Yamaha WR huiput ja kiihtyvyys

Mr. Blank

Olen siis Yamaha WR:n hankkimista miettinyt kevääksi, mutta olen hyvin epävarma tämän kiihtyvyydestä ja huipuista. Toiset sanovat että kiihtyy erittäin hyvin nelariksi ja huiput 120km/h paikkeilla, toiset taas väittävät sen olevan virimopoille jäävä paska joka kulkee hädin tuskin 110km/h; ja juuri tämä on syy hämmennykseeni. Lähes kaikissa YouTube -videoissa huiput ovat tosin n. 120km/h paikkeilla, mutta onko kyseessä jollakin tavalla viritetty yksilö, mm. tehoputkella varustettu? Suomessa ovat vissiin kalliita, mutta ulkomailta saa huomattavasti halvemmalla lukemani perusteella.

Tulin siihen tulokseen, että WR näyttää erittäin komealta ja haluaisin mieluiten juurikin sen tyylisen kevarin, mutta onko se sitten tehoiltaan 4t-kärkipäätä. Honda CBR vissiin ainakin vie, mutta kyykkymallista johtuen en ole innostunut ostamaan.


Onko tietoa aiheesta?

2t en aijo hankkia, koska ovat epätaloudellisia.

3

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rovotti

      Tehoa pyörästä löytyy vakiona 11kW (15 hv) ja huiput pyörivät siinä 110 paikkeilla suoralla.
      kiihtyy pirteästi nelitahdiksi ja vakio väleillä sinne n.90km/h asti, mutta sitten kiihtyminen alkaa hidastua.

      isoin miinus voi olla se että 6 vaihteella ei meinaa jaksaa painaa ja siksi voi olla 5 vaihteella menee kovempaa kuin 6 vaihteella ajattaessa.
      tohon ongelmaan on se ratkaisu että vaihtaa isompaa takaratasta.
      vakiovälit on 14/53.

      tehoputken kanssa huippunopeus siinä n.120km/h paikkeilla.
      jos pyörää haluaa viellä lisää potkua niin vaihtaa 180cc sylenteri sarjan.
      ulkomailta saa tilattua parempaa ruiskua,sytytysosia ja virtavampaa ilmanputsaria kyseiseen kevariin.

    • yess

      WR on painava ja ruiskun takia kallis virittää.

    • wr:ssä ja yzf r:ssä on sama kone ja itellä (80kg) menee hikisesti yzäri tyynessä ilmassa 120 kmh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4357
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4179
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      40
      4082
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3937
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3374
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3259
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3231
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1130
    Aihe