Yamaha WR huiput ja kiihtyvyys

Mr. Blank

Olen siis Yamaha WR:n hankkimista miettinyt kevääksi, mutta olen hyvin epävarma tämän kiihtyvyydestä ja huipuista. Toiset sanovat että kiihtyy erittäin hyvin nelariksi ja huiput 120km/h paikkeilla, toiset taas väittävät sen olevan virimopoille jäävä paska joka kulkee hädin tuskin 110km/h; ja juuri tämä on syy hämmennykseeni. Lähes kaikissa YouTube -videoissa huiput ovat tosin n. 120km/h paikkeilla, mutta onko kyseessä jollakin tavalla viritetty yksilö, mm. tehoputkella varustettu? Suomessa ovat vissiin kalliita, mutta ulkomailta saa huomattavasti halvemmalla lukemani perusteella.

Tulin siihen tulokseen, että WR näyttää erittäin komealta ja haluaisin mieluiten juurikin sen tyylisen kevarin, mutta onko se sitten tehoiltaan 4t-kärkipäätä. Honda CBR vissiin ainakin vie, mutta kyykkymallista johtuen en ole innostunut ostamaan.


Onko tietoa aiheesta?

2t en aijo hankkia, koska ovat epätaloudellisia.

3

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rovotti

      Tehoa pyörästä löytyy vakiona 11kW (15 hv) ja huiput pyörivät siinä 110 paikkeilla suoralla.
      kiihtyy pirteästi nelitahdiksi ja vakio väleillä sinne n.90km/h asti, mutta sitten kiihtyminen alkaa hidastua.

      isoin miinus voi olla se että 6 vaihteella ei meinaa jaksaa painaa ja siksi voi olla 5 vaihteella menee kovempaa kuin 6 vaihteella ajattaessa.
      tohon ongelmaan on se ratkaisu että vaihtaa isompaa takaratasta.
      vakiovälit on 14/53.

      tehoputken kanssa huippunopeus siinä n.120km/h paikkeilla.
      jos pyörää haluaa viellä lisää potkua niin vaihtaa 180cc sylenteri sarjan.
      ulkomailta saa tilattua parempaa ruiskua,sytytysosia ja virtavampaa ilmanputsaria kyseiseen kevariin.

    • yess

      WR on painava ja ruiskun takia kallis virittää.

    • wr:ssä ja yzf r:ssä on sama kone ja itellä (80kg) menee hikisesti yzäri tyynessä ilmassa 120 kmh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      24
      3417
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      13
      2828
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2504
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      1927
    5. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      53
      1759
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      15
      1740
    7. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      45
      1616
    8. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1468
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      54
      1444
    10. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      264
      1164
    Aihe