wordpress : really simple captcha asennus ?????

simple1

Miten tuo asennetaan ? Eräällä nettisivulla vaaditaan tuon asennus kun sinne laittaa juttuvinkkiä . Siinä annetaan linkki siihen ja siellä on ko. asennus juttu jossa painetaan"download" . Sen kun painaa niin tulee info laatikko josta saa valita joko "avaa" tai "tallenna" Kun painaa "tallenna" niin infolaatikko häviää ja sen jälkeen ei tapahdu mitään ??
Kun painaa "avaa" niin sitten avautuu joku tietokoneen tiedosto"laatikko" jossa on tuon mainitun ladattavan jutun nimi , mutta ei mitään infoa miten siitä eteenpäin .

Niin että miten tuo homma hoituu ? Miksi tämäkin ilmeisen yksinkertainen juttu on näin hankala ??????

4

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zippiplugari

      Kannattaisko opiskella vähän ennen kuin yrität asennella wp n plugareita omaan windowsiin...?

      • simple1

        Opiskella? Täältähän minä neuvoa tulin kysymään !

        Toiseksi , yleensä kyllä päivitysten,sovellusten ja muiden asennus on tehty niin helpoksi että taviksen ei tarvitse muuta kuin klikata download/lataa ja sitten ok aina tarvittaessa .
        Tässä on amk ohjelmistoinssi nörteillä petraamiseen varaa . Ei pidä koskaan unohtaa että valtaosa netin käyttäjistä on taviksia ja heidän käyttöön tulevat jutut pitää tehdä sen mukaan .
        Miksi muuten tuon ko. sivuston kohdalla pitää lukijan asentaa tuo juttu kun haluaa lähettää juttuvinkin juttuvinkkiosiossa niille . Yleensähän nuo roskapostiestojutut on valmiina ja lokeroon naputellaan vain annettuja kirjaimia ja numeroita ja plussalasku juttuja.

        Tässäpä linkki siihen latausjuttuun.

        https://wordpress.org/plugins/really-simple-captcha/

        Siellä installation osiossa mainitaan että yleensä pystyy automatically wordpressin sivulta lataamaan.......


      • hmhmhm

        Turhaapa sinä ohjelmisto inssejä syyttelet. WP on avoimen koodin projekti blogin pitämistä varten. Et ole maksanut siitä mitään, niin vaikeaa sinun on vaatiakkaan mitään, vaikka toki parannusehdotuksia kannattaa ehdottaa, tosin niitä ei pidä ehdottaa täällä vaan WP:n kehittäjä väelle. Heillä on sitä varten omat foorumit.

        Minunkin mielestäni WP oli vaikea käyttöinen ja tuo plugineiden kanssa pelaaminen on yhtä hevon helvettiä. Mutta tällä palstalla ovat ne tietyt jäärät jotka vannovat WP:n nimeen.

        Joka tapauksessa, kirjudu sisään wordpressiin ja asenna se suoraan sieltä hallintapaneelista. Sieltä pitäisi löytyä myös sellainen systeemi, ettei tiedostoa tarvitse kierrättää sinun koneen kautta, vaan sieltä WP:n paneelista etsit juuri tuon pluginin ja painat asenna, jolloin se asentuu.

        Näyttäisi olevan valikossa:
        Lisäosat -> Lisää uusi -> ja sitten oikealla puolen ruutua, "Etsi". Kirjoita tuo pluginin nimi etsi laatikkoon. Se lävähtää saman tien siihen, paina "Asenna nyt". Ja pitäisi asentua suoraan ilman mitään tiedostojen kanssa veivaamista.

        Jos niitä suoraan itse selailet tuolta sivulta mistä nyt olet selannut, tuo sivu ei mitenkään voi tietää, missä oma sivustosi, eli se minne plugini siis pitäisi asentaa, sijaitsee. Sen takia se tarjoaa tiedostoa sinulle itsellesi omalle koneelle, jotta voit asentaa sen vaikka manuaalisesti tarvittaessa.


    • Lyhyet ohjeet.
      Koska kyseessä on wordpress plugi ei se ole mikää sovellus sinänsä.
      Eli et voi asentaa sitä suoraan koneellesi toimivaksi.

      Ensiksi tarvitsee olla sivuston käyttöoikeudet käyttäjänimi/salasana ja oikeus muokata sivustoa. Sen jälkeen täytyy mennä wordpress hallinta sivustolle ja sitä kautta asentaa uusi plugi wordpressiin.

      Tuo sinun tallenna ja avaa:
      "Tallenna" tallentaa sen kovalevylle
      "avaa" yrittää avata mutta kun ei ole sovellusta millä sen voisi avata niin se ei tee mitään. Zip tiedostojahan ne on eli perjaatteessa saat ne auki purkuohjelmalla esim. winzip. Mutta et hyödy siitä mitään koska se plugi asennetaan sellaisenaan wordpressin kautta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      113
      1244
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1121
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1003
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      99
      843
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      315
      796
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      704
    7. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      43
      682
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      619
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    Aihe