Olen siis Yamaha WR:n hankkimista miettinyt kevääksi, mutta olen hyvin epävarma tämän kiihtyvyydestä ja huipuista. Toiset sanovat että kiihtyy erittäin hyvin nelariksi ja huiput 120km/h paikkeilla, toiset taas väittävät sen olevan virimopoille jäävä paska joka kulkee hädin tuskin 110km/h; ja juuri tämä on syy hämmennykseeni. Lähes kaikissa YouTube -videoissa huiput ovat tosin n. 120km/h paikkeilla, mutta onko kyseessä jollakin tavalla viritetty yksilö, mm. tehoputkella varustettu? Suomessa ovat vissiin kalliita, mutta ulkomailta saa huomattavasti halvemmalla lukemani perusteella.
Tulin siihen tulokseen, että WR näyttää erittäin komealta ja haluaisin mieluiten juurikin sen tyylisen kevarin, mutta onko se sitten tehoiltaan 4t-kärkipäätä. Honda CBR vissiin ainakin vie, mutta kyykkymallista johtuen en ole innostunut ostamaan.
Onko tietoa aiheesta?
2t en aijo hankkia, koska ovat epätaloudellisia.
Yamaha WR huiput ja kiihtyvyys
3
362
Vastaukset
- Rovotti
Tehoa pyörästä löytyy vakiona 11kW (15 hv) ja huiput pyörivät siinä 110 paikkeilla suoralla.
kiihtyy pirteästi nelitahdiksi ja vakio väleillä sinne n.90km/h asti, mutta sitten kiihtyminen alkaa hidastua.
isoin miinus voi olla se että 6 vaihteella ei meinaa jaksaa painaa ja siksi voi olla 5 vaihteella menee kovempaa kuin 6 vaihteella ajattaessa.
tohon ongelmaan on se ratkaisu että vaihtaa isompaa takaratasta.
vakiovälit on 14/53.
tehoputken kanssa huippunopeus siinä n.120km/h paikkeilla.
jos pyörää haluaa viellä lisää potkua niin vaihtaa 180cc sylenteri sarjan.
ulkomailta saa tilattua parempaa ruiskua,sytytysosia ja virtavampaa ilmanputsaria kyseiseen kevariin. - yess
WR on painava ja ruiskun takia kallis virittää.
wr:ssä ja yzf r:ssä on sama kone ja itellä (80kg) menee hikisesti yzäri tyynessä ilmassa 120 kmh
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1756702Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1073173Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041885Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am631670- 191609
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?371445Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320- 641243
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151223Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143