Yamaha WR huiput ja kiihtyvyys

Mr. Blank

Olen siis Yamaha WR:n hankkimista miettinyt kevääksi, mutta olen hyvin epävarma tämän kiihtyvyydestä ja huipuista. Toiset sanovat että kiihtyy erittäin hyvin nelariksi ja huiput 120km/h paikkeilla, toiset taas väittävät sen olevan virimopoille jäävä paska joka kulkee hädin tuskin 110km/h; ja juuri tämä on syy hämmennykseeni. Lähes kaikissa YouTube -videoissa huiput ovat tosin n. 120km/h paikkeilla, mutta onko kyseessä jollakin tavalla viritetty yksilö, mm. tehoputkella varustettu? Suomessa ovat vissiin kalliita, mutta ulkomailta saa huomattavasti halvemmalla lukemani perusteella.

Tulin siihen tulokseen, että WR näyttää erittäin komealta ja haluaisin mieluiten juurikin sen tyylisen kevarin, mutta onko se sitten tehoiltaan 4t-kärkipäätä. Honda CBR vissiin ainakin vie, mutta kyykkymallista johtuen en ole innostunut ostamaan.


Onko tietoa aiheesta?

2t en aijo hankkia, koska ovat epätaloudellisia.

3

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rovotti

      Tehoa pyörästä löytyy vakiona 11kW (15 hv) ja huiput pyörivät siinä 110 paikkeilla suoralla.
      kiihtyy pirteästi nelitahdiksi ja vakio väleillä sinne n.90km/h asti, mutta sitten kiihtyminen alkaa hidastua.

      isoin miinus voi olla se että 6 vaihteella ei meinaa jaksaa painaa ja siksi voi olla 5 vaihteella menee kovempaa kuin 6 vaihteella ajattaessa.
      tohon ongelmaan on se ratkaisu että vaihtaa isompaa takaratasta.
      vakiovälit on 14/53.

      tehoputken kanssa huippunopeus siinä n.120km/h paikkeilla.
      jos pyörää haluaa viellä lisää potkua niin vaihtaa 180cc sylenteri sarjan.
      ulkomailta saa tilattua parempaa ruiskua,sytytysosia ja virtavampaa ilmanputsaria kyseiseen kevariin.

    • yess

      WR on painava ja ruiskun takia kallis virittää.

    • wr:ssä ja yzf r:ssä on sama kone ja itellä (80kg) menee hikisesti yzäri tyynessä ilmassa 120 kmh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      169
      10352
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      81
      2549
    4. 85
      2371
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2104
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      243
      1952
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1395
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      115
      1197
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe