Lukekaa palstalta VASTAUKSIA MUSTALAISET-TARINA.
Tätä on mustalaiskulttuuri.Joku kirjoittaa mustalaisista asiaa,joka on totta joka sana.
Mitä vastaavat mustalaiset?
-Rasisti,valkoinen sika.
Täytyy todeta mustalaisten joukossa rehottavan myös korvien välissä jonkin asteisen vian.
Tätä on mustalaiskulttuuri.Joku kirjoittaa mustalaisista asiaa,joka on totta joka sana.
Mitä vastaavat mustalaiset?
-Rasisti,valkoinen sika.
Täytyy todeta mustalaisten joukossa rehottavan myös korvien välissä jonkin asteisen vian.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eikö me saataisi nimetyllä paltalla mitenkään puolustella itseämme... jos tänne täällä kaikki vaan haukkuu se ruokkii juuri rasistisia vastauksia. Meneppä vaikka tiede paltalle haukkumaan kaikki, katsotaan minkälaista tekstiä saat vastaukseksi... Totuus on se, että mustalaiset ei ole yhtään sen huononpia kuin valtaväestökään.
Kysymys on aiheellisesta kritiikistä mustalaiskulttuuria kohtaan.Teillä on iso ongelma ollut iät&ajat joukkotyöttömyyden&joukkorikollisuuden kanssa,puhumattakaan siitä että suurin osa mustalaisista eivät piittää yhtään Suomen lakipykälistä&yleisistä järjestyssäännöistä.Tämä koskee suurinta osaa mustalaisista.Tämän tietää joka ikinen ihminen.
Te ette vain ymmärrä tätä millään.Onko se vähäjärkisyyttä vai mitä,sitä en tiedä.
Mieti valtiota,jossa valtaväestöstä yli 90% olisi työttömiä ja suurin osa valtaväestön perheistä joku perheenjäsenistä istuisi vankilassa tai olisi istunut.Valtio jossa valtaväestö käyttäytyisi yhtä piittaamattomasti kuin suurin osa mustalaisista käyttäytyy.Sinä et sitä halua ymmärtää,vaikka muut sen ymmärtävät,että Suomi niminen valtio olisi lakannut olemasta.
Mikään valtio maailmassa ei voi enää sallia vastaavaa meininkiä,mikä vallitsee mustalaisia kohtaan vielä toistaiseksi Suomessa ja Ruotsissa.
Ennen pitkää koittaa kyllä ajat,että tällaiset väestönryhmät tulevat kohtaamaan arjen todellisuuden ja tulee loppu tällaiselle elämäntavalle,joka ei pysty elättämään itseään ja on jatkuva rasite ympäristölleen käytöksellään&toiminnallaan.
Toivoisin sinun hyväksyvän faktat ja alkaisitte toimimaan sen mukaan.Teillä on paljon tehtävää,jotta onnistuisitte.
Kuuleppas ku mua on ruvennu risoo se, että valtaväestön asenne ei koskaan muutu ja sellaisessa asenneilmastossa on itsekin vaikea yksilönä yrittää jotain yleishyödyllistä. Voit pyytää esim. opetushallituksen romaniväestön koulutusyksiköstä raportteja siitä mitä on tapahtunu romaniväestön kehityksessä esim 1970-luvulta lähtien. Tällöin asuntolaki muuttui ja pakotti yhteiskunnan antamaan katon myös romanin pään päälle.
En sano etteikö ongelmia edelleen olisi, mutta kehitystä myös myönteiseen suuntaan on tapahtunut. Halusit sitä tai et. Mutta me ollaan oltu "paikallame" vasta sukupolven iän verran. Luuletko että siinä ajassa on ratkaistu kaikki ongelmat? Puhut kovalla äänenpainolla romanien ongelmista ja niistä seurauksista jotka on kaikkien näkyvillä. Ok, mutta et ole tainnut miettiä minuutin vertaa syitä. Oletko kuullut syyn ja seurauksen lainalaisuudesta?
Toki on selvää että meissä romaneissakin on vikamme ja tarvitsemme myös asenteiden muutoksia. Mutta jos joudut katsomaan 500 vuotta alhaalta ylöspäin niin kyllä siinä ajassa ihminen ja mikä tahansa yhteisö sisuuntuu ja ainut keino selvitä on vahvistaa itsensä pärjäämään yhteiskunnassa, joka ei selvästikään vielä hyväksy erilaisuutta eikä ymmärrä että parhaimmillaan se on rikkautta.
Nämä on varmasti ikuisuuskysymyksiä mutta tarvitsemme myös valtaväestöltä rohkaisua emmekä pelkästään valmiiksi pureskeltuja mielipiteitä ja köyhiä asenteita.
Suurin osa valtaväestöstä ei ole kuuna päivänä edes käynyt romaniyhteisön sisällä niin ette voi tietää miten paljon sinne mahtuu muutakin kuin teidän ongelmakäsitykset. Siellä itketään, nauretaan, tuetaan, rakastetaan, käyttäydytään oikeudenmukaisesti, huolehditaan kanssaihmisestä ja autetaan jopa monia valtaväestön ihmisiä joilla on ongelmia.
Sydämellisesti tervetuloa tutustumaan meihin.
nyt puhuit oikeata asiaa näin se taitaa olla ei siittä pääse mihinkää olet täysin oikeassa terveisin eräs mies
Tänne yhteiskuntaan ovat sopeutuneet niin Vietnamin "venepakolaiset",kuin muutkin väestönryhmät ja Somalit ovat yrittämässä sitä nyt.
Kaikilta se on jotakuinkin onnistunut.He kaikki ovat olleet huomattavasti vähemmän aikaa maassa kuin mustalaiset.Siitä huolimatta omine tapoineen,he ovat päässeet kiinni yhteiskuntaan tavalla,joka on mustalaisille kaukaista utopiaa.
Se on tosi asia ,että aikaa on ollut järjettömän paljon mustalaisilla enemmän,mutta kun suksi ei luista kuin yhteen suuntaan ja se suunta on taakse päin.Siinä on keinot vähissä.
Sellaiset väestönryhmät ovat hävinneet maailmalta ja tulevat häviämään,jotka eivät itse omalla toiminnallaan kykene elättämään itseään saati sitten perhettään.Mustalaisista suurin osa tähän ei kykene.Ainoastaan hyvin harvat.
Aikaa on kyllä ollut.Teillä on kulttuurissa tosi pahasti asiat pielessä.Sen jos joskus hyväksyisitte ja alkaisitte asian eteen jotain tekemään.Aina vaan puhetta ja puhetta,mutta ei koskaan tekoja.
Tiedän mistä kirjoitan.Teillä on ongelma ja selviytyksänne voittajina,teidän on tehtävä asian eteen paljon ja nyt.
Kuule yksi asia mua jäi askarruttamaan sun teksteistä.
Jos te vältäväestön edustajat olette niin hyvin sopeutuneita yhteiskuntaa ja paiskitte töitä ja olette niin lakia kunnioittavia ja kouluja käyneitä NIIN MIKSI IHMEESSÄ PALOITTELETTE IHMISIÄ, HEITÄTTE LAPSIA SEINÄÄN, RAISKAATTE VANHUKSIA JA LAPSIA NIIN JA SITTEN VIELÄ NÄMÄ SUUREN LUOKAN RIKOLLISET: TALOUSRIKOLLISET.
Onko teille eri laki, vaan mistä johtuu että te käyttäydytte näin
Ja vielä toinen asia mikä teissä ihmetyttää:
KUN TEIDÄN TEKEMISÄ RIKOKSIA KUTEN ESIM, PALOITTELUSURMAA KÄSITELTIIN TÄLLÄ PALSTALLA, NIIN YKSKÄÄN TEISTÄ EI SITÄ KOMMENTOINUT
Teillä on jotenkin käsitykset päin persettä. Mustalaisen työttömyys on teistä suurempi rikos kun esi, raiskaus tai paloittelusurma. Työttömyydestä jaksatte nähdä vaivaa, mutta miksi ette koskaan omista tekosistanne. Ne kyllä aina ylittää romanin tekemiä pikkujuttuja.
pitäisikö sitten perustaa jokin hoivakoti kaikille laiskoille mustalaisille jotka ei tee mitään siis rahatkin holhouksen alle
täytyy olla lompakko kunnossa
naskali kannikkaan vain ei mitää linnoitusta valloiteta ulkoapäin sen täytyy lähtee sisältä
Jokaisessa maassa maailmalla sattuu näitä ikäviä tapahtumia,mutta mustalaismuorille tiedoksi,kun et muuten näytä ymmärtävän.Näihin rikoksiin ei syyllisty kunkin maan väestöstä edes promille ihmisistä.Et varmaan vieläkään ymmärtänyt.
Mustalaiset kuuluu tähän ryhmään myös tekijöinä.
Mustalaisilla on vakava ongelma rikollisuuden/väkivallan poistamisen kanssa.Heitä kun tuppaa syyllistymään rikoksiin valtaväestöön verrattuna huomattava osa.Jos valtaväestöstä tekee rikoksia promille,niin vastaava luku mustalaisista on huomattavasti korkeampi,joten mustalaismuori pitää vaan suunsa kiinni asioista joista ei ymmärrä.
Miksi et nyt vastaa sabinan tekemään kysymykseen vai loppuko viisaus sinulta olisi kiva tietää mitä vastaa sabinan kysymykseen sinäkin olet valmis haukkumaa mustalaista mutta kun mustalainen tekee sinulle kysymyksiä niin et osaa raukka edes vastata niihin no miten teille voi antaa kunnollisia vastauksia kun ette tekään anna niitä vaan haukutte aina mustalaista ei meistä kaikki ole rikollisija eikä lorvijoita vaan useampi on myös työelämässä eikä kaikki ole edes vankiloissa enämpi on valkoisia vankiloissa kuin mustalaisia
Mustalaismuori teksti on minun vastaus.Tulitko just töistä?Et kai?