Eli suorittelin nopeuden testiohjelmia kyseisellä sivulla http://groups.msn.com/FileShareFinland/internetyhteydennopeudentestaus.msnw
Tein monta testiä peräkkäin
Niin minkä takia opera on kaikista hitain?
Operalla sain keskitulokseksi 1mb/s ja Explorerilla 2,4mb/s Avant selain oli jotai 1,5mb/s.
Eli kysymys on,Onko selainten välillä todellakin eroja? Vai pystyykö asetuksia muuttamaan selaimelle sopivaksi?
Kuulin huhuja että exploreria ei kannata käyttää kun siinä on niin paljon tietoturva aukkoja? Onko totta?
Yhteyteni on Baana Laajakaista Lahti 2MB/512kb sec
Tein monta testiä peräkkäin
Niin minkä takia opera on kaikista hitain?
Operalla sain keskitulokseksi 1mb/s ja Explorerilla 2,4mb/s Avant selain oli jotai 1,5mb/s.
Eli kysymys on,Onko selainten välillä todellakin eroja? Vai pystyykö asetuksia muuttamaan selaimelle sopivaksi?
Kuulin huhuja että exploreria ei kannata käyttää kun siinä on niin paljon tietoturva aukkoja? Onko totta?
Yhteyteni on Baana Laajakaista Lahti 2MB/512kb sec
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nopeudesta en osaa sanoa, mutta sekä Suomen, Saksan että Yhdysvaltain viranomaiset ovat kehottaneet olemaan käyttämättä Microsoftin selainta tietoturvan heikkouksien takia.
HUOMAUTUS:
Haavoittuvuus ei edes koske Windows XP -käyttöjärjestelmällä varustettuja järjestelmiä, joihin on asennettu syksyllä 2004 julkistettu Service Pack 2 -päivityspaketti.
26.11.2004
IFrame-haavoittuvuus Internet Explorerissa
Microsoftin Internet Explorer-selaimesta on löytynyt haavoittuvuus, joka koskee selaimen tapaa käsitellä HTML-koodissa olevia IFRAME-ohjausmerkkejä (tägejä). Haavoittuvuus antaa vihamieliselle hyökkääjälle mahdollisuuden suorittaa haluamaansa ohjelmakoodia käyttäjän koneella.
Seuraavassa on ohjeita kotikäyttäjälle siitä, miten haavoittuvuudelta voi suojautua:
1. Haavoittuvuus koskee Internet Explorerin versiota 6.0. Saat selville, onko käytössäsi IE:n versio 6.0, tekemällä seuraavat toimet:
- Avaa Internet Explorer.
- Valitse Ohje-valikosta (Help) vaihtoehto Tietoja Internet Explorerista (About Internet Explorer).
- Mikäli Versio-kohdassa lukee 6.0.xxxx, on käytössäsi Internet Explorerin versio 6.0.
HUOMAUTUS: Haavoittuvuus ei koske Windows XP -käyttöjärjestelmällä varustettuja järjestelmiä, joihin on asennettu syksyllä 2004 julkistettu Service Pack 2 -päivityspaketti. Saat selville, onko koneesi Windows XP -käyttöjärjestelmään asennettu Service Pack 2 tekemällä seuraavat toimet:
- Avaa Käynnistä-valikko (Start) ja valitse sieltä Oma tietokone (My Computer).
- Valitse Oma tietokone -ikkunan Ohje-valikosta vaihtoehto Tietoja Windowsista (About Windows).
- Mikäli ikkunassa näkyvä Versio-rivi (Version) päättyy tekstiin Service Pack 2, on Service Pack 2 asennettu koneeseen. Mikäli käytössäsi on Windows XP -käyttöjärjestelmä, mutta et ole vielä asentanut Service Pack 2:ta, katso lisätietoja osoitteesta http://www.microsoft.fi/windowsxp/sp2.
Muille haavoittuvuuden sisältäville IE-selaimille Microsoft on tekemässä korjausta, joka julkistetaan normaalien päivityskanavien kautta.
2. Varmista, että käytössäsi on ajan tasalla oleva virustorjuntaohjelmisto. Lisätietoja löytyy virustorjuntaohjelmistoja käsitteleviltä sivuilta. Useimmat virustorjuntaohjelmistot tunnistavat ja estävät osan haavoittuvuutta hyödyntävistä haittaohjelmista.
3. Ole varovainen napsauttaessasi sähköpostiviesteissä olevia linkkejä. Haavoittuvuutta hyödynnetään tällä hetkellä esim. Bofra-sähköpostimadon kautta. Bofra-madot lähettävät lyhyitä sähköpostiviestejä, jotka sisältävät linkin ja lyhyen englanninkielisen tekstin, jossa houkutellaan käyttäjää napsauttamaan kyseistä linkkiä. Jos linkkiä napsautetaan, tietokone ottaa yhteyden Web-palvelimeen, josta se lataa haittaohjelmakoodin sisältävän tiedoston, ja käyttäjän kone saastuu. Lisätietoja Bofra-sähköpostimadoista löytyy F-Securen sivuilta.
Kannattaa myös muistaa, että sähköpostiviestin lähettäjä voidaan väärentää: viestin lähettäjänä saattaa lähettäjätietojen perusteella olla joku tuttusi tai muu henkilö, johon luotat. Lisätietoja sähköpostien tietoturvasta on sähköpostia käsittelevillä sivuilla. Hyvä merkki matoviestistä kuitenkin on sen kieli; haavoittuvuutta hyödyntäviä matoviestejä ei vielä toistaiseksi ole ollut liikkeellä suomenkielisinä.
4. Voit myös tiukentaa Internet Explorerin tietoturva-asetuksia. IE jakaa web-sivustot niin sanottuihin vyöhykkeisiin (Zone) ja kullekin vyöhykkeelle voidaan määrittää erilaiset tietoturva-asetukset. Vyöhykkeitä ja niiden tietoturva-asetuksia voidaan määrittää Internet Explorerissa seuraavalla tavalla:
- Valitse Työkalut-valikosta (Tools) Internet-asetukset (Internet Options).
- Valitse Internet-asetukset-ikkunassa Suojaus -välilehti.
- Määritä Internet-nimisen vyöhykkeen suojaustasoksi Suuri (High). Tämä estää mm. Active Scripting -toiminnallisuuden käytön ja samalla eräät tavat hyödyntää IFRAME-havoittuvuutta. On huomattava, että tietoturva-asetusten tiukentaminen (mm. Active Scripting -toiminnallisuuden estäminen) vaikuttaa joidenkin sivustojen toimintaan. Jos kyseessä on sivusto, johon voit luottaa (esim. pankkien online-sivustot), voit lisätä kyseisen sivuston osoitteen Internet-asetukset-ikkunassa Luotetut sivustot -vyöhykkeeseen, ja sen jälkeen määrittää Luotetut sivustot -vyöhykkeen suojaustasoksi Normaali.
5. Erityisesti jos käytössäsi ei ole Windows XP -käyttöjärjestelmää tai XP:n Service Pack 2 -päivityksen asentaminen ei ole mahdollista, yhtenä tietoturvahaavoittuvuuden rajoitusmahdollisuutena on vaihtoehtoisen selainohjelman käyttäminen, kunnes haavoittuvuuteen on olemassa korjaava ohjelmistopäivitys. Myös muita selaimia käytettäessä on muistettava varmistaa, että käyttöjärjestelmään, selaimeen ja muihin käytettäviin sovelluksiin on asennettava valmistajan tekemät viimeisimmät korjaukset.
http://www.tietoturvaopas.fi/ajankohtaista/IFrame.html
Täällä lisää uutta faktatietoa IFrame-haavoittuvuudesta:
HUOMAUTUS: Haavoittuvuus ei koske Windows XP -käyttöjärjestelmällä varustettuja järjestelmiä, joihin on asennettu syksyllä julkistettu Service Pack 2 -päivityspaketti.
http://www.microsoft.com/finland/pr/news/view.mspx?id=B323C2DB-EDFA-B346-E6E4-5D15250B6BDD
Onhan siinä ne muut vanhat haavoittuvuudet vielä tallella. Enkä luota enää SP2:een ollenkaan, kun rupesi lykkimään troijalaisia.
En tiedä mistä johtuu, että mikrosoftin kaltaisessa eli (ns. megayhtiö) talossa tehdään huonoa koodia ja tietoturvareikiä ilmaantuu aina lisää, kun muutaman miljoonan liikevaihdoilla
pyörivät firmat tekevät turvalisempia selaimia.
Kaitpa explorer väärentää tuon nopeudenkin itselleen sopivaksi ;-)
joojoo, puhu sinä, minä pitelen hevosta..
Eiköhän niitä tietoturva-aukkoja tulis muiltakin esiin, mutta eiköhän hakkerointi satu kohdistumaan lähes yksinomaa ms.n tuotteisiin.
Erilaiset sivut kyllä latautuu erilaisella nopeudella eri selaimilla ja on todennäköistä, että tuolle "mainossivulle" on laitettu selainkohtaisia hidasteitakin.
Jos testaat useilla testisivuilla ja otat keskiarvon, voit tulla lähelle totuutta.
Luottamukseni testeihin on mennyt, kun olen saanut arvoja, jotka on moninkertaisesti liittymän suorituskyvyn yläpuolella.
Oman "näppituntuman" perusteella IE tuntuu hiukka nopeammalta kuin esim. Firefox.
Siitä huolimatta käytän FF:a ensisijassa sen parempien toimintojen vuoksi.
Microsoft Internet Exterminator on joillakin sivuilla (lue: sivuilla, joilla käytetään jotain mikkisoftan häröä "standardia") todella nopea ja kaikilla muilla aivan pirun hidas. Testattu on.
IE nopein, Opera hitain ja Firefox sekä Mozilla siltä väliltä.