan muuta. Parillasi menee treeniaikaa hukkaan.

      Jostain kungfu/karate/ninjastelu -osastolta saattaa löytyä seuroja, joissa rillit päässä (parin kanssa) harjoittelu ei ole harvinaista. Seurakohtaista kuitenkin niissäkin.

    • Ohjeistaja

      Jos lajissa on vaarana, että lasit lentää päästä, ne kannattaa ottaa pois päästä. Jos lajissa lyödään päähän, silmälaseja ei kannata pitää päässä. Ellet ole sokea kuin myyrä ilman lasejasi, voit ottaa ne aina tarvittaessa poiskin jos voit niitä muuten pitää päässäsi.

      Piilarit ovat kaiken kaikkiaan noin yleensä järkevin vaihtoehto.

      • Jep...

        Rankimmissa lajeissa kuten judo ei piilaritkaan tahdo pysyä silmissä.


      • unf
        Jep... kirjoitti:

        Rankimmissa lajeissa kuten judo ei piilaritkaan tahdo pysyä silmissä.

        joo oon samaa mieltä, itte oon 19v 166cm ja 55kg tyttö ja harrastan jujutsua. mun normi pari on sellanen 190cm,99 kg jätkä joka lyö ja potkii aina napakasti jos antaa mahdollisuuden. suosittelen sellasia laseja mikkä on ihan muovia ja kestää. mä on muista ollenkaan minkä nimiset on mutta reeneissä yks jätkä piettää sellasia.

        luulin eka suojalaseksi ku saman laisia mutta oliki ihan vahvuuksilla varustettu.
        onneksi itte nään ilman laseja :D


    • Ainoa, mikä tulee mieleen, on shakki.

    • aikidoka

      Meillä aikidossa moni käyttää silmälaseja harjoitellessa. Joissain tekniikoissa ne täytyy kyllä ottaa pois, jotta harjoittelu ei kärsi liikaa. Yleensä niitä voi kuitenkin pitää päässä. Toisinaan lasit lentää tatamille, mutta meidän seurassa ei ole moneen vuoteen hajonnut yhdetkään lasit. Paitsi yksistä lähti ruuvi pois, mutta ne oli niin helppo korjata että sitä ei lasketa. :)

      Kehysten on kyllä syytä olla laadukkaat ja joustosangalliset. Halpiskehykset ei aikidoa kestä.

    • reenaamaanvaan

      Jos kamppailulajia voi harrastaa silmälasit päässä, se ei ole kamppailulaji. Piilolasitkaan eivät välttämättä pysy.

      Toisaalta asia ei ole mikään ongelma.

      Judoa harrastavat näkövammaiset huippu-urheilijat, paraolympialaisissa asti. Erona normaalijudoon se että otteesta ei lähdetä taistelemaan aloituksessa vaan otetaan ensin takista kiinni ja aloitetaan sitten vasta. Tämän jälkeen näköaistilla on yllättävän vähän käyttöä, asia selviää kun koittaa esim Jani Kallungin kanssa, aika harva näkevä kestää kyydissä. Näkövammaiset ja huonon näön omaavat treenaavat muiden mukana minimaalisilla erikoisjärjestelyillä. Voit pitää rillit päässä opetuksen ajan ja laittaa ne tatamin reunalle kun treenaat. Tätä tekevät tosi monet.

      Samalla tavalla toimii myös bjj ja paini. Tarvitset näköä lähinnä aloituksissa, mutta jos et harrasta kilpailumielessä asialla ei ole juuri väliä. Jos näkösi on todella huono, sparratessa on varmasti kaikille ok, että aloitetaan jonkunlaisella kontaktilla, jotta vältytään huitomiselta.

      Judokisoissa nähdään sitäkin että näkevät ottelevat yleisissä sarjoissa näkövammisten kanssa ja näkövammaisten säännöillä, mikä on todella hienoa urheiluhenkeä molemmilta osapuolilta.

      Matolle vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      280
      10306
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      244
      5993
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5424
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5048
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3315
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2714
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2622
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2434
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2284
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2217
    Aihe