Yamaha WR huiput ja kiihtyvyys

Mr. Blank

Olen siis Yamaha WR:n hankkimista miettinyt kevääksi, mutta olen hyvin epävarma tämän kiihtyvyydestä ja huipuista. Toiset sanovat että kiihtyy erittäin hyvin nelariksi ja huiput 120km/h paikkeilla, toiset taas väittävät sen olevan virimopoille jäävä paska joka kulkee hädin tuskin 110km/h; ja juuri tämä on syy hämmennykseeni. Lähes kaikissa YouTube -videoissa huiput ovat tosin n. 120km/h paikkeilla, mutta onko kyseessä jollakin tavalla viritetty yksilö, mm. tehoputkella varustettu? Suomessa ovat vissiin kalliita, mutta ulkomailta saa huomattavasti halvemmalla lukemani perusteella.

Tulin siihen tulokseen, että WR näyttää erittäin komealta ja haluaisin mieluiten juurikin sen tyylisen kevarin, mutta onko se sitten tehoiltaan 4t-kärkipäätä. Honda CBR vissiin ainakin vie, mutta kyykkymallista johtuen en ole innostunut ostamaan.


Onko tietoa aiheesta?

2t en aijo hankkia, koska ovat epätaloudellisia.

3

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rovotti

      Tehoa pyörästä löytyy vakiona 11kW (15 hv) ja huiput pyörivät siinä 110 paikkeilla suoralla.
      kiihtyy pirteästi nelitahdiksi ja vakio väleillä sinne n.90km/h asti, mutta sitten kiihtyminen alkaa hidastua.

      isoin miinus voi olla se että 6 vaihteella ei meinaa jaksaa painaa ja siksi voi olla 5 vaihteella menee kovempaa kuin 6 vaihteella ajattaessa.
      tohon ongelmaan on se ratkaisu että vaihtaa isompaa takaratasta.
      vakiovälit on 14/53.

      tehoputken kanssa huippunopeus siinä n.120km/h paikkeilla.
      jos pyörää haluaa viellä lisää potkua niin vaihtaa 180cc sylenteri sarjan.
      ulkomailta saa tilattua parempaa ruiskua,sytytysosia ja virtavampaa ilmanputsaria kyseiseen kevariin.

    • yess

      WR on painava ja ruiskun takia kallis virittää.

    • wr:ssä ja yzf r:ssä on sama kone ja itellä (80kg) menee hikisesti yzäri tyynessä ilmassa 120 kmh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      30
      4176
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4017
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      58
      3624
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      22
      3463
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3437
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3301
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2866
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2795
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2544
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2274
    Aihe